2013/2014

 

 

Bardzo udana była sierpniowa wycieczka słuchaczy UTW na Pomorze Zachodnie. Zobaczyliśmy piękne krajobrazy na wyspie Wolin, z uroczymi Międzyzdrojami - ich Aleją Gwiazd i molo. Zwiedzaliśmy też Świnoujście z nowo odbudowanym rynkiem i nowoczesną promenadą. Zauroczył nas Szczecin z jego zabytkami, szczególnie budynek Urzędu Wojewódzkiego, który jest udostępniany do zwiedzania, ale też budynek Urzędu Miasta, za którym rozprzestrzenia się przepiękny park. Szczecin jest pięknym, rozległym miastem z uroczym jeziorem Dąbie.


Tekst: Krystyna Marciniak
Foto: Teresa Adamus
 

 


18 września 2014 r.


 Zapisy nowych słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbędą się w Biurze Stowarzyszenia UTW - pokój nr 6, budynek B UJK, w Piotrkowie Tryb., przy ul. Słowackiego 116, w dniach:

10.09.2014
11.09.2014
17.09.2014
18.09.2014
24.09.2014
25.09.2014

Godziny przyjęć - 16.00-17.00

wpisowe - 50,00 zł + roczna składka członkowska - 80,00 zł


 

 


08 lipca 2014 r.


 11.06.2014r. na Wierzejach „Pod Sosnami” odbył się piknik na zakończenie roku akademickiego 2013/2014 UTW w Piotrkowie Tryb. W pikniku uczestniczyło 120 słuchaczy naszego UTW oraz zaproszeni goście a byli to: Przedstawiciele Urzędu Miasta Piotrkowa oraz Przedstawiciel Starostwa Powiatu Piotrkowskiego, a także delegacje ościennych uniwersytetów z Bełchatowa, Opoczna, Radomska i Tomaszowa Maz. Bawiliśmy się przy występach naszych uniwersyteckich kabaretów, były tańce i zawody i padło wiele ciepłych i dobrych słów pod adresem studentów-seniorów zarówno ze strony władz jak i prezesów poszczególnych uniwersytetów. Taka integracja i wymiana doświadczeń była nam bardzo potrzebna.


Tekst:
K. Marciniak
Foto:
S. Jakubczak

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej imprezy - FOTOGALERIA


 

 


08 lipca 2014 r.


 Członkowie Koła Miłośników Podróży UTW 4.06.2014r. wyjechali na wycieczkę do Nieborowa i Łowicza.

Zwiedzaliśmy:

- barokowy pałac Radziwiłłów wraz ogrodem w Nieborowie włączony po II wojnie światowej w skład Muzeum Narodowego w Warszawie,
- Arkadię, park w stylu angielskim założony przez Helenę Radziwiłłową w 1778r z świątynią Diany,
- Stary Rynek w Łowiczu z bazyliką katedralną Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja, miejsce spoczynku 12 arcybiskupów gnieżniejskich i prymasów,
- Skansen Wsi Łowickiej w Maurzycach k/ Łowicza założony w 1985r.

Pogoda była ładna, wróciliśmy wieczorem pełni wrażeń z pięknymi zdjęciami zwiedzanych zabytków.


Tekst: : M. Hińcza
Foto:
T. Adamus, M. Hińcza

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki - FOTOGALERIA


 

 


12 czerwca 2014 r.


 WYCIECZKA DO BYDGOSZCZY (29.05.2014r.)

Bydgoszcz miasto położone jest nad Brdą i Wisłą, na skraju Puszczy Bydgoskiej. Lata 1329–1343 to okres w historii miasta, podczas którego Bydgoszcz znajdowała się w rękach Krzyżaków. Prawa miejskie otrzymała w 1346 roku z rąk króla Kazimierza Wielkiego. Po II pokoju toruńskim w 1466 roku miasto szybko zaczęło się rozwijać, m.in. dzięki rozwojowi handlu na szlaku wiślanym. Handlowano głównie solą i zbożem. Pomiędzy XIV a XVII wiekiem powstało wiele spichrzów zbożowych, magazynów, młynów oraz kaszarni. Od końca XVI wieku do 1688 roku na Wyspie Młyńskiej funkcjonowała mennica, w której była bita największa 100 dukatowa moneta polska. Od 1772 roku miasto znalazło się w zaborze pruskim. W latach 1773 – 1774 zbudowano Kanał Bydgoski, łączący rzeki Noteć i Brdę.

Co widzieliśmy:
- Stare Miasto ze Starym Rynkiem , zabudowanym XIX-wiecznymi malowniczymi kamienicami, z okazałymi gmachami dawnego kolegium jezuickiego i Biblioteki Miejskiej, z otaczającymi Rynek średniowiecznymi wąskimi uliczkami, pozostałościami murów miejskich, pomnikiem założyciela miasta Kazimierza Wielkiego oraz średniowieczną Katedrą św. Mikołaja i Marcina.
- urokliwą Wyspę Młyńską, będąca dawniej sercem gospodarczym miasta, ze spichlerzami, młynami i mennicą nad odnogą Brdy, nazywaną Młynówką - obecnie zamienionymi na muzea,
- nadbrzeża Brdy z zabytkowymi spichlerzami ale także ze świetną nowoczesna architekturą nowej opery - Opera Nova oraz siedziby BRE Banku o architekturze nawiązującej do średniowiecznych spichrzów,
-Śródmieście z ciekawą architekturą przełomu XIX i XX wieku m.in. monumentalną bazyliką św. Wincentego a Paulo.

Zwiedziliśmy muzea:
- jedyne w Polsce Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego,
- Muzeum Oświaty, z eksponatami przypominającymi nam nasze lata szkolne,
- Muzeum Okręgowe – znakomitą Galerię Sztuki Nowoczesnej w Czerwonym Spichrzu oraz wystawy Mennica Bydgoska i Wyspa Młyńska. Historia i teraźniejszość w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej.

Uczestniczyliśmy w:
- spektaklu teatralnym KRABAT w Miejskim Centrum Kultury, wystawionym w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego INNE SYTUACJE przez polską Grupę Coincidentia i Figurentheater Wilde&Vogel z Lipska.
- w jubileuszowych obchodach, które zorganizowano na Starym Rynku z okazji X-lecia Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy.

Zwiedziliśmy także:
- Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku z dwoma pałacami, Starym barokowym i Nowym klasycystycznym oraz 40-hektarowym przepięknym parkiem angielskim,
- Park Zdrojowy i tężnie solankowe w Inowrocławiu.


Tekst:
: D. Nitecka
Foto:
G. Teodorczyk-Piejek

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki - FOTOGALERIA


 

 


12 czerwca 2014 r.


 Program wycieczki do Szczecina i okolic
25-29.08.2014r.

25.08.2014r. - wyjazd spod UJK o godz. 5.00
- przejazd do Szczecina, zakwaterowanie w hotelu „Kapitan”
- obiadokolacja

26.08.2014r. - czas do wykorzystania we własnym zakresie

27.08.2014r. – zwiedzanie Świnoujścia

28.08.2014r. - zwiedzanie wyspy Wolin i okolic

29.08.2014r. - zwiedzanie Szczecina, obiad, powrót do Piotrkowa Tryb. 

 


28 maja 2014 r.


 25 maja br. Uniwersytet Trzeciego Wieku Piotrków Tryb. już po raz trzeci pojechał do Łaz na Olimpiadę Sportową Uniwersytetów Trzeciego Wieku - Łazy 2014.
Z Piotrkowa pojechało 50 osób - zawodnicy oraz sympatycy sportowych zmagń.
Kibice głośno i radośnie dopingowali wszystkich zawodników.
W ubiegłym 2013 roku zdobyliśmy trzy brązowe medale. W tym roku Zofia Winkiel w konkurencji bieg na 60 m, kobiety 60+ zdobyła złoty medal.
Cieszymy się bardzo z sukcesu naszej słuchaczki. Gratulacje!
Najstarszego zawodnika olimpiady - rocznik 1922 można było zobaczyć na pływalni.
W olimpiadzie uczestniczyło 46 UTW z całego kraju. Udział brali także seniorzy z Austri i Słowenii.

Zawodnicy startowali w:

- zawodach kajakowych,

- strzelaniu,
- przełajach rowerowych,
- rzucie bulą,
- biegach,
- pchnięciu kulą,
- tenisie ziemnym,
- tenisie stołowym,
- turnieju szachowym.

Za udział w olimpiadzie UTW Piotrków Tryb. otrzymał pamiątkową statuetkę, zawodnicy dostali prezenty od organizatorów, a wszyscy uczestnicy - pamiątkowe czapeczki, na których niektórzy mieli okazję zdobyć autografy znanych osób, np. Jerzego Buzka.

Pogoda była zmienna - jak kobieta. Do południa upał, a później burza z gradem.
Widoki jak na Stadionie Narodowym podczas ulewy, ale humory dopisywały pomimo zmoczonych ubrań, a czasami i aparatów fotograficznych.


Tekst:
J. Franczak-Kujawska
Foto: J. Franczk Kujawska, T. Kulik

Wideo: E. Andrzejewska

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej imprezy - FOTOGALERIA oraz filmów - Prezentacja UTW Piotrków , Zawody w pchnięciu kulą


 

 


02 czerwca 2014 r.


 23 maja br. słuchacze UTW pojechali na wycieczkę do Łodzi. Zwiedziliśmy palmiarnię, a w niej okazy roślin i ryb egzotycznych.

Po drodze wstąpiliśmy do Centralnego Muzeum Włókiennictwa, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć dzień wcześniej zaprezentowaną, haftowaną replikę monumentalnego obrazu Jana Matejki "Jan III Sobieski pod Wiedniem".
Dzieło, przy którym pracowało ponad 50 osób, pokazane zostało po raz pierwszy.
Wykonanie haftowanej repliki o wymiarach 458 x 894 cm zajęło grupie prawie trzy lata. Zostało ono zrealizowane przez 53 twórców z Fundacji Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. Św. Królowej Jadwigi w Częstochowie.
Replika obrazu "Jan III Sobieski pod Wiedniem" wykonana została metodą krzyżykową. Każdy z kilkudziesięciu twórców przygotowywał fragment obrazu, które następnie zostały złożone w całość. Haft składa się z 9,5 mln. krzyżyków; do jego wykonania wykorzystano nici w 220 kolorach.

Następnym obiektem zwiedzania był ogród botaniczny, gdzie mogliśmy wśród kwiatów i zieleni pospacerować oraz dowiedzieć się od pani przewodnik o specyfice znajdujących się tam roślin.

Słoneczna pogoda była sprzymierzeńcem udanej wycieczki.


Tekst i foto:
S. Jakubczak 

 


02 czerwca 2014 r.


 21.05.2014r. słuchacze UTW wysłuchali kolejnego wykładu Elżbiety Delong z cyklu Spotkania z sztuką pt. Sztuka Młodej Polski. Młoda Polska (w Europie - modernizm) to prąd artystyczny w literaturze, muzyce, sztuce przypadający na przełom XIX i XX wieku (1890-1918r). Jest to okres najznakomitszych i najbardziej oryginalnych osobowości polskiej sztuki i literatury. Wykładowca swoją prezentację ograniczył głównie do malarstwa tego okresu. Najbardziej znanymi malarzami Młodej Polski to: Leon Wyczółkowski, Jacek Malczewski, Teodor Axentowicz, Józef Mehoffer, Władysław Podkowiński, Józef Pankiewicz, Wojciech Weiss, Włodzimierz Przerwa-Tetmajer, Olga Boznańska. Wykład połączony był z prezentacją zdjęć obrazów i witraży twórców tego okresu.


Tekst:
M. Hińcza
Foto: D. Nitecka 

 


02 czerwca 2014 r.


 Konstanty Ildefons Gałczyński – poeta, mąż, ojciec, człowiek swoich czasów. Czasów dwóch wojen światowych. Urodził się 23 stycznia 1905 roku – zmarł 6 grudnia 1953 roku. Miał zaledwie 48 lat. Zostały po nim wiersze, poematy, Teatrzyk Zielona Gęś. Pani Jadwiga Szymczyk 14 maja ponownie opowiedziała nam o Poecie. Tym razem o K. I. Gałczyńskim. Był poetą czasem lirycznym, czasem zadumanym. Dzięki p. Jadwidze przypomnieliśmy sobie jak jego poezja świetnie brzmiała jako piosenka. Jego teksty śpiewali: M. Rodowicz, J. Kobuszewski, M. Grechuta i wielu innych. Nawet tak zbuntowany muzyk jak Kazik Staszewski też śpiewał jego wiersze. Wielu z nas zna słowa pieśni "Ukochany Kraj" choć nie wiem, czy znaliśmy jego autora. Był mistrzem słowa, a utwór napisany na zamówienie do dziś wzrusza. Nie był człowiekiem bez skazy, ale któż z nas jest kryształowy. Pozostały jego wiersze i przeuroczo zabawny Teatrzyk Zielona Gęś. Teatrzyk absurdu, zabawy słowem. W Radiu Polskim występowali w nim nasi znamienici aktorzy. Długo by pisać o Nim – 14 maja przenieśliśmy się w świat poezji K. I. Gałczyńskiego i wielu z nas wróciło do czasów młodości gdy M. Rodowicz śpiewała „Dzięcioł i dziewczyna”.

Tekst:
R. Lesińska
Foto: R. Lesińska 

 


26 maja 2014 r.


 Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności będące słuchaczami naszego UTW od 6 do 9 maja 2014r. uczestniczyły w wycieczce do Białej Podlaskiej i okolic.
Na miarę swoich możliwości bez nadmiernego wysiłku zwiedzaliśmy okolice.
Zobaczyliśmy, m.in.:
- Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej,
- Sanktuarium Męczenników Podlaskich w Pratulinie (13 męczenników, którzy oddali swe życie w obronie świątyń unickich),
- Sanktuarium Unitów Podlaskich,
- Sanktuarium Leśniańskie,
- Św. Górę Grabarkę, gdzie od stuleci podążają prawosławni pielgrzymi,
- Monastyr św. Onufrego w Jabłecznej z ikoną Jabłeczańskiej Matki Bożej,
a także:
- stadninę koni w Janowie Podlaskim,
- kopalnię kredy w Mielniku,
- Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej (stroje z „Trylogii”, które można było przymierzyć),
- erozję wysokich brzegów Bugu wywołaną opadami – wąwozy w Rezerwacie „Szwajcaria Podlaska”,
- Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie,
- Muzeum Diecezjalne w Drohiczynie,
- mizar w Zastawku – w jęz. arabskim cmentarz, ślad po Tatarach,
- Radzyń Podlaski miasto, zamek, Izba Pamięci Karola Lipińskiego - zapomnianego wirtuoza.
Dodatkową atrakcją była
przeprawa promem przez Bug

Wszystkich uczestników wycieczki urzekł krajobraz Podlasia, gdzie prawie przy każdym domostwie jest gniazdo bocianie.
Wróciliśmy uśmiechnięci i pełni wrażeń.


Tekst:
Janina Franczak-Kujawska
Foto:
Grażyna Teodorczyk -Piejek

 

FOTOGALERIA


 

 


26 maja 2014 r.


 24.04.2014r. słuchacze UTW wyjechali do Płocka, miasta założonego w końcu X wieku, pięknie położonego nad Wisłą, liczącego obecnie około 125tys. mieszkańców. Zwiedziliśmy:

- Bazylikę Katedralną wzniesioną w 1144r, wielokrotnie przebudowywaną, wznoszącą się na skarpie nad Wisłą na wzgórzu Tumskim, najstarszy i najcenniejszy zabytek Płocka,
- Muzeum Diecezjalne z skarbcem i cennymi zabytkami sztuki sakralnej (rękopisy, dokumenty, złotnictwo, malarstwo, rzeźby),
- Muzeum Mazowieckie mieszczące się w pięknie odrestaurowanej kamienicy przy ul. Tumskiej z największym w Polsce zbiorem sztuki secesyjnej,
- Stare Miasto z rynkiem i pięknym Ratuszem,
- Świątynię Miłosierdzia i Miłości - kościół Starokatolicki Mariawitów zbudowany w latach 1911-1914 w stylu neogotyckim,
- Muzeum poety Władysława Broniewskiego, który urodził się i mieszkał w Płocku.

Pogoda była piękna, po zwiedzaniu i obiedzie, można było wypocząć na plaży nad Wisłą.

Tekst: M. Hińcza
Foto: B. Gęgotek, T. Adamus, D. Nitecka, S. Jakubczak

 

Płock widziany przez obiektywy uczestników wycieczki - FOTOGALERIA


 

 


11 maja 2014 r.


 Lofoty - kraina wysp i mgieł to tytuł wykładu połączonego z prezentacją zdjęć, wygłoszony przez Tomasza Lenarczyka, którego słuchacze UTW wysłuchali 23.04.2014r. Lofoty to archipelag o długości 112 km na północno-zachodnim wybrzeżu Norwegii. Skalne masywy wystające z morza o wąskich, stromych, wysokich i ostro zarysowanych wierzchołkach ścian, które wcinają się w wąskie i malownicze zatoki Morza Norweskiego - Fiordy. Lofoty uważane są za krainę nieziemskich widoków i tak wyglądały na prezentowanych pięknych fotografiach. W czasie prezentacji wykładowca zwrócił uwagę na podstawowe zasady kompozycji zdjęć, które pomogą słuchaczom UTW - początkującym fotografom wykonywać poprawne zdjęcia.

Tekst: M. Hińcza
Foto: R. Lesińska 

 


07 maja 2014 r.


 Spadki i testamenty to tytuł wykładu wygłoszonego przez notariusza p. Małgorzatę Kowalczyk w dn. 9.04.2014r. Przekazane informacje o obowiązującym aktualnie w Polsce prawie w zakresie spadków i testamentów poparte były licznymi przykładami z długoletniej praktyki notarialnej wykładowcy. Pani Notariusz poinformowała, że Parlament Europejski przyjął wytyczne do stworzenia wspólnego prawa w zakresie spadków, które obowiązywałoby w całej Unii Europejskiej. Tematyka wykładu wzbudziła duże zainteresowanie o czym świadczy zadawanie licznych pytań przez słuchaczy UTW.


Tekst:
M. Hińcza

Foto:
R. Lesińska 

 


17 kwietnia 2014 r.


 8.04.2014r. Członkowie Koła Miłośników Podróży UTW uczestniczyli w wycieczce na trasie Witów-Sulejów-Podklasztorze. Zwiedziliśmy dawny zespół klasztorny oo. Norbertanów w Witowie, Stację Hydrologiczno-Meteorologiczną w Sulejowie oraz opactwo cysterskie w Sulejowie-Podklasztorzu. W wycieczce uczestniczyło 24. słuchaczy UTW. Pogoda była piękna, a uczestnicy wycieczki poznali historię zabytków w najbliższej okolicy Piotrkowa Trybunalskiego.


Tekst:
M. Hińcza 

 


17 kwietnia 2014 r.


 29.03.2014r. w piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego odbyło się w dn. spotkanie z europosłem dr Jackiem Saryusz -Wolskim, którego organizatorami był Wydział Nauk Społecznych UJK filia w Piotrkowie Trybunalskim i Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim.
Tematem spotkania były "Wyzwania dla UE i Parlamentu Europejskiego na przełomie kadencji".
Dr Jacek Saryusz-Wolski jest posłem do Parlamentu Europejskiego, ekspertem w sprawach integracji europejskiej. W latach 1991-96 był pełnomocnikiem rządu ds. integracji europejskiej, prowadził negocjacje w sprawie stowarzyszenia Polski ze Wspólnotą Europejską. W latach 2000-04 był sekretarzem Komitetu Integracji Europejskiej. Od 2004 poseł do Parlamentu Europejskiego.
W latach 2004-2007 był wiceprzewodniczącym PE, a w latach 2007-2009 przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych PE.
Dr Jacek Saryusz–Wolski przedstawił wyzwania dla UE i PE w związku z nową sytuacją polityczną w Europie i skutkami gospodarczymi jakie mogą być jej wynikiem. Opowiedział o swej pracy w PE – o możliwościach i ograniczeniach wynegocjowania korzystnych dla Polski rozwiązań. W odpowiedzi na pytanie z sali przedstawił najważniejsze cechy dobrego parlamentarzysty PE tj. – biegła znajomość języków obcych, wiedza ekspercka w zakresie jednej z ważnych dziedzin np. finanse, gospodarka, edukacja…, duża siła przebicia i zdolności negocjacyjne.


Tekst i foto:
Dorota Nitecka 

 


17 kwietnia 2014 r.


 Znaczenie rodziny w życiu osób starszych to tytuł wykładu dr Katarzyny Gal, jakiego słuchacze UTW wysłuchali 2.04.2014r. Rodzina, jak wykazują przeprowadzane badania i ankiety była ale jest i teraz największą wartością w naszym życiu. Wykładowca porównała model rodziny na przestrzeni wielu lat z obecnym modelem i przedstawiła zmiany roli seniora w tych modelach. Wykład ciekawy, interesujący i poruszający tematy dotyczące bezpośrednio wielu słuchaczy UTW.


Tekst:
M. Hińcza

Foto:
Grażyna Piejek-Teodorczyk 

 


17 kwietnia 2014 r.


 W dniu 26 marca 2014r. słuchacze UTW wysłuchali wykładu dr hab. Jacka Bonarka "Jak kobiety rządziły Bizancjum (…zawstydzając mężczyzn)". Wykładowca przedstawił historię rządów w okresie IV-X w n.e. trzech cesarzowych Bizancjum: Teodory - żony Justyniana I , Ireny - żony Leona IV uznawanej przez Cerkiew Prawosławną za świętą /nie była kanonizowana/ i Teofonii - żony Romana II. Były one sprawnymi i skutecznymi politykami, potrafiły łączyć macierzyństwo z polityką. Historia ale też czasy współczesne pokazują, że kobiety potrafią być dobrymi i uczulonymi na sprawy społeczne politykami a jednocześnie wspaniałymi żonami i matkami.

Tekst: M. Hińcza 

 


17 kwietnia 2014 r.


 19.03.2014r. w auli Uniwersytetu Jana Kochanowskiego odbył się zorganizowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku, Uniwersytet Jana Kochanowskiego oraz Ośrodek Edukacji Artystycznej MOK Wieczór Artystyczny. W programie wystąpił chór Radość Życia /chórmistrz Tadeusz Jacek Małż/ oraz grupa teatralna Boczny Tor /instruktor Aleksander Książczak/. Zespoły te działają w Klubie Seniora przy Ośrodku Edukacji Artystycznej MOK, a w grupie teatralnej występują też członkowie UTW. Chór zaprezentował szeroki repertuar: pieśni, piosenki również ludowe oraz arie z operetki Hrabina Marica takich kompozytorów jak między innymi: S. Moniuszko, Z. Fibich i I. Kálmán. Grupa teatralna przedstawiła spektakl z tekstami Jonasza Kofty Na wszystkich dworcach światach.
Repertuar zaprezentowany na Wieczorze podobał się licznej zgromadzonej w auli widowni również słuchaczy UTW, taka forma prezentowania sztuki winna być kontynuowana.


Tekst:
M. Hińcza

Foto: T. Adamus 

 


27 marca 2014 r.


 Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie Trybunalskim oraz Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim zapraszają na spotkanie z Posłem do Parlamentu Europejskiego Panem Jackiem Saryusz-Wolskim, pt. "Wyzwania dla UE i Parlamentu Europejskiego na przełomie kadencji". Spotkanie odbędzie się w Auli UJK ul. Słowackiego 116 (budynek A), 29 marca o godzinie 11:00.
Zapraszamy serdecznie studentów UJK, słuchaczy UTW oraz wszystkich zainteresowanych.


 

 


17 marca 2014 r.


 12.03.2014r. członkowie UTW wysłuchali wykładu dr hab. Tomasza Matuszaka "Crimen - rzecz o Trybunale Koronnym, deputatach i palestrantach". Trybunał Koronny jako najwyższy sąd dla szlachty i duchowieństwa powołał król Stefan Batory w 1578r. Wykładowca przedstawił historię powstania Trybunału, jego skład i kompetencje, funkcjonowanie Trybunałów w Piotrkowie i Lublinie oraz przykłady wyroków jakie zapadały na sesjach. Temat interesujący bo dotyczy historii naszego miasta oraz historii powstania obecnej nazwy miasta Piotrków Trybunalski.

Tekst: M. Hińcza
 

 


17 marca 2014 r.


 Uniwersytet Trzeciego Wieku uroczyście, a przy tym bardzo wesoło świętował 8 MARCA - Międzynarodowy Dzień Kobiet.
Spotkanie słuchaczek UTW uświetnił występ Agnieszki Skrobek - wokalistki występującej w Studiu Buffo w Warszawie oraz Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie.
Głosem o pięknej barwie pani Agnieszka zaśpiewała wiele przebojów w tym między innymi:
"Bubliczki", "Na Francuskiej", "Małgośka", a także kilka innych, wzbudzając aplauz obecnych, którzy poprosili piosenkarkę na "bis".
Panie otrzymały kwiaty oraz czekoladowe serca.
Uroczystość odbyła się w Sali Bankietowej "Arresto". W spotkaniu uczestniczyło 117 słuchaczek UTW.
Spotkanie umilał nam muzyką didżej.
W miłej atmosferze spędziłyśmy popołudnie i wieczór naszego święta.

Tekst: Janina Franczak-Kujawska 

 


17 marca 2014 r.


 W zakładce "Biuletyn UTW" jest już dostępny piętnasty numerem naszego periodyku. Gorąco zapraszamy do lektury.17 marca 2014 r.


 
Zajęcia semestru II rozpoczną się dnia 5 marca 2014 r. Walnym Zebraniem Sprawozdawczo-Wyborczym o godzinie 17:00 w sali nr 14 (bud. B) Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Filia w Piotrkowie Trybunalskim.


 

 


24 lutego 2014 r.


 Ten piękny wspaniały świat to tytuł koncertu w Teatrze Muzycznym w Łodzi na którym w dn. 31.01.2014r. byli słuchacze UTW. Soliści, chór, balet i orkiestra w pięknej scenografii przypomnieli najładniejsze arie, pieśni i piosenki z operetek i musicali takich jak między innymi: Księżniczka czardasza, Hrabina Marica, Baron cygański, Zemsta nietoperza, Księżniczka Cyrkówka, Cygańska miłość, Orfeusz w piekle, Skrzypek na dachu, Turandot, My Fair Lady, Koty, Kabaret. Koncert piękny, optymistyczny, po jego wysłuchaniu naprawdę świat wydawał się nam wspaniały i piękny. Druga grupa słuchaczy UTW wysłucha tego koncertu w dn. 14.02.2014 r.


Tekst:
M. Hińcza 

 


11 lutego 2014 r.


 Wyjazd drugiej grupy do Teatru Muzycznego w dniu 14 lutego 2014r. (piątek) o godzinie 16.30, spod budynku uczelni.


 

 


03 lutego 2014 r.


 
15. stycznia 2014r. słuchacze UTW wysłuchali wykładu Pani dr hab. Pelagii Bojko, pt. "Klątwa w twórczości Juliusza Słowackiego". Słowo klątwa /ekskomunika, anatema/ oznacza wyklęcie poza wspólnotę, wyłączenie z wspólnoty. J. Słowacki - jeden z największych mistyków polskiej poezji w swojej twórczości łączył świat baśniowy i rzeczywisty w taki sposób, że światy te przenikały się i jeden wpływał na drugi. W jego utworach nałożenie klątwy często decydowało o przebiegu akcji i losach bohaterów. Np. w dramacie Lilla Weneda przyczyną klęski Wenedów jest nieokreślona bliżej klątwa i naród ten nie może być ocalony w wojnie z Lechitami. Problem klątwy występował też w poematach: Ojciec zadżumionych, Beniowski oraz w dramacie Balladyna.

Tekst: M. Hińcza03 lutego 2014 r.


 Wyjazd do Teatru Muzycznego w dniu 31 stycznia 2014r. (piątek) o godzinie 16.30, spod budynku uczelni.


 

 


19 stycznia 2014 r.


 Z czego śmiali się Polacy w drugiej połowie XIX wieku - to tytuł wykładu dr Marii Obrusznik-Partyki, jakiego członkowie UTW wysłuchali w dn. 8.01.2014r. W II połowie XIX wieku tematy z których śmiali się Polacy były podobne do tematyki współczesnej ale osadzone w realiach tamtego okresu np. polityka, dzieci, teściowe, Żydzi. Mimo, że Polska była pod zaborami wychodziło nawet kilkanaście tytułów prasy satyrycznej np. Mucha, Kolce, Kurier Świąteczny, Stańczyk, Śmieszek, Chochlik. W czasie wykładu cytowane były dowcipy z tamtych czasów i okazało się, że również teraz wzbudzają uśmiech i rozbawienie. Tematyka i sposób prowadzenia wykładu podobał się słuchaczom UTW.

Tekst: Maria Hińcza 

 


19 stycznia 2014 r.


 Święta Bożego Narodzenia to czas przywoływania najpiękniejszych wspomnień, uczuć radości, sympatii, wzajemnego zrozumienia i miłości. Taki właśnie nastrój gościł na spotkaniu wigilijnym słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Piotrkowie. W spotkaniu wzięli także udział mili i zasłużeniu dla UTW goście między innymi Prezydent Miasta Piotrkowa Tryb. - Krzysztof Chojniak, Opiekun naukowy UTW dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego - prof. Andrzej Felchner, Dyrektor MOPR-u, Kierownik OEA MOK, opiekunowie artystyczni występujących zespołów. Było nas 170 osób. Wszyscy życzyli sobie wzajemnie: zdrowia, radości, pokoju i realizacji osobistych zamierzeń. Był to piękny, zaczarowany kolędami wieczór. Wszystkiego Najlepszego na Nowy Rok.


FOTOGALERIA


Tekst: Janina Franczak-Kujawska

Zdjęcia: Stanisław Jakubczak


 

 


19 stycznia 2014 r.


 16 grudnia 2013r. byłam zaproszona jako lider UTW Piotrków Tryb. na II OGÓLNOPOLSKĄ KONFERENCJĘ UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU pt. "Uniwersytety Trzeciego Wieku wobec wyzwań polityki senioralnej", która odbyła się w Sejmie RP, w Sali Kolumnowej, pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Goście tej konferencji:

Anna Komorowska - Małżonka Prezydenta RP
Ewa Kopacz - Marszałek Sejmu
Michał Szczerba - Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds.UTW
Władysław Kosiniak-Kamysz - Min. Pracy i Polityki Socjalnej
Marzena Breza - Dyr. Departamentu Polityki Senioralnej
Krystyna Lewkowicz - Prezes Ogólnopolskiego Porozumienia UTW

oraz liderzy UTW dyskutowali nad założeniami „Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020”.

Sformułowane w nim rekomendacje zostały przyjęte jako wyzwania i kierunki działania Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Wśród nich:

  • UTW promować będą w swoich gminach powoływanie gminnych rad seniorów, mających charakter inicjatywny, konsultacyjny i doradczy,
  • wystąpiliśmy z wnioskiem do Marszałka Sejmu RP o powołanie w Sejmie stałej Komisji ds. polityki senioralnej. Pani Ewa Kopacz poinformowała nas, że utworzy stałą podkomisję ds. polityki senioralnej.
  • wystąpiliśmy do Marszałka Sejmu z wnioskiem o ustanowienie jubileuszowego roku 2015 „Rokiem Profesor Haliny Szwarc”
  • będziemy promować w Polsce powołanie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów – jako krajowego przedstawiciela osób starszych.
  • powstał Zespół roboczy ds. obchodów 40-lecia UTW, które będą obchodzone w 2015r.


Są to tylko niektóre z przyjętych przez środowiska UTW kierunków działania.

Na tejże Konferencji poprosiłam Panią Prezydentową Annę Komorowską o dedykację dla UTW Piotrków i takową otrzymałam. Fotogrfia w załączeniu.

Zdjęcia: Janina Franczak–Kujawska
Tekst: Janina Franczak-Kujawska 

 


19 stycznia 2014 r.


 12 grudnia br. nasi słuchacze odwiedzili Warszawę. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z tej wycieczki.


FOTOGALERIA


 

 


19 stycznia 2014 r.


 Boże Narodzenie w Sztuce to temat spotkania słuchaczy UTW jakie odbyło się w 11.12.2013r. Jest to jeden z tematów cyklu Spotkania z Sztuką prowadzonego przez słuchaczkę naszego Uniwersytetu Panią Elżbietę Delong. Boże Narodzenie jest jednym z najstarszych i najczęstszym motywem w malarstwie i rzeźbie chrześcijańskiej. Temat został przedstawiony przez pokazanie zdjęć ikon, obrazów i rzeźb sławnych twórców tworzących w różnych okresach i stylach w sztuce. To dzięki głównie malarstwu ukształtowały się nasze wyobrażenia o tym ważnym wydarzeniu w dziejach chrześcijaństwa. Temat i sposób prezentacji podobał się uczestnikom spotkania, którzy oczekują na prezentację innych tematów z tego cyklu.

Tekst:
M. Hińcza 

 


04 stycznia 2014 r.


 Piotrkowskie Centrum Wolontariatu było tematem wykładu, który dla słuchaczy UTW 04.12.2013r. wygłosiła dr Katarzyna Gal. PCW powstało rok temu w takim celu, aby dać ludziom możliwość pomocy innym, bo ludzie chcą pomagać ale nie wiedzą jak. W ciągu tego roku zarejestrowało się ponad 130 wolontariuszy w 33 organizacjach i przeprowadzono ponad 30 akcji. Wolontariusze pomagają ludziom niezaradnym, bezdomnym, pracują w domach opieki i w domach dziecka działają też na rzecz zwierząt i wszędzie tam gdzie jest potrzebna pomoc za którą nie ma czym zapłacić. Aby jednak działalność wolontariuszy przynosiła spodziewane efekty muszą oni przechodzić potrzebne szkolenia. Kto chce zostać wolontariuszem musi być świadomy tego, że pracę tę wykonuje się za darmo i podjęte zobowiązania należy wykonywać konsekwentnie, nie można pracować "z doskoku". Do tej pracy świetnie nadają się słuchacze naszego UTW, ponieważ mamy więcej czasu, cierpliwości i doświadczenia życiowego.
Piotrkowskie Centrum Wolontariatu ma swoją siedzibę na ul. Wolborskiej 30 i tam się można zgłosić lub zarejestrować przez ich stronę internetową.
Pani dr Katarzyna Gal wykładowca UJK zachęcała nas do zgłaszania swojej chęci pracy w PCW i zaprosiła nas również na galę plebiscytu "Wolontariusz Roku" na 5.12.2013 do MOK-u. 

 


04 stycznia 2014 r.


 29.11.2013r. w sali restauracji ARESTO odbyło się Spotkanie Integracyjne dla słuchaczy UTW posiadających orzeczenie o niepełnosprawności. Spotkanie było dofinansowane przez PFRON. W spotkaniu uczestniczyło około 40 osób. Spędzili mile czas przy muzyce i dobrym jedzeniu.

FOTOGALERIA

Tekst: Anna Kruszyna04 stycznia 2014 r.
 

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją ze spotkania opłatkowego członków UTW, które odbyło się 18 grudnia w sali bankietowej Arresto. ZOBACZ

 

Źródło: piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl


 

 


30 grudnia 2013 r.


 Koło Miłośników Podróży UTW zorganizowało w dn. 9.12.2013 r. wyjazd na baseny do Solparku w Kleszczowie oraz na Górę Kamieńsk. Mimo padającego deszczu obejrzeliśmy Górę Kamieńsk, niestety przygotowania do sezonu narciarskiego zostały wstrzymane, zimy i śniegu jeszcze nie widać. Na basenach padający deszcz zupełnie nam nie przeszkadzał, uczestnicy wycieczki zrelaksowani wrócili do Piotrkowa.

Tekst: M. Hińcza 

 


17 grudnia 2013 r.


 Słuchacze UTW w rozstrzygniętych w miesiącu grudniu 2013 r. konkursach fotograficznycznych otrzymali wiele nagród i wyróżnień.

1. Konkurs Historia mojego miasta organizowany przez Ośrodek Edukacji Artystycznej w Piotrkowie Tryb. I miejsce - Róża Lesińska, II miejsce – Stanisław Jakubczak, wyróżnienia: Bożena Gęgotek, Teresa Adamus, Dorota Nitecka. Osoby te uczestniczą w warsztatach fotograficznych prowadzonych przez Ośrodek Edukacji Artystycznej.

2. Konkurs Ziemia Piotrkowska-moja mała ojczyzna organizowany przez Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Tryb. wyróżnienie otrzymała Róża Lesińska.

3. 43 edycja Konkursu Cały Piotrków w Kwiatach organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Tryb. - I nagrodę otrzymała Teresa Adamus.

W konkursach fotograficznych słuchacze UTW z roku na rok zdobywają coraz więcej nagród i wyróżnień. Gratulujemy. Rada Słuchaczy.


Tekst: M. Hińcza 

 


17 grudnia 2013 r.


 
Spotkanie opłatkowe odbędzie się dnia 18.12.2013 r.
w sali Arresto przy ulicy Wojska Polskiego 24
o godz. 18°°.
Wpłaty w kwocie 20 zł przyjmowane są w dniach
4 i 11 grudnia 2013 r (środa).


 

 


05 grudnia 2013 r.