2014/2015

 

 

Słuchacze UTW, którzy wpłacali pieniądze za Koncert Wiedeński i nie odebrali jeszcze biletów, proszeni są o ich odbiór w siedzibie UTW, w dniach:

17.09.2015 r.
w godz. 15:00-17:00
23-24.09.2015 r. w godz. 15:00-17:00 

 

 

 

Słuchacze UTW, zaintresowani Koncertem Wiedeńskim, który odbędzie się 4 października w sali MOK, przy al. 3 maja 12 proszeni są o dokonywanie wpłat za bilety w siedzibie UTW, w następujących terminach:

09-10.09.2015 r. w godz. 15:00-17:00
16-17.09.2015 r.
w godz. 15:00-17:00


Preferencyjna cena dla słuchaczy wynosi 20 PLN (cena regularna - 50 PLN). Ilość biletów jest ograniczona. Decyduje kolejność wpłat.


 

 

 

 

Zapisy nowych słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbędą się w Biurze Stowarzyszenia UTW - pokój nr 6, budynek B UJK, w Piotrkowie Tryb., przy ul. Słowackiego 116, w dniach:

02.09.2015
03.09.2015
09.09.2015
10.09.2015
16.09.2015
17.09.2015
23.09.2015
24.09.2015


Godziny zapisów - 15.00-17.00

wpisowe - 50,00 zł + roczna składka członkowska - 80,00 zł


 

 

 Tradycyjnie, jak co roku, członkowie Stowarzyszenia UTW w dniu 17 czerwca 2015r. bawili się na pikniku Pod Lipami, zorganizowanym w związku z zakończeniem roku akademickiego 2014/2015. Od dwóch lat jest to piknik pod nazwą Piknik Integracyjny, w którym uczestniczą również zaproszone UTW z Bełchatowa, Opoczna, Radomska i Tomaszowa Maz. W pikniku uczestniczyli zaproszeni przedstawiciele władz Piotrkowa Tryb.: - Wiceprezydent Miasta - Andrzej Kacperek, Przewodniczący Rady Miasta - Marian Błaszczyński, przedstawiciel Starostwa Piotrkowskiego - Jan Stachowiak, Kierownik Ośrodka Edukacji Artystycznej MOK - Liliana Adaszek.

W czasie pikniku zaproszone UTW prezentowały swoje zespoły artystyczne: wokalne, taneczne oraz solistów. My przedstawiliśmy z komentarzem wierszowanym Hani Tazbir naszych zdobywców medali na ostatniej Olimpiadzie Sportowej w Łazach.

Pogoda, humor i apetyt dopisywały. Wspólne śpiewy, tańce i zabawy trwały do godzin wieczornych. Żegnaliśmy się obietnicą "Do spotkania za rok".


Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII z tej imprezy oraz zdjęć Przyjaciół z UTW Radomsko - ZOBACZTekst: M. Hińcza
Foto: T.Adamos / W. Kłodos (fotogaleria) 

 


08 lipca 2015 r.


 W dniach 22-25 czerwca 2015 r. grupa słuchaczy UTW zwiedzała Bieszczady i okolice.

W pierwszym dniu zwiedziliśmy Sandomierz. Pani przewodnik oprowadziła nas po mieście. Zwiedziliśmy Bazylikę Katedralną, Kościół Świętego Jakuba, Bramę Opatowską i podziemia.

W godzinach wieczornych przyjechaliśmy do Polańczyka. Mieszkaliśmy w pensjonacie Szeptucha przy Zalewie Solińskim. Drugi dzień to traperska przygoda. Odbyliśmy wizytę na wypale węgla drzewnego. Przejechaliśmy dyliżansem po bezdrożach i rzekach.

Odwiedziliśmy klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy z izbą pamięci ku czci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zapoznaliśmy się z tradycją łemkowską i całą gamą ubiorów regionalnych, haftów i krywulek. W godzinach wieczornych, w towarzystwie muzykanta, przy ognisku, mile spędziliśmy wieczór. Dzień trzeci rozpoczęliśmy rejsem po Zalewie Solińskim. W czasie wolnym odbył się spacer po koronie zapory wodnej w Solinie.

Na wielkiej obwodnicy zwiedziliśmy Ustrzyki Dolne, Smolnik, Ustrzyki Górne i Wetlinę. Odbyliśmy spacer widokowy do schroniska pod Małą Rawką. W Cisnej zwiedziliśmy pracownię ikon oraz dusiołki od szczęścia wszelakiego. W ostatnim dniu w Sanoku zwiedziliśmy skansen czyli tradycyjne budownictwo i Miasteczko Galicyjskie.Foto: W. Kłodos 

 


02 lipca 2015 r.


 10 czerwca 2015 r. druga grupa słuchaczy UTW wyjechała na wycieczkę do Warszawy. Z punktu widokowego oglądaliśmy Stadion Narodowy oraz zwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Muzeum znajduje się naprzeciw Pomnika Bohaterów Getta, w centrum dzielnicy zamieszkałej niegdyś w większości przez Żydów, a w czasie II wojny światowej zamienionej w getto. Sercem muzeum jest interaktywna wystawa pokazująca historię polskich Żydów od średniowiecza do czasów współczesnych. Zarówno budynek muzeum jak również wystawa zrobiły na uczestnikach wycieczki duże wrażenie.
W godzinach wieczornych w teatrze Kamienica obejrzeliśmy piękny i wzruszający spektakl muzyczny "Romanse... Romanse...". Romanse cygańskie, rosyjskie i salonowe śpiewali: Justyna Sieńczyłło i Emilian Kamiński. Teatr został założony i jest prowadzony przez aktora Emiliana Kamińskiego, a mieści się w pięknej secesyjnej kamienicy zbudowanej w 1910 r.


Tekst: M. Hińcza
Foto: W. Kłodos 

 


01 lipca 2015 r.


 12 czerwca 2015 r. odbyło się posiedzenie Rady Naukowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Piotrkowie Tryb. Gospodarzem spotkania był Uniwersytet Jana Kochanowskiego w osobie opiekuna naukowego prof. dr hab. Andrzeja Felchnera.


W posiedzeniu udział wzięli:


- Dziekan Wydziału Nauk Społecznych - prof. dr hab. Andrzej Felchner

- Z-ca Prezydenta Miasta Piotrkowa Tryb. - Pan Andrzej Kacperek

- Prezes Zarządu UTW - Pani Janina Franczak-Kujawska

- Wiceprezes Zarządu ds. Programowych - Winston Kłodos

- Sekretarz Zarządu - Pani Grażyna Świstak

W trakcie posiedzenia Rady Naukowej omówiono projekt wykładów UTW na semestr 2015/2016. Przedyskutowano najciekawsze tematy, takie jak: bezpieczeństwo osób starszych, sprawowanie opieki nad osobami starszymi, depresja - objawy leczenie, narkotyki, cukrzyca choroba cywilizacji oraz inne ciekawe tematy. Wstępnie omówiono tematy wykładów, które będą wygłoszone przez pracowników Instytutu Nauk Pedagogicznych w dniu 27 kwietnia i 18 maja 2016 r.

Zatwierdzono program wykładów w nowym roku akademickim 2015/2016. W roku akademickim 2015/2016 zaplanowana jest kontynuacja kursów oraz zajęć: kursu komputerowego, kursu języka angielskiego, zajęć gimnastycznych na basenie, gimnastyki, koła plastycznego, koło fotograficznego. Będą zorganizowane dwie wycieczki jednodniowe i jedna trzydniowa. W nadchodzącym roku akademickim organizowane będą wyjścia na spektakle Teatru im. Jaracza w MOK w Piotrkowie Tryb. Dużym wyzwaniem jest organizacja Jubileuszu 10-lecia powstania Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku.

30 września 2015r. w auli w budynku A UJK odbędzie się inauguracja nowego roku akademickiego UTW. Wystąpiono z prośbą do Prezydenta Miasta Pana Krzysztofa Chojniaka o wygłoszenie wykładu inauguracyjnego.

Ustalono nadać honorowe członkostwo pięciu członkom UTW na jubileuszu 10-lecia.
 

 


01 lipca 2015 r.


 "Foto zbliżenia. Ukryty świat makro" to tytuł wykładu - prezentacji pięknych, kolorowych zdjęć Dariusza Kołka, jaką słuchacze UTW obejrzeli w dniu 20 maja 2015r. Dariusz Kołek – fotografik, członek Piotrkowskiego Towarzystwa Fotograficznego Fcztery opowiedział o swojej pasji makro fotografii i pokazał zdjęcia np. motyli, koników polnych, mrówek, biedronek, much, pszczół, trzmieli, pająków. Prezentacja zdjęć połączona była z odpowiednio dobranym podkładem muzycznym.
W drugiej części autor pokazał zdjęcia makro storczyków z wierszowanym komentarzem Niny Kołek.
Prezentacja makrofotografii wzbudziła duże zainteresowanie wśród słuchaczy UTW, szczególnie wśród osób interesujących się przyrodą i fotografią.

 

 

Tekst: M. Hińcza
Foto: W. Kłodos 

 


02 czerwca 2015 r.


 W dniach 12-14 maja 2015r. członkowie UTW uczestniczyli w wycieczce na Polesie wzdłuż środkowo-wschodnich granic Polski zwiedzając: Włodawę, Sobibór, Chełm, Zamość i Urszulin. Są to miasta wielokulturowe o czym świadczą liczne i piękne zabytki szczególnie sakralne: kościoły katolickie, cerkwie i synagogi.

Piękny jest Zamość nazwany Padwą Północy z ładnie odnowionym Starym Miastem, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobił Sobibór – w latach 1942-1943 niemiecki obóz koncentracyjny, w którym zginęło około 250 tys. Żydów z Lubelszczyzny, Galicji i z innych krajów ale również zginęli Polacy.

Wycieczka ta była kontynuacją zwiedzania wschodnich rejonów Polski. W 2014r. zwiedzaliśmy Podlasie (Biała Podlaska, Radzyń Podlaski, Jabłeczna).


Tekst:
B. Frańczak
Foto:
D. Woźniak 

 


02 czerwca 2015 r.


 W cyklu wycieczek Poznajemy piękno okolic Piotrkowa w dniu 19 maja 2015r. członkowie Koła Miłośników Podróży spotkali się na Majówce w Sulejowie-Podklasztorze. Pogoda była piękna, przeszliśmy (około 8 km.) wałami wzdłuż rzeki Pilicy z Podklasztorza, aż do tzw. małego zalewu. W czasie spaceru podziwialiśmy piękne rozlewiska rzeki, zarośla pełne kwiatów oraz świergot ptaków. Majówkę zakończyliśmy spotkaniem przy grillu.


Tekst: M. Hińcza
Foto: R. Lesińska, M. Hińcza
 

 


02 czerwca 2015 r.


 16.05.2015r. w Łazach niedaleko Zawiercia, odbyła się Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start”. Udział w niej wzięło 50 drużyn, w tym drużyna z Wiednia.

Z naszego UTW startowało 15 zawodników w konkurencjach: strzelectwo, pływanie w basenie i kajakiem, kolarstwo przełajowe, pchnięcie kulą, boule, tenis stołowy, biegi na 60 m i 200 m w rozbiciu na kategorie wiekowe. Zdobyliśmy medale w następujących konkurencjach:

1. Złoty medal dla
Heleny Starostki w strzeleniu z pistoletu pneumatycznego

2. Srebrny medal dla Zofii Winkiel w biegu na 60 m

3. Srebrny medal dla Lucyny Strychacz w biegu na 200 m

4. Brązowy medal dla Winstona Kłodosa w biegu na 60 m

5. Brązowy medal dla Ryszarda Broniszewskiego w biegu na 200 m

Cieszymy się z tych osiągnięć i gratulujemy zawodnikom.

Składamy serdeczne podziękowania dla Urzędu Miasta z panem Prezydentem Krzysztofem Chojniakiem za znaczne wsparcie finansowe tej imprezy


Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII z tej imprezy.


 

 


02 czerwca 2015 r.


 W dniach 5 i 6 maja 2015r. słuchacze UTW wyjechali na wycieczkę do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. W pierwszym dniu wycieczki byliśmy w Wadowicach – mieście urodzin Świętego Jana Pawła II. Zwiedziliśmy Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny gdzie był ochrzczony Papież Jan Paweł II i gdzie przechowywana jest jego relikwia. Zwiedziliśmy też Dom Rodzinny Papieża – muzeum biograficzne oraz sanktuarium św. Józefa. W drugim dniu byliśmy w Kalwarii Zebrzydowskiej, której fundatorem był wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski. Zwiedziliśmy Sanktuarium o.o. Bernardynów oraz spacerowaliśmy na wzgórzu, po dróżkach Pana Jezusa i Matki Bożej gdzie co roku odbywa się misterium Męki Pańskiej. W drodze powrotnej zwiedzaliśmy ruiny zamku w Lanckoronie.

Wycieczka dobrze zorganizowana, zwiedziliśmy wspaniałe zabytki i miłej i przyjaznej atmosferze.


Tekst:
B. Sakowicz
Foto:
G. Piejek 

 


25 maja 2015 r.


 06.05.2015r. dr hab. Jacek Bonarek przedstawił słuchaczom UTW wykład – Historia pewnego nieporozumienia: Świat bizantyjski oraz łaciński przed i po 1054 r.
Przyjmuje się, iż wtedy doszło do zerwania wspólnoty i jedności Kościoła. Ukształtowały się dwa niezależne ośrodki władzy kościelnej – w Konstantynopolu i Rzymie. Chrześcijan związanych z Konstantynopolem przyjęto nazywać „prawosławni” a związanych z Rzymem „rzymskokatolicy”.
W pierwszym tysiącleciu obie strony wielokrotnie zarzucały sobie - błądzenie – ale udawało się wypracować kompromis, wybaczano sobie wzajemnie i trwano w jednej wierze. Mimo różnic w sprawowaniu obrządków, kultury, historii – ani papież, ani patriarcha Konstantynopola nie mieli zamiaru burzyć tego co zbudowano przez wieki.
Co się zadziało w 1054 r. przed i po nim? Jakie zdarzenia i fakty historyczne mogły mieć wpływ na rozłam Kościoła? Odpowiedzi na te pytania, dotyczące odległych wydarzeń, zostały przedstawione z dużym zaangażowaniem w bardzo ciekawy i zrozumiały dla wszystkich sposób.


Tekst: J. Łukasik
Foto: W. Kłodos
 

 


18 maja 2015 r.


 W dniu 29 kwietnia 2015 r. członkowie UTW spotkali się z dr Wandą Amarantidou, która przedstawiła niektóre wydarzenia z życiorysu Juliusza Słowackiego (1809-1849) – jednego z najwybitniejszych twórców okresu romantyzmu, nazywanego obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego - Wieszczem Narodowym.

Tematem wykładu była śmierć i pogrzeb J. Słowackiego w Paryżu, ekshumacja i przewiezienie jego zwłok do Polski oraz pochowanie w 1928r. w krypcie na Wawelu, obok Adama Mickiewicza . W drugiej części wykładu została przedstawiona podróż poety w latach 1836-1837 na Wschód: do Grecji, Egiptu, Palestyny i Ziemi Świętej.

Wykład ciekawy ponieważ zawierał także mniej znane informacje o życiu J. Słowackiego.Tekst:
M. Hińcza
Foto:
W. Kłodos 

 


11 maja 2015 r.


 22.04.2015r. słuchacze UTW uczestniczyli w spotkaniu z „żywą” niechlubną kartą historii naszego kraju, z byłymi żołnierzami Wojskowych Batalionów Pracy.
W latach 1949–1959 funkcjonowały Wojskowe Bataliony Pracy do których wcielano młodych mężczyzn (poborowych) i kierowano do przymusowej pracy w kopalniach węgla i uranu oraz w kamieniołomach. Do kopalń wysyłano: przeciwników politycznych, synów przedwojennej inteligencji, alumnów seminarium i tzw. kułaków. Były to działania ściśle tajne i objęły ok. 200 tysięcy żołnierzy.
Temat ten przybliżyli: Mieczysław Ratajczyk i Gabriela Obara.Tekst:
J. Łukasik 

 


27 kwietnia 2015 r.


 15.04.2015r. słuchacze UTW wysłuchali wykładu Czesława Polcyna - fotografa i podróżnika połączonego z prezentacją licznych slajdów pt. Filipiny.
Filipiny są krajem w Azji Południowo-Wschodniej, położonym na archipelagu około 7100 wysp, z czego 860 jest zamieszkanych. Mają ponad 98 miliony mieszkańców, co czyni je dwunastym najludniejszym krajem świata. Filipiny są bardzo urozmaicone geograficznie i kulturowo, rozróżnia się tu ponad 100 grup etnicznych, wyraźne są wpływy kolonialne. To jedyny kraj w Azji z dominującą religią katolicką. Można tu podziwiać kościoły, często z kilkusetletnią historią. Największym magnesem przyciągających turystów na Filipiny są plaże oraz ocean kryjący w sobie rewelacyjną rafę koralową. Warto zobaczyć Czekoladowe Wzgórza, podziemną rzekę, rekiny wielorybie w Donsol, malownicze tarasy ryżowe w Banaue i Batad, czy wiszące trumny w Sagadzie. Ludzie są tam przyjażni, życzliwi i ciągle się uśmiechają. Na Filipinach nie brakuje wulkanów, które można podziwiać, a nawet na nie się wspinać. Językiem urzędowym jest angielski i filipiński. Wykład z mnóstwem zdjęć podobał się słuchaczom.


Tekst: K. Marciniak
Foto: W. Kłodos 

 


23 kwietnia 2015 r.


 Zwyczaje wielkanocne w Piotrkowskiem to tytuł wykładu mgr Grażyny Szczepaniak-Nowak, jakiego słuchacze UTW wysłuchali w 25 marca 2015r. Wykładowca omówiła zwyczaje i obrzędy jakie były i są jeszcze kultywowane na ziemi piotrkowskiej w okresie wielkanocnym: od Niedzieli Palmowej do Drugiego Dnia Świąt Wielkanocnych tzw. Śmigusa Dyngusa. Są to: zwyczaje związane z przygotowaniem i święceniem palm, święceniem pokarmów (symbolika poszczególnych pokarmów), śniadaniem wielkanocnym oraz zwyczaje Śmigusa Dyngusa. Zaprezentowała charakterystyczne dla naszego regionu palemki, wycinanki ścienne i wycinane papierowe firanki do okien oraz pisanki, kraszanki i oklejanki. Zachęcała do samodzielnego i rodzinnego przygotowania palm, święconki, pokarmów zgodnie z tradycją ziemi piotrkowskiej.


Tekst: M. Hińcza
Foto: W. Kłodos 

 


23 kwietnia 2015 r.


 18.03.15r. odbyło się spotkanie słuchaczy UTW z Rzecznikiem Praw Konsumenta zatrudnionym w Starostwie Powiatowym od 2005 roku – Dariuszem Rogalskim.
Omawiane były sprawy, które najczęściej są przyczyną sporów na linii konsument – przedsiębiorca (ilość ich ciągle rośnie). Rzecznik zwracał uwagę na różne podstępne działania stosowane przez przedstawicieli handlowych. Grupa seniorów jest szczególnie narażona na ich „oszukańcze” praktyki. Dla własnego dobra i bezpieczeństwa powinniśmy czytać umowy przed ich podpisaniem!
Poruszona tematyka - bardzo rozległa i skomplikowana – była bardzo potrzebna, aby mieć świadomość zagrożeń czyhających na konsumentów jako uczestników rynku.


Tekst: J. Łukasik 

 


23 kwietnia 2015 r.


 Powstanie Dnia Kobiet jest związane z walką kobiet o swoje podstawowe prawa społeczne. W Europie dzień ten po raz pierwszy obchodzony był w niektórych krajach już od 1911r. W Polsce zaczęto obchodzić ten dzień po II wojnie światowej, było to bardzo popularne i uroczyście obchodzone święto w czasach PRL. Obecnie w dniu 8 marca odbywają się tzw. Manify - czyli demonstracje feministyczne. Tradycyjnie jednak w tym dniu kobiety są obdarowywane kwiatami i prezentami, organizowane są miłe spotkania połączone z występami artystycznymi.

Dnia 7 marca 2015r. w Sali Aresto słuchaczki UTW obchodziły uroczyście Dzień Kobiet. Przy dobrym jedzeniu, wspólnym śpiewaniu piosenek biesiadnych i tańcach mile spędziłyśmy wieczór. Każda z Pań otrzymała piękne, kolorowe kwiatki.
Tekst:
M. Hińcza
Foto:
G. Teodorczyk–Piejek i T. Adamus 

 


13 kwietnia 2015 r.


 04.03.2015r. odbyło się walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia UTW w Piotrkowie Tryb. Dokonano wyboru na wakaty w Zarządzie. W tajnym głosowaniu wiceprezesem ds. programowych wybrany został pan Winston Kłodos, wiceprezesem ds. sportu i turystyki została pani Anna Kruszyna, a sekretarzem pani Grażyna Świstak.
Po przedstawieniu sprawozdań przez Prezes Zarządu panią Janinę Franczak-Kujawską, wiceprezes ds. finansowych panią Ewę Jabłońską oraz przewodniczącą Komisji Rewizyjnej - panią Danutę Woźniak - w jawnym głosowaniu udzielono Zarządowi absolutorium.Tekst: K. Marciniak
Foto:
S. Jakubczak 

 


13 kwietnia 2015 r.


 W zakładce "Biuletyn UTW" jest już dostępny siedemnasty numerem naszego periodyku. Gorąco zapraszamy do lektury.04 marca 2015 r.


 23.02.2015r. 50 osób z naszego UTW pojechało do Warszawy. Do południa zwiedzaliśmy POLIN czyli Muzeum Historii Żydów Polskich. Interaktywna wystawa stała Muzeum POLIN prezentuje tysiąc lat obecności Żydów na ziemiach polskich. Opowiada historię, która zaczęła się w średniowieczu i trwa do dziś. Po obiedzie pojechaliśmy na Stadion Narodowy, gdzie z tarasu widokowego mogliśmy podziwiać jego wielkość obecnie z trzema płytami lodowiska. Wieczorem w Operze Narodowej obejrzeliśmy cudowny występ Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Przepiękne stroje i fantastyczne brawurowe tańce ze wszystkich regionów naszego kraju oraz urzekający śpiew oczarowały całą widownię. Brawom nie było końca. Wycieczka bardzo się podobała.Tekst:
K. Marciniak
Foto:
D. Nitecka 

 


04 marca 2015 r.


 28.01.2015r. słuchacze UTW spotkali się w zamkowych wnętrzach Muzeum na wykładzie Miłość w sztuce malarskiej, wygłoszonym przez mgr Martę Markowską. Na przestrzeni wieków miłość była inspiracją dla powstawania dzieł literackich lub malarstwa. Różne jej odcienie - romantyczna, małżeńska, rodzicielska, narcystyczna, nieszczęśliwa i umiłowanie ojczyzny-zostały pokazane na kilkunastu wspaniałych obrazach z różnych epok. Wykładowca podawała historię powstania obrazu, zwracała uwagę na różne szczegóły w tle i wyjaśniała ich symboliczne znaczenie. W ięknych zamkowych kmnatach podziwialiśmy piękne obrazy i słuchaliśmy romantycznych historii o miłości.


Tekst: J. Łukasik
Foto:
S. Jakubczak 

 


10 lutego 2015 r.


 Zarząd Stowarzyszenia UTW
uprzejmie informuje Słuchaczy, że
WALNE ZGROMADZENIE SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE (wybory uzupełniające)
odbędzie się:
dnia

04.03.2015r. o godz 17:00
(I. termin)
mo godz 17:15 (II. termin)

w sali nr 14, w budynku „B” UJK Filia w Piotrkowie Tryb.
26 stycznia 2015 r.
 

Radosnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku życzyli sobie członkowie UTW na spotkaniu wigilijnym w dniu 18 grudnia 2014r.w restauracji Aresto.

Życzenia świąteczne i noworoczne złożyli również uczestniczący w spotkaniu zaproszeni goście: p. Krzysztof Chojniak - Prezydent Piotrkowa, p. Marian Błaszczyński - Przewodniczący Rady Miasta, p. Marek Krawczyński - Pełnomocnik Prezydenta Miasta, p. Stanisław Cubała - Starosta Powiatu Piotrkowskiego oraz prof. Andrzej Felchner - opiekun naukowy UTW. Przy wspólnym śpiewaniu kolęd i tradycyjnych potrawach wigilijnych słuchacze UTW spotkali się tradycyjnie jak co roku aby przekazać sobie najserdeczniejsze życzenia.Tekst: M. Hińcza
Foto:
G. Piejek


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej imprezy - FOTOGALERIA 

 


12 stycznia 2015 r.


 "Jesteśmy tyle warci, ile możemy innym dać" to hasło tegorocznego Plebiscytu Wolontariusz Roku.
W tym roku Stowarzyszenie nasze po raz pierwszy zgłosiło swojego kandydata do plebiscytu.
Została wytypowana słuchaczka Ewa Jabłońska, która od trzech lat systematycznie pracuje na rzecz osób z orzeczoną niepełnosprawnością
Rozstrzygnięcie plebiscytu odbyło się w sali MOK w Piotrkowie Tryb.
Kapituła podziękowała wszystkim nominowanym 11 wolontariuszom za ich wspaniałą pracę. 

 


12 stycznia 2015 r.


 W Sali Kolumnowej Sejmu RP, 15 grudnia 2014r. odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP, inaugurująca obchody 40 lat Ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce /1975-2015/.

Na tym spotkaniu między innymi odbyły się dwa panele:

1. Panel ekspercki: Dokonania i wyzwania ruchu UTW w Polsce z udziałem: przedstawiciela Ministra Pracy i Polityki Społecznej - p. Małgorzaty Ostrowskiej, p. Mieczysława Augustyna - Przewodniczącego Senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, prof. Bolesława Samolińskiego - Przewodniczącego Rady ds. Polityki Senioralnej oraz p. Wiesławy Borczyk - Prezesa Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW. Moderatorem panelu była p. Krystyna Lewkowicz - Prezes Fundacji „Ogólnopolskie Porozumienie UTW”.

2. Panel dyskusyjny: Obywatelski Parlament Seniorów z udziałem: prof. Piotra Błędowskiego, prof. Janusza Szymborskiego, p.Krystyny Lewkowicz, p. Tomasza Pactwy i moderatora panelu - Michała Szczerby – Przewodniczącego Komisji Polityki Senioralnej.
Bardzo ważnym punktem tego spotkania było przyjęcie Deklaracji Końcowej Uczestników Konferencji oraz programu obchodów 40 lat Ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce.

Za najważniejsze cele i kierunki strategii rozwoju ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku na lata 2015-2020 środowisko UTW między innymi uznało:
Powołanie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów jako reprezentacji środowiska polskich seniorów,
• Organizację II Kongresu UTW w marcu 2015r. w Warszawie oraz opracowanie dokumentu programowego
Zbudowanie powszechnego systemu komunikacji społecznej – umożliwiającego szybkie dotarcie z informacjami do wszystkich słuchaczy UTW, jak i komunikację pomiędzy organizacjami senioralnymi,
Upamiętnienie prof. Haliny Szwarc - założycielki pierwszego UTW w Polsce, uchwałą Sejmu RP,
• Nadanie priorytetu zagadnieniom edukacji, profilaktyki zdrowia i aktywnego trybu życia seniorów.

Uczestnikami Konferencji byli liderzy Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a wśród nich Prezes UTW w Piotrkowie Trybunalskim p. Janina Franczak-Kujawska.
Pozdrowienia dla słuchaczy UTW w Piotrkowie Tryb. przekazała p. Krystyna Lewkowicz - Prezes Fundacji „Ogólnopolskie Porozumienie UTW”. 

 


12 stycznia 2015 r.


 W dniu 28 listopada po raz kolejny odbyło się "andrzejkowe” spotkanie integracyjne naszych słuchaczy.
Po smacznej kolacji uczestnicy spalali spożyte kalorie na parkiecie. Przy
wspaniałej muzyce czas szybko minął. Obdarowani drobnymi prezentami rozeszliśmy się do domów. Czekamy na następne spotkanie integracyjne. 

 


12 stycznia 2015 r.


 Piotrków i okolice w obiektywie to tytuł wykładu-prezentacji jaki przedstawił w dniu 10.12.2014r. słuchaczom UTW mgr Tomasz Lenarczyk członek Piotrkowskiego Towarzystwa Fotograficznego F4. Na zdjęciach pokazał piękno ziemi piotrkowskiej: Podklasztorze z opactwem Cystersów, dolinę rzeki Pilica o różnych porach roku z wschodami i zachodami słońca, rozlewiska przy ujściu rzeki Luciąży, Zalew Sulejowski z przystaniami żaglówek, a także piękny kościół w Witowie. Wykładowca przedstawił również na zdjęciach robionych nocą i z lotu ptaka Piotrków oraz piękno przyrody w parkach i na jeziorze Bugaj z majestatycznymi łabędziami. Prezentacja uzupełniana była wskazówkami jak prawidłowo wykonywać zdjęcia aby uzyskać zamierzony efekt.
Wykład - prezentacja podobał się słuchaczom, a szczególnie tym, którzy robią zdjęcia amatorsko.


Tekst: K. Marciniak
Foto:
T. Adamus
 

 


15 grudnia 2014 r.


 „Stres i radzenie sobie z nim” to temat wykładu przedstawionego 03.12.2014r. słuchaczom UTW przez dr psychologii, Panią Dorotę Strzelczyk. Jest wiele definicji stresu, jedna z nich to: rozbieżność między możliwościami jednostki a oczekiwaniami otoczenia. Silny i długotrwały stres jest powszechnie uważany za zjawisko szkodliwe dla zdrowia, w mniejszym jego nasileniu adrenalina mobilizuje nas do działania. Jedni potrzebują sporej jej dawki codziennie, natomiast ci nadmiernie zatroskani, dążący do perfekcji powinni sobie czasem „odpuścić”, włączyć pozytywne myślenie, ”cieplej” postrzegać siebie i koncentrować się na działaniach realnych - tu i teraz. Nie ma uniwersalnego sposobu na rozprawienie się z nieprzyjemnym uczuciem napięcia - każdy przeżywa je po swojemu. Mogą pomóc ćwiczenia oddechowe, dieta lub ulubiona aktywność fizyczna.
Trudny i rozległy temat został przedstawiony w sympatyczny, trafiający do słuchaczy sposób, o czym świadczył ich aktywny udział w prowadzonym wykładzie.


Tekst: J. Łukasik
Foto:
S. Jakubczak
 

 


07 grudnia 2014 r.


 "Magia w życiu człowieka. Techniki dywinacyjne" to tytuł wykładu mgr Wandy Michalskiej, jakiego członkowie UTW wysłuchali 26.11. 2014r. Magia jest zjawiskiem kulturowym towarzyszącym człowiekowi od początku dziejów. Astrologia natomiast to nauka o gwiazdach pozwalająca na podstawie położenia ciał niebieskich na kopule nieba przewidywać przyszłość poszczególnych ludzi i wydarzeń na Ziemi. Aby opracować profesjonalny, indywidualny horoskop astrologiczny dla danego człowieka koniczna jest znajomość jego dokładnej daty urodzenia, godziny i minuty urodzenia, miejsca urodzenia (dane geograficzne). Jedynie indywidualny horoskop może uwzględniać dokładne położenie ciał niebieskich, dlatego wykładowca nie radziła wierzyć tzw. zbiorowym horoskopom podawanym w kolorowych czasopismach.
Wykład wzbudził zainteresowanie, a szczególnie metody opracowywania horoskopów. Ograniczony czas wykładu nie pozwolił na dokładniejsze omówienie tego tematu.

Tekst: M. Hińcza
Foto:
S. Jakubczak
 

 


01 grudnia 2014 r.


 W tym roku mija 100 lat od powołania przez Naczelny Komitet Narodowy /16.08.1914r./ Legionów Polskich - namiastki wojska polskiego. 19.11.2014r. w salach Muzeum - Zamek Królewski w Piotrkowie Tryb. słuchacze UTW wysłuchali wykładu mgr Pawła Kendry - Legiony Polskie w Piotrkowie. Wykładowca na tle sytuacji społeczno-kulturalnej Piotrkowa w początkach XX wieku przedstawił historię powstania i działalność Legionów Polskich w tym 4. i 6. pułku III. brygady. Wykład był ilustrowany licznymi slajdami pokazującymi zdjęcia Piotrkowa, ulotki, artykuły prasowe, odezwy i dokumenty z czasów tworzenia i działania Legionów.
Wykład ciekawy, pozwolił słuchaczom UTW pogłębić wiedzę o historii Piotrkowa, który w okresie I wojny światowej był jednym z najważniejszych ośrodków niepodległościowych w Polsce.

Tekst: M. Hińcza
Foto:
D. Nitecka
 

 


23 listopada 2014 r.


 12.11.2014r. członkowie UTW wysłuchali wykładu mgr farmacji Anny Bukowskiej-Wożnej - "Suplementy diety – korzystne czy szkodliwe dla zdrowia". Suplementy diety nie są lekami, są środkami spożywczymi, skoncentrowanymi źródłami witamin i składników mineralnych, a ich celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplementy diety jedynie wspierają proces zaspokajania zapotrzebowania organizmu na witaminy i składniki mineralne i możemy je zażywać tylko wtedy, gdy wiemy, że mamy taki niedobór. O przyjmowaniu suplementów diety należy poinformować lekarza lub farmaceutę, gdyż mogą wchodzić w interakcję z przepisanymi przez lekarza lekami lub suplementami, kumulować się i w efekcie szkodzić zdrowiu. Wykład bardzo podobał się słuchaczom UTW i wyrazili chęć kontynuacji tego tematu na innym wykładzie.


Tekst: K. Marciniak
Foto:
S. Jakubczak
 

 


23 listopada 2014 r.


 5 listopada 2014r. słuchacze UTW wysłuchali wykładu psychologa dr Martyny Kaflik-Pieróg pt. „Depresja osób w wieku senioralnym”. Depresja może pojawić się u każdego, a przyczyny jej powstawania nie są do końca znane. Smutek, przygnębienie, niechęć do działania nie zawsze musi oznaczać depresję, a diagnozę może postawić tylko specjalista, dlatego nie warto wzbraniać się przed wizytą u psychologa czy psychiatry.
Wykład ciekawy, znakomicie przybliżył słuchaczom UTW tematy związane z wieloma emocjami, które towarzyszą naszemu codziennemu życiu.

Tekst: J. Łukasik
Foto:
S. Jakubczak
 

 


13 listopada 2014 r.


 16.10.2014r. grupa słuchaczy UTW posiadających orzeczenia o niepełnosprawności wyjechała na jednodniową wycieczkę do Kielc i okolic.
Widzieliśmy stary dąb „Bartek”, zwiedziliśmy ruiny huty w Samsonowie.
W Oblęgorku zapoznaliśmy się z eksponatami w muzeum i obejrzeliśmy nową wystawę poświęconą Sienkiewiczowi.
Kolejnym etapem wycieczki była odnowiona i bardzo interesująca jaskinia „RAJ”.
Pod Chęcinami zwiedziliśmy wystawę: „Świat wg Leonarda Da Vinci”.
Zadowoleni i pełni wrażeń z udanej wycieczki wróciliśmy do Piotrkowa.

Tekst: w oparciu o notatki Pani Ewy Jabłońskiej
Foto: T. Adamus
 

 


13 listopada 2014 r.


 Profilaktyka zdrowotna osób dojrzałych - to wykład lek. med. Magdaleny Kwiecińskiej jakiego słuchacze UTW wysłuchali 22.10. 2014r. Profilaktyka zdrowotna - to działania mające na celu zapobieganie chorobom poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie, a osoby dojrzałe to osoby w wieku 60+. Wykładowca omówiła głównie wczesną fazę profilaktyki tzn. utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia, a więc zachowanie zgodności między ciałem, umysłem, duchem i emocjami. Treść wykładu jak i sposób jego prowadzenia bardzo podobał się słuchaczom, bo pozwolił na indywidualne zastanowienie się co można jeszcze zmienić w swoim stylu życia, aby zapobiec chorobom lub je ograniczyć.

W drugiej części spotkania aspirant sztabowy policji Piotr Dąbrowski podał kilka wskazówek na co winni zwrócić uwagę seniorzy jako uczestnicy ruchu drogowego przy poruszaniu się po drogach lub jeżdzie na rowerach. Temat ważny i aktualny ponieważ seniorzy są grupą pieszych i rowerzystów która najczęściej ulega wypadkom drogowym.


Tekst:
M. Hińcza
Foto:
T. Adamus
 

 


03 listopada 2014 r.


 Podróże-Wspomnienia-Fotografie to tytuł wystawy fotograficznej grupy Foto-Pasjonatów, przy Stowarzyszeniu UTW w Piotrkowie Tryb. Grupa działa już od pięciu lat, liderem grupy jest Róża Lesińska. Wernisaż wystawy odbył się 17.10.2014r. w Małej Galerii Ośrodka Działań Artystycznych przy ul. Sieradzka 8. Swoje fotografie z podróży bliskich i dalekich wystawili członkowie UTW: Róża Lesińska, Teresa Adamus, Bożena Gęgotek, Alicja Petruzela, Dorota Nitecka, Grażyna Teodorczyk-Piejek, Stanisław Jakubczak. Członkowie grupy uczestniczą w warsztatach fotograficznych Klubu Seniora OEA MOK. Wystawę można oglądać do 2.11.2014r.


Tekst:
Rada Słuchaczy UTW - M. Hińcza
Foto:
A. Petruzela
 

 


22 października 2014 r.


 15.10.2014r. słuchacze UTW wysłuchali wykładu mgr Agnieszki Warchulińskiej "Marketing osobistego wizerunku". Wykładowca na przykładzie słynnej prezydenckiej debaty telewizyjnej w 1960r. między ówczesnym wiceprezydentem USA Richardem Nixonem a młodym senatorem Johnem F. Kennedym pokazała jak wizerunek osobisty wpływa na preferencje wyborców. Badania wykazują, że informacje przekazywane danej osobie to aż w 55% sygnały pozawerbalne, a więc prawdziwe jest powiedzenie "jak Cię widzą tak Cię piszą". Obecnie duże sztaby specjalistów pracują nad kreowaniem wizerunków osobistych szczególnie polityków. Temat ciekawy i bardzo aktualny przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi, parlamentarnymi i prezydenckimi.


Tekst:
M. Hińcza
Foto:
S. Jakubczak
 

 


22 października 2014 r.


 W zakładce "Biuletyn UTW" jest już dostępny szesnasty numerem naszego periodyku. Gorąco zapraszamy do lektury.20 października 2014 r.


 Pieśnią Gaudeamus igitur /cieszmy się więc/ 01.10.2014r. słuchacze Stowarzyszenia UTW rozpoczęli kolejny - dziewiąty już rok akademcki 2014-2015. W uroczystości uczestniczyli dotychczasowi i nowo-przyjęci członkowie UTW, przedstawiciele Urzędu Miasta z Prezydentem Krzysztofem Chojniakiem i Przewodniczącym Rady Miasta Marianem Błaszczyńskim oraz przedstawiciele Starostwa Piotrkowskiego, Ośrodka Edukacji Artystycznej MOK i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Nowoprzyjęci studenci złożyli uroczyste ślubowanie i otrzymali legitymacje członkowskie. Wykład inauguracyjny Z przeszłości Trybunalskiego Grodu wygłosił prof. dr hab. Andrzej Felchner - dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodniczący Rady Naukowej UTW. Uroczystość uświetnił koncert muzyki klasycznej wykonany przez duet ze Szkoły Muzycznej w Piotrkowie Trybunalskim.


Tekst:
M. Hińcza
Foto: G. Chudy


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej imprezy - FOTOGALERIA


 

 


20 października 2014 r.


 Członkowie UTW – miłośnicy fotografii, uczestnicy warsztatów w OEA- MOK zdobyli nagrody w konkursie Piękno Ziemi Piotrkowskiej organizowanym przez Bibliotekę Publiczną im. Adama Próchnika w Piotrkowie Tryb. i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Roztrzygnięcie konkursu nastąpiło w dniu 19 września 2014 r. Nagrodę specjalną otrzymała Alicja Petruzela a wyróżnienia Róża Lesińska i Teresa Adamus. Są to kolejne nagrody jakie otrzymują słuchacze UTW w konkursach fotograficznych. Nagrodzone prace można oglądać w czytelni i na stronie internetowej Biblioteki.


Tekst: Rada Słuchaczy UTW - M. Hińcza

Foto: Biblioteka Miejska w Piotrkowie Trybunalskim 

 


06 października 2014 r.


 

 


Informujemy słuchaczy UTW,
że w dniu 01.10.2014 r. o godzinie 17:00, w auli budynku "A" Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Tyb. ul Słowackiego 116 odbędzie się uroczysta

INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU 2014/2015.

Podczas inauguracji - słuchaczy obowiązują birety.


 

 


18 września 2014 r.