2015/2016

 

 

23 sierpnia 2016 r. słuchacze UTW wyjechali na czterodniową wycieczkę na Warmię i Mazury. Program wycieczki był bardzo urozmaicony. Zwiedzaliśmy Olsztyn - stolicę województwa warmińsko-mazurskiego oraz obejrzeliśmy zabytki wielu innych miast i miejscowości takich jak między innymi: Olsztynek, Lidzbark Warmiński, Reszel, Mrągowo, Giżycko, Szczytno. W klasztorze w Świętej Lipce wysłuchaliśmy pięknego koncertu organowego, a z Mikołajek popłynęliśmy statkiem po jeziorze Mikołajskim i Śniardwy. Duże wrażenie zrobiło na nas zwiedzanie Wilczego Szańca – głównej kwatery Hitlera w Gierlaży.
Szybko minęły cztery dni wycieczki, zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy do Piotrkowa.
Zapraszamy do obejrzenia Fotogalerii słuchacza UTW Stanisława Jakubczaka.


FOTOGALERIA05 września 2016 r.


 

 

23 czerwca 2016 roku na zaproszenie UTW w Opocznie w pięknych wiankach na głowach pojechałyśmy na Piknik Świętojański nad zalew rzeki Węglanki w Miedznej Murowanej. W konkursie, w kategorii wianków pływających, nasz wianek - wykonany przez Dankę Woźniak - zajął II miejsce.

Wspaniała i niezapomniana była atmosfera pikniku oraz piękne widoki zalewu przy zachodzącym słońcu.
Foto: A. Kruszyna


 


 

 


30 czerwca 2016 r.


 15 czerwca 2016 roku nad brzegiem jeziora Bugaj członkowie UTW na tradycyjnym pikniku zakończyli zajęcia w roku akademickim 2015-2016.

Od trzech lat w kalendarzu imprez UTW jest to Piknik Integracyjny, na który zapraszamy zaprzyjaźnione UTW. W tym roku w Pikniku uczestniczyły delegacje UTW z Radomska, Tomaszowa Mazowieckiego, Bełchatowa i Opoczna. Swoją obecnością zaszczycił nas Prezydent Piotrkowa Tryb. - Krzysztof Chojniak, przedstawiciel Starostwa Piotrkowskiego - Jan Stachowiak oraz z-ca przewodniczącego Rady Miasta - Bronisław Brylski.

Pogoda była piękna. Przy dobrej muzyce, smacznym jedzeniu oraz ciekawych występach artystycznych naszych słuchaczy oraz słuchaczy zaprzyjaźnionych UTW, mile spędziliśmy kilka godzin wspólnej zabawy.
Tekst: M.Hińcza
Zapraszamy do obejrzenia Fotogalerii zdjęć: R. Lesińskiej, M. Hińcza i A. Petruzeli

 


Tekst: M. Hińcza


Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII autorstwa:
R. Lesińskiej, M. Hińcza i A. Petruzeli 

 


21 czerwca 2016 r.


 W dniach 30.05–02.06 2016 r. słuchacze UTW pojechali na wycieczkę do Trójmiasta i okolic.

Już o godzinie piątej rozpoczęła się nasza przygoda. Po przyjeździe do Pasłęka popłynęliśmy Kanałem Elbląskim, jedyną na świecie wciąż działającą drogą wodną z systemem pochylni i śluz. Ten XIX wieczny zabytek hydrotechniki do dziś budzi podziw.

Elbląg nas zachwycił. To jedno z najstarszych polskich miast.

Gdańsk - historia tego miasta liczy sobie ponad tysiąc lat, w tym 600 lat pozostaje pod władzą Rzeczpospolitej Polskiej.

Westerplatte - miejsce niewyobrażalnego bohaterstwa i honoru.

Oliwa - po raz pierwszy nazwa Oliwa została użyta w dokumencie z 1188 r. Zwiedzanie Bazyliki Archikatedralnej i wysłuchanie muzyki organowej w cysterskim opactwie było niezapomnianym przeżyciem.

Sopot to urokliwe miasto - w dzień i w nocy, latem i zimą oczarowuje turystów. To miasto, które nigdy nie śpi.

Gdynia - najbardziej reprezentacyjny szlak spacerowy, przy którym cumują Dar Pomorza, Błyskawica i inne piękne statki.

Frombork - miasto to wyróżnia się w całym regionie a dla Polaka jest niezwykle ważne. Mikołaj Kopernik - sławny polski astronom - to mówi wszystko. Zabudowa Wzgórza Katedralnego to zabytki najwyższego lotu.

Naszą przygodę zakończyliśmy zwiedzaniem zabudowy majątku rycerskiego w Kadynach i chwilą zadumy pod Dębem im. Jana Błażyńskiego.

Minęły cztery dni, pora wracać... do naszego regionu, naszego miasta, naszego domu.

Podróże naprawdę kształcą!

 Tekst: D. Wożniak


Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII słuchaczki UTW Alicji Petruzeli. 

 


13 czerwca 2016 r.


 W zakładce AKTY PRAWNE zamieszczone są nowe, obowiązujące regulaminy:

 • Regulamin słuchacza-członka Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim


 • Regulamin uczestnictwa członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Piotrkowie Tryb. w wycieczkach i imprezach.

 


Zarząd Stowarzyszenia UTW
13 czerwca 2016 r.


 01.06.2016 r. słuchacze UTW wysłuchali wykładu pt. „Spędzanie czasu wolnego w PRL na przykładzie powieści milicyjnej" - mgr Marzeny Żemejda-Zybura.

Na zamówienie władz PRL (aby ocieplić jej wizerunek), ale też, takie było społeczne zapotrzebowanie, powstawały opowiadania i powieści kryminalne (np. Alberta Wojta) z udziałem milicji w głównych rolach. Milicjant zawsze był przedstawiany pozytywnie – „jako swój chłop” borykający się z codziennymi trudnościami w pracy i domu. Pisane prostym, zrozumiałym językiem dostarczały rozrywki, ale także, są doskonałym źródłem wiedzy o minionej epoce - jak żyli robotnicy, chłopi i inteligencja, czy wreszcie, jak spędzali wolny czas.

Władze PRL-u panicznie bały się dać obywatelowi więcej wolnego czasu, sądząc, że doprowadzi to do masowej deprawacji.
Kiedy tydzień pracy był jeszcze 6-dniowy - w niedziele były organizowane czyny społeczne – przy odgruzowaniu miast, budowie dróg czy sadzeniu drzew. Kiedy pojawiły się wolne soboty (najpierw kilka w roku) i transport publiczny był w lepszej kondycji, popularne stały się wypady za miasto tzw ,,majówki”. W pracowniczych ogródkach działkowych uprawiano owoce i warzywa ale również ptactwo i zwierzęta. Przyjemniej było zorganizować imieniny czy spotkanie koleżeńskie na działce niż w ciasnym blokowym mieszkaniu. Bardzo popularne były kina, także objazdowe, które odwiedzano tłumnie. Nie każda rodzina miała telewizor - korzystano z niego w licznych świetlicach, klubach a także u sąsiadów – szczęśliwych posiadaczy odbiornika. Szeroką ofertę zajęć dla dzieci i dorosłych miały Domy Kultury gdzie działały zespoły taneczne, kółka fotograficzne, modelarskie, stolarskie czy krawieckie. Podwórka, choć niezbyt estetyczne, były miejscem, gdzie na ławeczkach przesiadywali sąsiedzi, bawiły się dzieci, wszyscy o sobie wszystko wiedzieli. Obywatele pili, nie tylko herbatę, ale też wysokoprocentowe trunki przy każdej okazji. Niektórzy w wakacje jechali na wczasy do Bułgarii, Rumunii czy Jugosławii.

PRL –to nasza historia, od której nie da się uciec.Tekst: J. Łuksik


 


 

 


13 czerwca 2016 r.


 14.05.2016 r. Koło Nordic Walking „Wędrowniczki” zorganizowało wycieczkę do Inowłodza i Spały. Głównym punktem wycieczki było pokonanie z kijkami trasy Inowłódz – Spała. Zanim wyruszyłyśmy na trasę obejrzałyśmy najważniejsze zabytki Inowłodza:

 • romański kościółek św.Idziego z 1086 roku – zabytek kl.0,
 • zamek z czasów Kazimierza Wielkiego – ruiny zamku poddano w ostatnich latach rekonstrukcji i zachowane podziemia i wieżę udostępniono do zwiedzania,
 • późnogotycki kościół św.Michała,
 • XIX-wieczną synagogę.


Na trasę wyruszyłyśmy czerwonym szlakiem Partyzanckim przez malownicze nadpiliczne lasy. Po drodze oczywiście był czas na odpoczynek i piknik na skraju lasu. Do Spały dotarłyśmy, trochę jednak zmęczone, przez zabytkowy most na Pilicy. Długość trasy 9,3 km tempo marszu 4,5 km/h. Na zwiedzanie Spały nie zostało wiele czasu – tyle co na spacer po parku i odwiedziny słynnego żubra. Pogoda była pochmurna ale deszcz czekał i lunął dopiero kiedy wsiadłyśmy do busa.Tekst: D. Nitecka
Foto:
D. Nitecka, B. Frańczak


 


 

 


13 maja 2016 r.


 Wpłaty SKŁADEK CZŁONKOWSKICH na rok akademicki 2016/2017 będą przyjmowane w dniach

DLA OBECNYCH CZŁONKÓW:

01.06.2016 r. w godz. 16.00-17.00
02.06.2016 r. w godz. 15.00-17.00
09.06.2016 r. w godz. 15.00-17.00
16.06.2016 r.
w godz. 15.00-17.00
23.06.2016 r. w godz. 15.00-17.00


DLA OBECNYCH CZŁONKÓW I NOWYCH OSÓB:


07.09.2016 r. w godz. 15.00-17.00
08.09.2016 r. w godz. 15.00-17.00
14.09.2016 r. w godz. 15.00-17.00
15.09.2016 r. w godz. 15.00-17.00
21.09.2016 r. w godz. 15.00-17.00
22.09.2016 r. w godz. 15.00-17.0002 czerwca 2016 r.


 Członkowie Koła Podróżnik UTW w dniu 27 maja 2016 r. byli na wycieczce w Żyrardowie i w Arboretum w Rogowie.

Żyrardów - dawny ośrodek przemysłu lniarskiego w tym roku obchodzi 100-lecie nadania miastu praw miejskich. Byliśmy w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie mieszczącego się w wilii Karola Dittricha z 1896r. otoczonej pięknym parkiem. Zwiedziliśmy XIX wieczną Osadę Fabryczną, która jest jedynym w Europie zachowanym w całości zespołem urbanistycznym miasta przemysłowego. Większość budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej nadal pełni swoją funkcję. W 2012 r. uznana została za Pomnik Historii.

Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego jest jednym z największych ogrodów w Polsce. Ogród ten powstał w dawnym siedlisku leśnym i ma charakter parku leśnego. Znajduje się tu jedna z najbogatszych kolekcji drzew i krzewów oraz alpinarium.

Wycieczka bardzo ciekawa - "pachnąca i kolorowa", a pogoda też była piękna.
Tekst/Foto: M. Hińcza


 


 

 


30 maja 2016 r.


 21.05.2016 r. w Łazach koło Zawiercia odbyła się VIII Ogólnopolska Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych. W olimpiadzie wzięło udział 960 zawodników z 56 UTW oraz Organizacji Senioralnych, w tym drużyna z UTW z Równego na Ukrainie i drużyna z Wiednia w Austrii. Z naszego UTW startowało 12 zawodników w 12 konkurencjach. Złoty medal zdobyła Helena Starostka w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego. Pozostali nasi zawodnicy nie zdobyli medali, ale w większości plasowaliśmy się w pierwszej dziesiątce.

Oprócz startu w zawodach można było skorzystać z bezpłatnych badań i porad medycznych m.in.: EKG serca, bilans serca, pomiar ciśnienia krwi, pomiar BMI, pomiar cholesterolu i inne. Odbył się również przegląd zespołów artystycznych UTW oraz Organizacji Senioralnych: kabaretowych, tanecznych, wokalnych oraz gimnastycznych wykorzystujących techniki tai chi, yoga, zumba.

Impreza była bardzo udana, pogoda dopisała i możemy się przygotowywać na kolejną olimpiadę w przyszłym roku.Tekst/Foto: K. Marciniak


 


 

 


30 maja 2016 r.


 Dn. 20.05.2016 r. grupa studentów UTW pojechała na 2-dniową wycieczkę na trasie Chełmno-Toruń.

Założycielami obu miast byli rycerze zakonu krzyżackiego – XIII w. Na mocy tego prawa lokacyjnego, aż do XVIII w. lokowano ponad 200 miast - w tym Toruń, Gdańsk, Warszawę czy Wadowice.

W zwiedzanych miastach w bardzo dobrym stanie zachowało się wiele gotyckich budowli – kościoły, urokliwe kamieniczki, spichlerze i baszty. Poza tym, to właśnie Chełmno szczyci się najdłuższymi w Europie murami obronnymi i szachownicowym układem ulic.

Toruń to miejsce urodzin i dorastania wielkiego astronoma - Mikołaja Kopernika, więc obecność w Planetarium to konieczność. Atrakcji było wiele - można było:

 • własnoręcznie zrobić, upiec i posmakować pierników,
 • degustować piwo piernikowe i lody piernikowe,
 • obejrzeć wieczorem tańczące fontanny i popłynąć statkiem po Wiśle, jak w filmowym „ Rejsie”.


Mimo zmęczenia wszyscy wyjeżdżali z niedosytem wrażeń i założeniem, że trzeba tam kiedyś jeszcze wrócić.Tekst: J. Łukasik
Foto:
J. Biłek


 


 

 


30 maja 2016 r.


 Uczymy się przez całe życie to tytuł wykładu jakiego słuchacze UTW wysłuchali w dniu 18.05.2016 r. Wykład i ćwiczenia poprowadziła mgr Jadwiga Kropidłowska -wykładowca, coach, doradca zawodowy.

Od 1.05.2004 r. tzn. od wejścia Polski do Unii Europejskiej nastąpiły zmiany w podejściu do uczenia się, zmiany w myśleniu o uczeniu się i nowe możliwości uczenia się również w ramach Funduszy Unijnych. Powstał program operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój tzw. Kapitał Ludzki.

Strategia rozwoju osobistego to: PRZESZŁOŚĆ /jak było?/, TERAŹNIEJSZOŚĆ /jak jest?/ i PRZYSZŁOŚĆ /jak być powinno?/. Liczy się nie to, co masz, a tylko to, co zrobisz z tym co masz. Każdy z nas jest wolnym człowiekiem, może sam podejmować decyzje i zarządzać swoim życiem.

Doba ma 86 400 sekund i nie powinniśmy tego czasu marnować, bo nie wiadomo ile nam go jeszcze zostało. Wykładowca prosiła o wykonanie kołowego wykresu dobowego w podziale na godziny, oraz o uzupeńnienie go zajęciami z dnia wczorajszego. Na tej podstawie wyraźnie widać jak gospodarujemy swoim czasem i ile go niepotrzebnie marnujemy.

Drugie ćwiczenie dotyczyło podsumowania dnia oraz naszych marzeń i planów na przyszłość. Zarówno w planowaniu jak i w marzeniach najważniejszym jest zrobić pierwszy krok. Każdy dzień powinniśmy kończyć dobrze, zapomnieć o błędach i bzdurach. Jutro będzie nowy dzień, powinniśmy zacząć go pogodnie, w dobrym nastroju, tak, aby nasze dawne potknięcia nie mogły go zakłócić. Od nas zależy jak wykorzystamy nasze 86 400 sekund doby.
Tekst:
K. Marciniak


 


 

 


30 maja 2016 r.


 Od 11 do 15 maja 2016 r. trwało w naszym mieście studenckie święto - Juwenalia, zorganizowane przez studentów UJK. 13 maja 2016 r. ulicami Piotrkowa przeszedł Korowód Studentów. Na zaproszenie organizatorów wśród studentów UJK maszerowali również studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Mimo niskiej temperatury i padającego okresowo deszczu atmosfera była radosna, a my wspominaliśmy nasze lata szkolne i studenckie.


Foto: D. Nitecka


 


 

 


30 maja 2016 r.


 Przemiany życia małżeńsko-rodzinnego to tytuł wykładu jakiego członkowie UTW wysłuchali w dniu 11 maja 2016 roku. Wykład wygłosiła dr hab. Dorota Ruszkiewicz - wykładowca UJK.

Jak podają przeprowadzane badania, wśród młodych ludzi, udane życie rodzinne było i jest jeszcze nadal na czele hierarchii wartości. Problemy takie jak: ubóstwo, bezrobocie, bezdomność, emigracja zarobkowa, malejąca ilość narodzin, świadoma bezdzietność, późne ale też wczesne macierzyństwo, wychowywanie dzieci tylko przez jednego z rodziców i malejąca ilość formalizowanych związków małżeńskich, ujemnie wpływa na kondycję polskich rodzin.

Wykładowca przedstawiła zmiany kulturowe jakie nastąpiły w ostatnich latach w zwyczajach i tradycjach rodzinnych i małżeńskich takich jak np. oświadczyny, ślub, noc poślubna. Zwróciła uwagę na zmiany w ciągu ostatnich lat w ocenie życia singli z wyboru i tzw. małżeństw otwartych.

Wykład bardzo ciekawy, pozwolił nam, osobom w wieku 55+, porównać doświadczenia naszego życia rodzinnego z aktualnymi poglądami ludzi młodych.Tekst: Maria Hińcza


 


 

 


18 maja 2016 r.


 Słuchacze UTW w dniu 28 kwietnia 2016 roku obejrzeli spektakl baletowy Ziemia obiecana w Teatrze Wielkim w Łodzi. Spektakl powstał w 1999 roku z inspiracji powieścią Władysława Reymonta o tym samym tytule i jej ekranizacją zrealizowaną przez Andrzeja Wajdę. Choreograf Gray Veredon swoją realizację zadedykował Łodzi oddając dość wiernie jej tożsamość kulturową. Muzykę skomponował Franz von Suppé i Michael Nyman.

Ten piękny spektakl obejrzeliśmy z dużym zainteresowaniem, pozwolił spojrzeć na historię Łodzi z przełomu XIX i XX wieku trochę z innej perspektywy.


 

 


07 maja 2016 r.


 27.04.2016 r. słuchacze UTW wysłuchali wrażeń z podróży po Birmie – Czesława Polcyna –podróżnika i fotografa.

Birma to kraj w Azji Południowo–Wschodniej, który zamieszkuje 55 mln mieszkańców. Tkwi w izolacji, rządzony twardą ręką wojskowej junty. Kraj niezwykle życzliwych i pomocnych ludzi, żyjących skromnie (nawet biednie ), ale ciekawych świata. Życie toczy się wokół religii (znaczna większość to buddyści ) i rodziny. W Birmie jest mnóstwo ogromnych, bogato zdobionych złotem świątyń, często osiemsetletnich o ciekawej architekturze. Kraj bardzo zróżnicowany kulturowo, etnicznie i językowo.

Piękne zdjęcia i barwne opowieści pozwoliły słuchaczom odbyć wirtualną podróż po tym odległym zakątku Azji.Tekst: Jolanta Łukasik


 


 

 


07 maja 2016 r.


 „U Chrystusa my na ordynansach” – o życiu, miłości i twórczości Zygmunta Krasińskiego - to tytuł wykładu wygłoszonego w dniu 20.04. 2016 r. przez mgr Hieronima Szczura.

Miał być dyplomatą, a został poetą, jednym z trzech najwybitniejszych polskich wieszczów. Urodził się w bogatej rodzinie potomków polskich magnatów. Nadano mu, zgodnie z tradycją, pięć imion – Napoleon, Stanisław, Adam, Feliks i Zygmunt. Debiutował jako autor przepojonych makabrą opowieści gotyckich. Już wtedy ujawniły się najbardziej charakterystyczne cechy pisarstwa Krasińskiego: jego obsesja cierpienia, zagłady i śmierci. Wewnętrzny konflikt między życiowym konwenansem a etosem romantycznej walki narodowo-wyzwoleńczej, dały obfity plon w postaci twórczości literackiej pełnej frenezji, obrazów piekielnych oraz ostrych dysonansów na tle religijnym i społecznym.

Najbardziej znane dzieła Krasińskiego to dramaty: Nie-Boska Komedia, Irydion, Przedświt, Psalmy przyszłości oraz powieść historyczna Agaj-Han. W późniejszym czasie zastąpił skrajną rozpacz dotychczasowych dzieł przesłaniem etyki chrześcijańskiej uzupełnioną o myśl mesjanistyczną przerodzi się w żarliwe zawołania do ewangelicznej miłości. Mówił o sobie "Jestem wierszokletą z niebiańskimi dźwiękami w sercu”. Pisał pod pseudonimem Spirydion Prawdzicki. Z powodu słabego zdrowia wiele podróżował do Rzymu, Neapolu, Florencji, Genewy, Wenecji. Osobiście znał A. Mickiewicza, J. Słowackiego, C. K. Norwida. Jego serdecznym przyjacielem był Henry Reeve - angielski publicysta - adresat bogatej korespondencji poety.

W biografii Krasińskiego ważną rolę odegrały kobiety. Jego młodzieńczą miłością była Angielka, Henrietta Villan. Miał także romans z Joanną Bobrową, zakończony na interwencję ojca, na polecenie którego poślubił Elżbietę zwaną Elizą Branicką której uczucie i zalety charakteru docenił dopiero na łożu śmierci.. Wielką miłością poety była Delfina Potocka do której pisał liczne listy.

Adresatami jego licznej korespondencji byli też ojciec - Wincenty Krasiński, Konstanty Gaszyński, Adam Sołtan, August Cieszkowski, Juliusz Słowacki. Tomy jego listów zostały wydane w latach 60. i 70. XX wieku. Charakterystyczny dla jego twórczości jest także niepospolity zbiór korespondencji m.in. z ojcem - Wincentym Krasińskim, Konstantym Gaszyńskim, Adamem Sołtanem, Augustem Cieszkowskim, będący źródłem wiadomości na temat poety, obyczajowości, życia literackiego, społeczno-politycznego i towarzyskiego, czasów współczesnych Krasińskiemu.Tekst: Krystyna Marciniak


 


 

 


26 kwietnia 2016 r.


 Choroby odzwierzęce – to tytuł wykładu jakiego członkowie UTW wysłuchali w dniu 13 marca 2016 roku. Wykładowcą była mgr Wiesława Kozińska - pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie Tryb.

Borelioza, ornitoza – papuzica, choroba Kociego Pazura, bąblowica, toksoplazmoza – to choroby bakteryjne i pasożytnicze, którymi możemy się zarazić od zwierząt zarówno domowych ale też np. leśnych. Wykładowca omówiła sposoby zarażenia, objawy chorobowe, metody leczenia oraz przede wszystkim metody unikania zarażeń. Obszernie omówiła boreliozę – chorobę przenoszoną przez kleszcze, którą zarażanych jest coraz więcej ludzi w Polce. Wspomniała też o wirusie Zika, który występuje głównie w Afryce ale w ostatnim okresie stwierdza się przypadki zarażenia również w Europie.

Wykład bardzo ciekawy, dający dużo praktycznych informacji, także dotyczących sposobów uniknięcia zarażeń.


Tekst: M. Hińcza


 


 

 


18 kwietnia 2016 r.


 Senior ekspertem juniora – to ogólnopolski program edukacyjny do realizacji którego włączyło się nasze Stowarzyszenie UTW. Nawiązaliśmy współpracę z Przedszkolem Samorządowym nr 8 w Piotrkowie Tryb. i w dniu 5 kwietnia 2016 r. odbyło się pierwsze spotkanie naszych słuchaczek z przedszkolakami. Pokazywałyśmy jak wykonywać zdjęcia portretowe. Dzieci robiły sobie nawzajem zdjęcia, a potem oglądały je na ekranie komputera. Było dużo śmiechu i zabawy. Spotkania takie na wspólnie uzgodnione z dyrekcją przedszkola tematy będą kontynuowane.


Tekst: M. Krawiec-Hińcza


 


 

 


18 kwietnia 2016 r.


 W zakładce "Biuletyn UTW" jest już dostępny dziewiętnasty numerem naszego periodyku. Gorąco zapraszamy do lektury.22 marca 2016 r.


 16 marca 2016 r. członkowie UTW wysłuchali wykładu pt. Depresja - mgr psychologii Ewy Wachowskiej i lek. psychiatry Lucyny Jałosińskiej.

Depresja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Najbardziej narażone są osoby w okresie przekwitania i w wieku podeszłym. W tym przedziale wiekowym choroba ta występuje w 20-25% populacji. Smutek, przygnębienie, niska ocena swojej osoby – czy to jest depresja? Na to i wiele innych pytań starały się odpowiedzieć wykładowczynie.

Z wykładu dowiedzieliśmy się o rodzajach depresji, przyczynach tej choroby, objawach i metodach leczenia.

Ograniczony czas wykładu pozwolił tylko na ogólne omówienie tego tematu. Wydaje się za celowe wrócenie do niego, zawężając do aspektu depresji w wieku senioralnym.Tekst: M. Hińcza

 


 

 


22 marca 2016 r.


 W dniu 9 marca 2016 r. w sali Aresto tradycyjnie już słuchaczki UTW obchodziły Dzień Kobiet. Dzień ten w Polsce często kojarzony jest z PRL, a przecież jest to święto obchodzone w Europie już od 1911r. i związane było z walką kobiet o podstawowe prawa społeczne.

Przy dobrym jedzeniu, wspólnych tańcach i śpiewaniu mile spędziliśmy wieczór. Każda z Pań otrzymała piękne, kolorowe kwiatki. 


 

 


22 marca 2016 r.


 2 marca 2016 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim. Na wniosek Komisji Rewizyjnej Zgromadzenie w głosowaniu jawnym udzieliło absolutorium ustępującemu Zarządowi. W głosowaniu tajnym wybrano na trzyletnią kadencję nowe władze statutowe Stowarzyszenia – Zarząd i Komisję Rewizyjną.

Wybrano również nowy skład Rady Słuchaczy.


Zarząd:

Prezes - Janina Franczak – Kujawska
Wiceprezes ds. finansowych - Bogusława Kotas
Wiceprezes ds. programowych - Wanda Michalska
Wiceprezes ds. kultury fizycznej i sportu - Anna Kruszyna
Sekretarz - Grażyna Świstak
Skarbnik - Anna Nowak
Członek - Jolanta Biłek

Komisja Rewizyjna: Danuta Wożniak, Ewa Jabłońska, Lidia Walaszczyk /kto będzie przewodniczącym zostanie podane póżniej/
05 marca 2016 r.


 Informujemy, że

WALNE ZGROMADZENIE
SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE


Członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku odbędzie się w auli UJK, w budynku A, przy ul. Słowackiego 116,

w dniu 02.03.2016 r.

w I terminie o godzinie 17:00

w II terminie o godzinie 17:15
15 lutego 2016 r.


 W ramach obchodów Jubileuszu 10-lecia Stowarzyszenia UTW w dniu 30.01.2016 r. spotkaliśmy się w sali Aresto na imprezie karnawałowej. Przy dobrym jedzeniu i muzyce, mile i wesoło spędziliśmy wspólnie kilka godzin. Zespół Senior-Evki działający w Klubie Seniora OEA MOK uświetnił uroczystość śpiewając znane przeboje.


Foto: T. Adamus i A. Petruzela


 


 

 


11 lutego 2016 r.


 Wpłaty SKŁADEK CZŁONKOWSKICH na rok akademicki 2016/2017 dla nowych i starych słuchaczy będą przyjmowane w dniach:

01.06.2016 r. w godz. 16.00-17.00
02.06.2016 r. w godz. 15.00-17.00
16.06.2016 r. w godz. 15.00-17.00
23.06.2016 r. w godz. 15.00-17.00


07.09.2016 r. w godz. 15.00-17.00
08.09.2016 r. w godz. 15.00-17.00
14.06.2016 r. w godz. 15.00-17.00
15.09.2016 r. w godz. 15.00-17.00
21.09.2016 r. w godz. 15.00-17.00
22.09.2016 r. w godz. 15.00-17.0010 lutego 2016 r.


 Pieniądze na imprezę z okazji DNIA KOBIET - 9.03.2016 r. (środa) można wpłacać:

11.02.2016 r. w godz. 15.00-17.00
28.02.2016 r. w godz. 15.00-17.00
25.02.2016 r. w godz. 15.00-17.0010 lutego 2016 r.


 27.01.2016 r. słuchacze UTW wysłuchali wykładu O moralności, który wygłosił ojciec Gracjan Kubica – gwardian klasztoru oo. Bernardynów w Piotrkowie Tryb.

Jakość moralną czynu, który człowiek zamierza wykonać lub już wykonał rozpoznawana jest dzięki sumieniu. Każdy człowiek je ma, każdy się z nim rodzi. Dzięki niemu wie, że należy miłować i czynić dobro, a unikać zła. Nie wolno zabierać cudzej własności, a czynienie krzywdy drugiemu człowiekowi jest złem. Znajomość norm moralnych nie jest równoznaczna z ich wypełnianiem - może też ulegać stopniowemu zapomnieniu, rozmyciu. Mówimy wtedy o sumieniu „szerokim”


Sumienie to sanktuarium człowieka, gdzie przebywa on sam z Bogiem, którego głos w jego wnętrzu rozbrzmiewa

Jan Paweł II (VS 55)


Tematyka wykładu i osobowość ojca Gracjana sprawiły, że aula „pękała w szwach”.

 

Tekst: J. Łukasik
Foto: W. Kłodos


 


 

 


01 luty 2016 r.


 Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 20 stycznia 2006 roku zostało zarejestrowane w Sądzie Rejonowym w Łodzi. W rocznicę rejestracji w dniu 20 stycznia 2016 roku w sali widowiskowej MOK obchodziliśmy uroczyście Jubileusz 10-lecia UTW. Hasło przewodnie tej uroczystości to - Doświadczenie nigdy się nie starzeje.

Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem pieśni studenckiej Gaudeamus igitur. Prezes UTW Janina Franczak-Kujawska przedstawiła historię powstawania UTW w Polsce oraz formy realizacji podstawowych celów statutowych naszego Stowarzyszenia w ciągu 10 lat jego działalności. Pokazana została również prezentacja muntimedialna zdjęć słuchaczy Stowarzyszenia ukazująca wszystkie formy działalności UTW w latach 2006-2015.


W uroczystości oprócz członków Stowarzyszenia oraz członków założycieli uczestniczyli liczni zaproszeni goście:


 • prezydent Piotrkowa - Krzysztof Chojniak i przewodniczący Rady Miasta - Marian Błaszczyński,
 • sekretarz Powiatu Piotrkowskiego - Ireneusz Czerwiński i z-ca przewodniczącego Rady Powiatu - Leon Fortak,
 • prof. dr hab. Zygmunt Matuszak - prorektor UJK,
 • przedstawiciele współpracujących z nami UTW z Łodzi, Radomska, Tomaszowa, Opoczna, Bełchatowa,
 • przedstawiciele instytucje z terenu miasta z którymi współpracujemy,
 • patroni medialni.


Zaproszeni goście składali na ręce Prezesa UTW gratulacje, kwiaty i życzenia.

W części artystycznej wystąpiła kapela podwórkowa Spod Dębu oraz działające w Klubie Seniora OEA-MOK kabaret Trzeciaki i zespół wokalny Senior-Evki.

W kuluarach sali widowiskowej na wystawach prezentowana była działalność artystyczna słuchaczy UTW: malarstwo, fotografia, witraże, hafty. Wystawione były również do obejrzenia trzy tomy Kroniki UTW prowadzonej przez naszych słuchaczy, kronika Koła Historycznego oraz 18 numerów kolejnych Biuletynów UTW. Z okazji Jubileuszu wydane zostały dwa wydawnictwa: 10 lat Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim oraz Nasze Talenty. Wydawnictwa te przekazane zostały słuchaczom UTW oraz zaproszonym na Jubileusz gościom.


Zapraszamy do obejrzenia:

FOTOGALERIA I
FOTOGALERIA II (autor: Winston Kłodos)Zapraszamy także do zapoznania się z relacjami z Jubileuszu w lokalnych mediach:

 • Obszerna fotorelacja z imprezy w portalu naszemiasto.pl - ZOBACZ
 • Oficjalna strona miasta piotrkow.pl - ZOBACZ
 • Portal epiotrkow.pl - ZOBACZ
 • Informacje Piotrkowskie z 20.01.2016 r. (od 12:57) - ZOBACZTekst: M. Hińcza


23 stycznia 2016 r.


 Zapraszamy do obejrzenia Informacji Piotrkowskich z 15.01.2016 r., w których znalazł się m.in. materiał o kulisach funkcjonowania Stowarzyszeniu UTW w Piotrkowie Trybunalskim. Chcąc obejrzeć jedynie ten dokument, należy przewinąć film do 7 minuty 52 sekundy.

ZOBACZ


 

 


18 stycznia 2016 r.


 Pieniądze na imprezę z okazji DNIA KOBIET - 9.03.2016 r. (środa) można wpłacać:

21.01.2016 r. w godz. 15.00-17.00
27.01.2016 r. w godz. 16.00-17.00
28.01.2016 r. w godz. 15.00-17.0017 stycznia 2016 r.


 13.01.2016 r. słuchacze UTW wysłuchali wykładu pt. „Narkotyki-zagrożenia”, który wygłosiła st. sierżant sztabowy Katarzyna Dębińska.

Narkotyk to substancja odurzająca, która działa na ośrodkowy układ nerwowy i może powodować euforię, zniesienie bólu, odurzenie, głęboki sen, a ich systematyczne przyjmowanie może prowadzić do uzależnienia fizycznego. Narkomania to choroba duszy i emocji. Wielu ludzi, jeśli nie potrafi poradzić sobie z trudną sytuacją życiową próbuje zapomnieć, wytłumaczyć, usprawiedliwić, okłamać samego siebie biorąc narkotyki. Młodzi ludzie kupują je za kieszonkowe lub też pieniądze od dziadków, cioć czy wujków, ale też okradają kolegów lub rodzinę, kradną w sklepach a zdarzają się też rozboje byle tylko mieć pieniądze na narkotyki. Niestety, narkotyki są łatwo dostępne a dealerzy trudno uchwytni. Narkotyk można wykryć w organizmie nawet po kilku tygodniach, natomiast nie można wykryć w organizmie dopalaczy, a te sieją nie mniejsze spustoszenie w organizmie.

W 2015 r. na terenie miasta Piotrkowa policja wykryła i zabezpieczyła 5 kg marihuany, ponad 3 kg amfetaminy, ponad 1 kg metedronu, 72 g heroiny, 3000 szt. dopalaczy oraz zlikwidowano 5 upraw narkotyków.

Wykład wywołał duże zainteresowanie słuchaczy. Była też piotrkowska telewizja.

Tekst: K. Marciniak
Foto:
W. Kłodos


 


 

 


17 stycznia 2016 r.


 Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy
Dzień, zwykły dzień w którym gasną wszystkie spory
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski

słowa: Krzysztof Dzikowski, muzyka: Seweryn Krajewski

 

 

Kolędą Jest taki dzień w dniu 16 grudnia 2015 r. w sali Aresto rozpoczęło się tradycyjne Spotkanie Wigilijne dla słuchaczy UTW.

Dzieląc się opłatkiem składaliśmy sobie najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne. Przy tradycyjnych potrawach wigilijnych, słuchaniu kolęd w wykonaniu zespołu wokalnego Senior - Evki działającego przy Klubie Seniora OEA-MO, oraz wspólnym śpiewaniu kolęd udało się nam stworzyć miłą i rodzinną atmosferę świąteczną. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i powiatu – prezydent Piotrkowa Tryb. - Krzysztof Chojniak, przewodniczący Rady Miasta -Marian Błaszczyński, sekretarz Powiatu Piotrkowskiego - Ireneusz Czerwiński, opiekun naukowy UTW, wykładowca UJK -prof. Andrzej Felchner, oraz dyrektor MOK - Elżbieta Łągwa-Szelągowska i kierownik OEA-MOK- Liliana Adaszek.


Zapraszamy także do obejrzenia FOTOGALERII z tej imprezy, autorstwa naszego słuchacza - Pana Winstona Kłodosa.


Tekst: M. Hińcza
Foto: A. Petruzela


 


 

 


23 grudnia 2015 r.


 Symbolika Świąt Bożego Narodzenia to tytuł wykładu etnografa mgr Grażyny Szczepanik-Nowak, jakiego członkowie UTW wysłuchali w dniu 2.12. 2015 r.

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych i najuroczyściej obchodzonych świąt religijnych w Polsce. Tradycje tych świąt kształtowały się na przestrzeni wieków, gdy zwyczaje z czasów pogańskich przeplatały się z zwyczajami chrześcijańskimi. Obecnie w Polsce Boże Narodzenie ma charakter święta religijno-rodzinnego. Wykładowca przedstawiła symbolikę i zwyczaje całego okresu bożenarodzeniowego od Andrzejek do Święta Trzech Króli między innymi Adwentu, imienin świętych: Barbary, Mikołaja, Łucji, Szczepana oraz Wigilii i Nowego Roku. Zwyczaje świąteczne w Polsce różnią się w zależności od regionów ale również religii.

Przedstawione zostały również główne symbole świąt Bożego Narodzenia oraz ich znaczenie: kolędy, szopka, opłatek, potrawy wigilijne, sianko pod obrusem, dodatkowe nakrycie na stole, choinka i prezenty, pasterka, kolędnicy oraz dary złożone przez Trzech Mędrców - złoto, kadzidło i mirra.

Wykład pozwolił na chwilę refleksji i odpowiedź na pytanie: jak my w swoich domach zachowujemy symbolikę i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia.


Tekst: M. Hińcza


 


 

 


14 grudnia 2015 r.


 25 listopada 2015 r. członkowie UTW spotkali się w Cerkwi p.w. Wszystkich Świętych na wykładzie Religia Prawosławna - historia piotrkowskiej cerkwi. O dziejach cerkwi opowiadał proboszcz ks. mgr Jan Jakimiuk.

Powstanie parafii prawosławnej w Piotrkowie związane jest z grupą religijną Greków, która przybyła do Piotrkowa z Macedonii w połowie XVIII wieku. Król Stanisław August zezwolił na otwarcie w 1778 roku prawosławnej kaplicy p.w. Wszystkich Świętych w budynku przy obecnym placu Czarneckiego nr 10. Kaplica ta funkcjonowała aż do 1844 roku, kiedy to podjęta została decyzja o budowie cerkwi prawosławnej przy ulicy Słowackiego. Grunt pod kaplicę wykupiono od zakonników klasztoru oo. Pijarów i w 1848 r. cerkiew oddano do użytku.

W latach 1867-1869 przystąpiono do jej rozbudowy według projektu rosyjskiego architekta Iwana Wasiljewicza Sztrema. Obiekt uległ przebudowie - z budowli na planie krzyża greckiego - stał się budowlą na planie krzyża łacińskiego. Od północy, południa i wschodu przesunięto ściany obiektu o siedem metrów, dostawiono przedsionek, nad którym wzniesiono dzwonnicę z czterema freskami w niszach (przedstawiały Świętych Cyryla i Metodego, św. Włodzimierza i św. Aleksandra Newskiego). Nad głównym wejściem znalazła się ikona Chrystusa Zbawiciela, na ścianach wykonano nową polichromię i dziewięć fresków. Na dzwonnicy powieszono dziewięć dzwonów. Nowy ikonostas wykonał Sieriebriakow, ikony do niego napisał – Wasiljew. Ponownie cerkiew konsekrowano dn. 9 grudnia 1870 r. Największą liczbę wiernych parafia osiągnęła w 1914 roku, kiedy to należało do niej około 3000 osób, a obecnie liczy ok. 70 parafian, ale w nabożeństwach uczestniczy wielu uciekinierów po zamieszkach na Ukrainie.

Dnia 7 października 1976 r. cerkiew wpisano do rejestru zabytków, a 22 kwietnia 2007 r. odbył się w cerkwiuroczysty ingres prawosławnego biskupa Paisjusza, który został powołany na wikariusza diecezji łódzko-poznańskiej z tytułem biskupa piotrkowskiego. Cerkiew w Piotrkowie została podniesiona do rangi katedry.

W czerwcu 2015 r. rozpoczęto w pobliżu cerkwi budowę Centrum Kultury Prawosławnej.


Zapraszamy także do obejrzenia FOTOGALERII z tego wykładu.Tekst: K. Marciniak
Foto: W. Kłodos 

 


28 listopada 2015 r.


 W cyklu "Poznajemy nasze miasto" w dniu 21.11.2015 r. członkowie Koła Miłośników Podróży UTW spotkali się w Centrum Edukacji Browarniczej. Zwiedzając ekspozycje dowiedzieliśmy się dlaczego Piotrków Trybunalski jest Miastem Piwowarów, poznaliśmy historię piwowarstwa od początku powstania miasta, aż do chwili obecnej. Obejrzeliśmy prezentację produkcji piwa w warunkach domowych /co nie jest wcale takie trudne/ oraz zapoznaliśmy się z procesem technologicznym produkcji piwa w prawdziwym browarze.
Browarnicy piotrkowscy trzykrotnie utożsamiali swoje produkty z nazwą miasta a były to piwa Piwo piotrkowskie, Porter Trybunalski a obecnie browar Cornelius firmy Sulimar produkuje piwo Trybunał.
Spotkanie zakończyło się degustacją piwa. Dzięki temu spotkaniu poznaliśmy historię piwowarstwa w Piotrkowie, która dla większości z nas była mało znana.


Tekst: M. Hińcza
Foto: M. Hińcza


 


 

 


28 listopada 2015 r.


 Anioły w sztuce to tytuł wykładu Marii Kępińskiej, jakiego słuchacze UTW wysłuchali 18 listopada 2015 r. Wykładowca przedstawiła:

 • kształtowanie się wizerunku Anioła w starożytnym Egipcie i Babilonii, w Starym i Nowym Testamencie i w czasach współczesnych,
 • zgrupowania Aniołów w tradycji chrześcijańskiej w zależności od kompetencji w dziewięciu Chórach Aniołów, gdzie najbliżej Boga są: Serafini, Cherubini i Trony,
 • znanych z imienia Aniołów występujących w Starym i Nowym Testamencie: Rafała, Michała i Gabriela oraz upadłego anioła-Lucyfera.


W drugiej części wykładu prezentowane były Anioły w malarstwie między innymi Rubensa i Leonardo da Vinci.

Tematyka wykładu ciekawa, sposób prowadzenia podobał się słuchaczom.


Tekst: M. Hińcza
Foto: W. Kłodos


 


 

 


28 listopada 2015 r.


 12 listopada br., na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim, członkowie UTW wzięli udział w wykładzie Karoliny Michałowskiej „Rzeźba antyczna - kontrowersje wokół koloru”.

Wykład dotyczył postrzegania rzeźby antycznej i wpływu barwy na jej odbiór.


Foto:
W. Kłodos


 


 

 


28 listopada 2015 r.


 4.11.2015 r. członkowie UTW spotkali się z Waldemarem Domarańczykiem - prezesem i Henrykiem Komarem - wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego, które istnieje już 51 lat. W. Domarańczyk mówił o działalności Towarzystwa, która koncentruje się głównie na realizacji takich zadań jak:

 • badanie przeszłości Piotrkowa oraz występowanie o upamiętnienie miejsc i osób związanych z przeszłością historyczną,
 • opieka i ratowanie zabytkowych nagrobków na piotrkowskich cmentarzach i zbieranie funduszy na ten cel,
 • wydawanie prac popularnonaukowych i monografii, organizowanie spotkań, odczytów i konkursów, wspieranie lokalnej twórczości artystycznej, społecznej a także edukacyjnej.


H. Komar opowiadał o piotrkowskich nekropoliach. Wszystkie piotrkowskie cmentarze znajdują się obok siebie. Jest cmentarz prawosławny, rzymsko-katolicki, ewangelicki, wojskowy i żydowski. Ten ostatni jest zamknięty i od 20 lat prowadzone są na nim prace odtwórcze, bo był bardzo zdewastowany. Na Starym Cmentarzu odnowiono już 113 nagrobków a od 2000 r. na renowację wydano ponad 350 tys. zł. pochodzących głównie z datków piotrkowian. Lapidarium z fragmentami starych nagrobków znajduje się wzdłuż murów nowego cmentarza.

Prezes W. Domarańczyk zachęcał nas do członkostwa w Towarzystwie Przyjaciół Piotrkowa, a także do wolontariatu i kwestowania na rzecz Piotrkowskich Powązek.

Tekst: K. Marciniak
Foto: W. Kłodos


 


 

 


16 listopada 2015 r.


 Nie starzeje się ten kto nie ma czasu
Benjamin Franklin

Tylko z pomocą silnych można dopomóc słabym
Bertolt Brecht

 

 


To przesłania wykładu jakiego członkowie UTW wysłuchali w dniu 28 października 2015 r. Wykład wygłosiła mgr Jadwiga Szulc - wykładowca Szkoły Policealnej Samorządu Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Tryb. Wykładowczyni omówiła problemy zdrowotne ludzi starszych oraz przejawy starzenia się: biologiczne, psychiatryczne i społeczne. W drugiej części wykładu przedstawiła zasady i praktyczne porady sprawowania opieki nad osobami w podeszłym wieku dotyczące między innymi żywienia, pielęgnacji ciała i skóry, utrzymania sprawności fizycznej.

Osób w grupie ludzi starych i długowiecznych tzn. w wieku powyżej 65 lat przybywa nie tylko w Polsce ale też na świecie. Ludzie żyją coraz dłużej, w Polsce w 2020 roku kobiety żyć będą około 90 lat a mężczyźni 78 lat, dlatego temat opieki nad tą grupą wiekową jest bardzo ważny. Tematyka wykładu i sposób jego prowadzenia podobał się słuchaczom UTW.Tekst: M. Hińcza
Foto: W. Kłodos


 

 


30 października 2015 r.


 NASZE JUBILATKI
Foto:
W. Kłodos


 


 

 


28 października 2015 r.


 14.10.2015 r. policjanci piotrkowscy: sierżant sztabowy - Katarzyna Dębińska i starszy aspirant - Adam Sędkowski przedstawili słuchaczom UTW prezentację multimedialną nt. „Bezpieczeństwo osób starszych”. W trakcie wykładu, funkcjonariusze omówili działania oszustów metodami: na wnuczka, podawania się za gazownika, pracownika opieki społecznej czy policjanta. Sprawcy działają zwykle zespołowo i bazują na ufności, nieporadności bądź samotności seniorów. Ponieważ te przestępstwa wykazują tendencję wzrostową, dlatego należy zachować daleko posunięte środki ostrożności,by nie stać się ich ofiarą. Tematyka wykładu jest bardzo potrzebna i przedstawiona została w ciekawy sposób. Do dyspozycji słuchaczy były również materiały informacyjno-edukacyjne.

Tekst: Jolanta Łukasik
Foto: W. Kłodos


 


 

 


27 października 2015 r.


 4 października 2015 r. słuchacze UTW obejrzeli w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Tryb. spektakl muzyczny Koncert Wiedeński w wykonaniu artystów scen muzycznych Wrocławia. Słuchaliśmy między innymi największych przebojów Johanna Straussa, Franza Lehára, Roberta Stolza, Imre Kálmana oraz arii z operetek Wesoła Wdówka, Księżniczka Czardasza, Zemsta Nietoperza, Baron Cygański, Kraina Uśmiechów. Przy pięknej muzyce mile spędziliśmy niedzielne popołudnie.Tekst: M. Hińcza
Foto: W. Kłodos 

 


19 października 2015 r.


 1 października 2015 r. brałam udział jako delegat w I inauguracyjnej sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Sejmie RP.

Obywatelski Parlament Seniorów ma charakter pionierski. Jego celem jest jak najszersze przedstawicielstwo i rzecznictwo interesów polskich seniorów, inspiracja i partnerski dialog z najwyższymi władzami o sprawach osób starszych.

1 października 2015 r. to ważna data, która wpisze się w historię polityki senioralnej ruchu UTW i innych organizacji senioralnych, a także wszystkich niezrzeszonych osób starszych.

Na I sesji zostało wybrane Prezydium OPS: Krystyna Lewkowicz - Przewodnicząca OPS oraz Wiceprzewodniczący OPS w osobach: Wiesława Borczyk, Janusz Czyż, Ewa Kozdroń, Elżbieta Ostrowska, Janusz Szymborski.

Wszyscy delegaci do Obywatelskiego Parlamentu Seniorów złożyli uroczyste ślubowanie.
Ukonstytuowały się Komisje problemowe OPS. Ja zgłosiłam deklarację pracy w Komisji ds. strategii, budżetu i finansów.

Głos zabierali
między innymi: Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, Premier Ewa Kopacz, Minister Zdrowia Marian Zębala, Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przewodniczący Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej poseł Michał Szczerba podziękował za lata owocnej, bliskiej i przyjacielskiej współpracy z UTW. Stwierdził że od słuchaczy UTW czerpał inspiracje, motywację i pozytywną energię. Mówił o pracy nad podniesieniem statusu seniora w społeczeństwie i rodzinie. Przekazał wszystkim słuchaczom w nowym roku akademickim życzenia wiele zdrowia, satysfakcji, spełnienia marzeń i realizowania pasji.

Została przyjęta Deklaracja podsumowująca obrady OPS.

Inauguracyjna sesja plenarna odbyła się pod hasłem Seniorzy i przyszłość Polski.

Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII z tej imprezy.Janina Franczak-Kujawska
Prezes UTW Piotrków Trybunalski


 

 


18 październiaka 2015 r.


 

 

Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus – radujmy się więc dopókiśmy młodzi

30 września 2015 r. słuchacze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczęli kolejny już dziesiąty rok akademicki 2015-2016. W uroczystej inauguracji udział wzięli członkowie UTW oraz zaproszeni goście: Krzysztof Chojniak - prezydent Piotrkowa Trybunalskiego, prof. Zygmunt Matuszczak - prorektor UJK, prof. Andrzej Felchner - dziekan UJK i przewodniczący Rady Naukowej UTW, Urszula Czubała – radna Rady Miasta oraz Paulina Dziadczyk –przewodnicząca Rady Powiatu Piotrkowskiego.

Nowoprzyjęci członkowie Stowarzyszenia złożyli uroczyste ślubowanie i otrzymali legitymacje członkowskie. Wykład inauguracyjny Piotrków – miasto w którym warto żyć wygłosił prezydent Piotrkowa - Krzysztof Chojniak.

Z okazji inauguracji prezentowane były piękne fotografie słuchaczy UTW oraz obrazy Ryszarda Warzochy – piotrkowskiego malarza.


Zapraszamy do obejrzenia szerszej FOTOGALERII z tej imprezy, autorstwa naszego kolegi - Winstona Kłodosa.Tekst: M. Hińcza
Foto: R. Lesińska 

 


18 października 2015 r.


 W zakładce "Biuletyn UTW" jest już dostępny osiemnasty numerem naszego periodyku. Gorąco zapraszamy do lektury.18 października 2015 r.


 Członkowie Koła Miłośników Podróży UTW w dniu 18 września 2015 r. zwiedzali Kopalnię Węgla Brunatnego w Bełchatowie. Jest to odział Polskiej Grupy Energetycznej - Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. To największa kopalnia odkrywkowa w Polsce. Roczne wydobycie wynosi 40 mln ton, a strategicznym odbiorcą węgla jest Elektrownia Bełchatów.

Zjechaliśmy do wyrobiska eksploatacyjnego i zwałowiska wewnętrznego, obserwowaliśmy pracę koparek i zwałowarki. Wielkość maszyn oraz księżycowe widoki pozostaną długo w naszej pamięci. W drodze powrotnej podziwialiśmy widoki z Góry Kamieńsk - najwyższego wzniesienia w środkowej Polsce (395m n.p.m.) - usypanego z nadkładów nad węglem brunatnym kopalni Bełchatów.Tekst: M. Hińcza
Foto: M. Hińcza 

 


04 października 2015 r.


 
Informujemy słuchaczy UTW,
że w dniu 30.09.2015 r. o godzinie 17:00, w auli budynku "A" Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Tyb. ul Słowackiego 116 odbędzie się uroczysta

INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU 2015/2016.

Podczas inauguracji - słuchaczy obowiązują birety.


 

 


08 września 2015 r.


 W dniach 9-12 września 2015 roku jako lider Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim brałam udział w Forum Trzeciego Wieku – Konferencji w ramach XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju. Nowy Sącz - Krynica Zdrój.

Jest to największe i najważniejsze spotkanie w Europie Środkowo-Wschodniej w którym uczestniczą liderzy ze świata polityki i biznesu.
Braliśmy udział w debacie „Partycypacja osób starszych w życiu publicznym. Stan obecny i wyzwania na przyszłość”.
Paneliści to między innymi; Władysław Kosiniak-Kamysz /Min. Pracy i Polityki Społecznej/, Marian Zembala /Min. Zdrowia/, Andrzej Czerwiński /Min. Skarbu Państwa/, Michał Szczerba /Przewod. Sejmowej Komisji Polityki Senioralne/ i inni znamienici goście.

Dyskusja dotyczyła przyszłości oraz wyzwań, jakie stoją przed Europą w perspektywie starzejącego się społeczeństwa.

W Krynicy Zdroju braliśmy udział w sesjach plenarnych:
I Sesja: Europa wobec nowych wyzwań. Młodość czy doświadczenie,
II Sesja: Kapitalizm XXI wieku. Pytanie o wartości.

oraz panelach:

I Panel: Miasta/Gminy przyjazne starzeniu się społeczeństwa,
II Panel: Demografia a gospodarka – ekonomiczne wyzwania procesu starzenia się społeczeństw w Polsce i na Świecie. Srebrna gospodarka. Społeczna odpowiedzialność biznesu.

Celem debat oraz paneli dyskusyjnych było poruszanie tematów związanych z partycypacją osób starszych w życiu publicznym, zmian demograficznych, srebrnej gospodarki, społecznej odpowiedzialności biznesu, czy perspektyw rozwoju Uniwersytetów Trzeciego Wieku i inicjatyw międzypokoleniowych.

Frekwencja na Forum III Wieku świadczy o niezwykłym potencjale tego typu spotkań.

W sesjach plenarnych, panelach i debatach uczestniczyło ponad 200 liderów UTW. Gośćmi Forum byli znani politycy, samorządowcy, przedstawiciele świata nauki, środowisk gospodarczych oraz eksperci, m.in.: Sven Astheimer /Niemcy/, Andrzej Klesyk /Polska/, Pedro Pereira Da Silva /Polska/, Iweta Radicowa /Słowacja/, Andrei Illarionov /Rosja/, Paweł Szałamacha /Polska/, Fabrice Demarigny /Francja/, Piotr Gliński /Polska/, Jan Mladek /Czechy/, Hannes Swoboda /Austria/, Książę Michael von Lichtenstein /Lichtenstein/.

Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII z tej imprezy.Janina Franczak-Kujawska
Prezes UTW Piotrków Trybunalski


 

 


17 września 2015 r.