2016/2017

 5 września 2017 roku - I grupa, 6 września 2017 roku - II grupa słuchaczy UTW zwiedzała Lublin. Wycieczki były zorganizowane przez Wydział Filozoficzno-Historyczny UJK Filia w Piotrkowie, w ramach projektu "Nasza mała ojczyzna – w poszukiwaniu utraconego czasu", dofinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Piotrków i Lublin mają  podobną historię. Od roku 1578, aż do III rozbioru Polski Lublin dla Małopolski, a Piotrków dla Wielkopolski i Mazowsza były miastami posiedzeń Trybunałów Koronnych - najwyższego sądu Rzeczypospolitej.


Zwiedziliśmy:

- Zamek Lubelski z Muzeum Historii Miasta Lublina oraz kaplicą Trójcy Świętej,

- Lubelską Trasę Podziemną która ma swój początek w podziemiach budynku Trybunału Koronnego,

- Rynek Starego Miasta,

-  Skarbiec Bazyliki oo. Dominikanów.

 


Tekst i Foto: M. Hińcza


 


 

 


05 września 2017 r.


 W dniach 21-24 sierpnia 2017 roku członkowie Naszego Stowarzyszenia UTW uczestniczyli w wycieczce do Zakopanego.


Program wycieczki był bardzo atrakcyjny: ze szczytów Gubałówki i Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m) oglądaliśmy Zakopane i otaczające je góry. Kasprowy Wierch zrobił nam niespodziankę pokazując pasące się na nim stado kozic - symbol Parku Tatrzańskiego.


Majestatyczne Trzy Korony prowadziły nas podczas spływu spienionym Dunajcem do Szczawnicy. Kurort szczawnicki także zwiedziliśmy.


Podczas rejsu po Zalewie Czorsztyńskim oglądaliśmy ruiny zamku w Czorsztynie i bryłę zamku Nidzicy. Ciekawostką jest fakt, że w tym średniowiecznym zamczysku, jego właściciele mieszkali do trzydziestych lat XX w.


Na jezdni tamy Zalewu Czorsztyńskiego wymalowany był obraz, który dopiero na fotografii pokazywał trójwymiarowość.


Na mnie największe wrażenie zrobiły pasące się kozice, cmentarz na Pęskowym Brzysku, i kościółek w Dębnie – cudownie piękny ołtarz, kolorowe polichromie z XV w., które nie tracą blasku i koloru.


Oczywiście, nie obyło się bez ogniska, na którym koleżanki i koledzy bawili się świetnie.


Podsumowując - wycieczka była wspaniała.

 

 

Tekst: W. Michalska
Foto:


 


 

 


04 września 2017 r.


 W dniach 26-29.06.2017 roku grupa słuchaczy UTW przebywała na wycieczce w Karkonoszach.


Program wycieczki był bardzo ciekawy i różnorodny. Zwiedzaliśmy drewniany kościółek zbudowany w XII w. w południowej Norwegii w miejscowości Wang a w XIX w. przewieziony do Karpacza. Zdobyliśmy Śnieżkę (łatwo nie było). Zwiedzaliśmy ruiny zamku Chojnik koło Jeleniej Góry oraz Zamek Książ w Wałbrzychu. Widzieliśmy malownicze wodospady Kamieńczyka i Szklarki w Szklarskiej Porębie.


Pogoda dopisała, humory również a  wyjazd był bardzo udany.

 

 

KLIKNIJ ABY OBEJRZEĆ

 

 

Tekst: J. Łukasik
Foto: A. Kruszyna

 


 

 


30 czerwca 2017 r.


 "Jesień życia z Uniwersytetem Trzeciego Wieku" - takie przesłanie  towarzyszyło prezentacji dotychczasowego dorobku naszego Stowarzyszenia, w czasie tegorocznych Imienin Piotrkowa Trybunalskiego, które odbywały się w dniu 24 czerwca 2017 roku na Rynku Trybunalskim.

 

Na stoisku prezentowane były między innymi: kronika i wydawnictwa Stowarzyszenia, kroniki kół zainteresowań, piękne prace Koła Hobbystek – hafty, biżuteria, robótki szydełkowe, decoupage oraz zdjęcia wykonane przez członków kół fotograficznych, w tym wystawa fotograficzna "Piotrków – nasze miasto". Informacji o działalności Stowarzyszenia udzielali dyżurujący na stoisku członkowie UTW.

 

Stoisko nasze cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców Piotrkowa, szczególnie osób wieku 60+.

 

 

KLIKNIJ ABY OBEJRZEĆ

 

 

Tekst: M. Hińcza

 


 

 


24 czerwca 2017 r.


 14 czerwca 2017 roku nad jeziorem Bugaj - Pod Lipami słuchacze UTW na tradycyjnym Pikniku Integracyjnym zakończyli zajęcia w roku akademickim 2016-2017. Tegoroczny piknik wpisany został w kalendarium obchodów 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego. Oprócz słuchaczy naszego UTW w pikniku uczestniczyły również delegacje z zaprzyjaźnionych Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Bełchatowa, Opoczna, Tomaszowa Mazowieckiego i Radomska.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Krzysztof Chojniak -  Prezydent Piotrkowa, Marian Błaszczyński – Przewodniczący Rady Miasta, Włodzimierz Kaczmarek – Pełnomocnik Starosty Piotrkowskiego, Jacek Boniarek – przedstawiciel UJK w Radzie Naukowej naszego UTW.

W czasie pikniku prezentowana była wystawa fotograficzna członków koła Foto-Pasjonaci pt. "Piotrków - nasze miasto" oraz wiersze i scenki kabaretowe dotyczące historii Piotrkowa.

Oglądając ciekawe występy artystyczne zaproszonych UTW, biorąc udział w zawodach sportowych, przy dobrej muzyce i smacznym jedzeniu wesoło i mile spędziliśmy kilka godzin wspólnej zabawy. Na pożegnanie śpiewaliśmy: "Do widzenia, do widzenia, do miłego zobaczenia".


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć R. Lesińskiej i M. Hińczy

 

 

KLIKNIJ ABY OBEJRZEĆ

 

 

W Zakładce Nasze Talenty znajdują się fotografie wystawy "Piotrków - nasze miasto"

 

 

Tekst: M.Hińcza

 


 

 


14 czerwca 2017 r.


 "Cerkwie Piotrkowskie" to temat prezentacji, którą przeprowadził dla słuchaczy UTW 07.06.2017 roku gawędziarz - pasjonat lek. med. Leszek Józefacki.

 

Do czasów współczesnych przetrwała w Piotrkowie tylko jedna cerkiew, przy ulicy Słowackiego, natomiast w historii miasta było ich cztery. Pierwsza, to wiek XVIII, kiedy przybywa z Macedonii grupa Greków. Na ich potrzeby otwarto kaplicę przy obecnym placu Czarneckiego (siedziba PTTK). W miarę jak napływali do miasta Rosjanie, wybudowano, a w niedługim czasie rozbudowano cerkiew prawosławną, która jest przy ul. Słowackiego. Całe wyposażenie przyjechało z Petersburga – wykonane przez najlepszych mistrzów. Na terenie Zamku istniała cerkiew garnizonowa (dla wojska), a dla nauczycieli, ich rodzin i uczniów cerkiew w Gimnazjum Męskim (obecnie I LO im. B. Chrobrego).


Ciekawy temat wykładu i osoba wykładowcy sprawiły,  że aula „ pękała w szwach”.

 


Tekst: J. Łukasik

 


 

 


07 czerwca 2017 r.


 "Ostatni Jagiellonowie – Zygmunt August II - jego związki matrymonialne" to tytuł wykładu, jakiego członkowie UTW wysłuchali w dniu 31 maja 2017 roku. Wykład wygłosiła dr Małgorzata Piotrowska, pracownik Muzeum Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.


Wykładowca przedstawiła historię związków matrymonialnych Zygmunta II Augusta - króla Polski, wielkiego księcia litewskiego, ostatniego władcy Polski z dynastii Jagiellonów. Z wykładu dowiedzieliśmy się o  wielu ciekawych i mało znanych faktach trzech małżeństw króla. Żonami Zygmunta II Augusta były:

Elżbieta Habsburżanka, królowa w latach 1543–1545,

Barbara Radziwiłłówna, królowa w latach 1547–1551,

Katarzyna Habsburżanka, królowa w latach 1553–1572, siostra Elżbiety pierwszej żony króla.


Król Zygmunt II August urodzony w 1520 roku zmarł w 1572 roku nie zostawiwszy potomka.

 

 

Tekst: M. Hińcza

 


 

 


31 maja 2017 r.


 27 maja 2017 r. w Łazach/k. Zawiercia odbyła się IX Ogólnopolska Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych.


W olimpiadzie wzięło udział 1500 zawodników z 60 UTW oraz Organizacji Senioralnych, w tym 2 drużyny z UTW z Ukrainy i drużyna z Austrii. Z naszego UTW startowało 11 zawodników w 11 konkurencjach.


Brązowy medal zdobyła Helena Starostka w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego
. Pozostali zawodnicy nie zdobyli medali, ale zajmowaliśmy całkiem dobre miejsca. Oprócz startu w zawodach można było skorzystać z bezpłatnych badań i porad medycznych m.in. EKG serca, bilans serca, pomiar ciśnienia krwi, pomiar BMI, pomiar cholesterolu i inne.


Odbył się również przegląd zespołów artystycznych UTW oraz Organizacji Senioralnych: kabaretowych, tanecznych i wokalnych. Ogólnie impreza była bardzo udana, pogoda dopisała i możemy się przygotowywać na kolejną w przyszłym roku.

 


Tekst: K. Marciniak


 


 

 


27 maja 2017 r.


 20 maja 2017 roku członkowie UTW wyjechali na jednodniową wycieczkę na trasie - Kielce i okolice. W Kielcach zwiedziliśmy Wzgórze Zamkowe z Pałacem Biskupów Krakowskich – Muzeum Narodowym oraz Bazylikę Katedralną. W okolicach Pińczowa na powierzchni 1 ha znajduje się prywatny ogród botaniczny Na Rozstajach. Podziwialiśmy tam rzadkie, egzotyczne rośliny oraz piękne ptaki. W Chęcinach zachwyciliśmy się ruinami zamku królów z przełomu XIII i XIV wieku.

Jedną z atrakcji było zwiedzanie najpiękniejszej jaskini Raj. Pełni wrażeń późnym wieczorem wróciliśmy do Piotrkowa.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI z tej wycieczki.

 

 

KLIKNIJ ABY OBEJRZEĆ

 

 

Tekst: G. Świstak
Foto: T. Adamus

 


 

 


20 maja 2017 r.


 "Najpiękniejsza poezja – to są zwykłe słowa"
Jerzy Liebert


Nową formą prezentowania talentów artystycznych słuchaczy UTW było spotkanie w dniu 17 maja 2017 roku w auli UJK. Swój dorobek na pięknych wystawach prezentowały: Koło Hobbystek oraz Koło Foto – UTW. Klub Liryka Jesieni, który działa dopiero od października 2016 roku pokazał romantyczny spektakl słowno-muzyczny pt. "Czekałem na Ciebie’’. Koło Miłośników Książki przygotowało spektakl, w którym prezentowane były utwory napisane przez naszych obecnych i byłych członków  Stowarzyszenia.

Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI Alicji Petruzeli.

 

 

KLIKNIJ ABY OBEJRZEĆ

 


 

 


17 maja 2017 r.


 
Członkowie Koła UTW Podróżnik w dniu 16 maja 2017 roku wyjechali na całodniową wycieczkę  w czasie której zwiedzili:

 

- zabytkową 1740 m trasę Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach z muzeum pokazującym między innymi  metody wydobycia rud srebra, ołowiu i cynku oraz instalację obrazującą działanie maszyny parowej z XVIII wieku,

- XIX-wieczną Sztolnię Czarnego Pstrąga, którą 600m płynęli łodziami,

- rynek Tarnowskich Gór z pięknym Ratuszem.

 

Pełni niesamowitych i niezapomnianych wrażeń w drodze powrotnej odpoczywaliśmy w zabytkowym zajeździe Spichlerz z widokiem na ruiny XIII wiecznego zamku w Olsztynie koło Częstochowy.

 

 

Tekst: M. Hińcza
Foto: T. Adamus, M. Hińcza


 


 

 


16 maja 2017 r.


 "Historia nauczycielką życia"
Cyceron

 

 

Dnia 10 maja 2017 roku studenci UTW z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu pt. „O warsztacie historyka słów kilka”, który w ramach projektu - Nasza mała ojczyzna - w poszukiwaniu utraconego czasu - wygłosił dr Rafał Jaworski.


Historia to nauka o przeszłości. Opisuje wydarzenia, w których brał udział człowiek, dzięki temu wiemy jak żył, co robił, jak zdobywał pożywienie, jak walczył, itp. Wspaniałym źródłem informacji o codzienności są kroniki, pamiętniki, listy, stroje i ozdoby.


Badaniem przeszłości i przekazywaniem wiedzy o niej zajmują się historycy. Powinni oni mówić prawdę, zachować dystans i opisywać, a nie oceniać. Praca historyka to ciągłe rozwiązywanie łamigłówek przy wykorzystaniu wiedzy z różnych dziedzin, np. chronologii czy metrologii.

 

 

Tekst: Jolanta Łukasik

 


 

 


10 maja 2017 r.


 9 maja 2017 roku odbyła się inauguracja projektu Wydziału Filozoficzno-Historycznego UJK - Filia w Piotrkowie Trybunalskim pt. "Nasza mała ojczyzna – w poszukiwaniu utraconego czasu".


Projekt w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego został rekomendowany do finansowania. Projekt ten realizowany jest przy współpracy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim, Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bełchatowie, Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Opocznie, Radomszczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pewne elementy projektu nawiązują do obchodzonego w tym roku 8oo-lecia Piotrkowa Trybunalskiego. 

 


09 maja 2017 r.


 W dniu 6 maja 2017 roku Koło Nordic Walking „Wędrowniczki” zorganizowało wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.


Pierwszym naszym celem był Święty Krzyż. Wyruszyłyśmy z kijkami z Nowej Słupi Drogą Królewską, stromo pod górę przez Puszczę Jodłową. Trasa po wcześniejszych deszczach była naprawdę trudna do pokonania. Dobrze że nie była zbyt długa i już po godzinie z lasu wyłoniły się kościół i klasztor. Tu zaplanowałyśmy zwiedzanie barokowego kościoła i klasztoru. Oczywiście nie obyło się bez sesji fotograficznej zabytkowych wnętrz. A już kusiła wieża kościoła, z której roztaczał się widok na Pasmo Łysogórskie i okoliczne miejscowości. Jeszcze jedną atrakcją na Łysej Górze było Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego ukazujące prehistorię tych terenów, czasy historyczne, a także obecne problemy ochrony pierwotnej puszczy. Z Łysej Góry powędrowałyśmy przez puszczę ścieżką edukacyjną do Szklanej Huty zatrzymując się po drodze na galerii widokowej na gołoborzu.  Następnym punktem naszej drogi był Kakonin skąd czerwony szlak prowadzi na Łysicę. Niestety ta część trasy nie obeschła jeszcze po wcześniejszych deszczach i z żalem musiałyśmy z niej zrezygnować. Ale w Kakoninie obejrzałyśmy zabytkową drewnianą chałupę z wnętrzem wyposażonym jak to dawniej bywało. A w  Św. Katarzynie, która była celem naszej wyprawy zaliczyłyśmy jeszcze trasę do źródełka św. Franciszka przy szlaku na Łysicę i zwiedziłyśmy klasztor sióstr Bernardynek. A w powrotnej drodze były jeszcze odwiedziny u Bartka. Łysica natomiast czeka na naszą następną wyprawę.

 

 

Tekst: D. Nitecka
Foto: T. Adamus


 


 

 


06 maja 2017 r.


 27 kwietnia 2017 roku słuchacze UTW wyjechali na jednodniową wycieczkę do Wrocławia. Zwiedzaliśmy najpiękniejsze zabytki Wrocławia:

- Ostrów Tumski – najstarszą zabytkową część Wrocławia z Arcykatedrą św. Jana Chrzciciela,

- Panoramę Racławicką z cykloramicznym obrazem Bitwy pod Racławicami,

- Rynek – jeden z największych w Polsce średniowieczny plac targowy,

- Afrykarium - Oceanarium na terenie ZOO we Wrocławiu gdzie podziwiliśmy faunę Afryki.

Na szlaku zwiedzania spotkaliśmy krasnale, bo Wrocław jest miastem pełnym krasnali.

 


 


 

 


27 kwietnia 2017 r.


 "Mity i fakty w historii polskiej wojskowości XX wieku" - to tytuł wykładu prof. dr hab. Zygmunta Matuszczaka – wykładowcy UJK, jakiego członkowie UTW wysłuchali w dniu 26 kwietnia 2017 roku.


Wykładowca przedstawił co jest faktem, a co mitem w historii  wojny polsko-rosyjskiej w latach 1919-1921 oraz historii II wojny światowej w latach 1939 – 1945. Bitwa Warszawska nazwana Cudem nad Wisłą, Bitwa Niemeńska, Bitwa pod Lenino, to między innymi wydarzenia historyczne, w których wykładowca, w oparciu o swoje badania wojennych archiwów, map wojennych i wywiadów z świadkami, ustalił, co w tych wydarzeniach historycznych jest faktem a co jedynie mitem.

Wykład bardzo ciekawy, wzbudził duże zainteresowanie oraz pozwolił nam na zweryfikowanie swoich wiadomości z historii I i II wojny światowej.

 

 

Tekst: M. Hińcza 

 


26 kwietnia 2017 r.


 "Jak zachować się w sytuacjach niebezpiecznych - terroryzm" to tytuł prezentacji - wykładu wygłoszonego przez Ninę Kołek, pracownika Urzędu Miasta Piotrkowa Tryb. w dniu 5 kwietnia 2017 roku.

Terroryzm to stosowanie przemocy przez jedną lub grupę osób w celach politycznych. Jest to wywoływanie trwogi przez pogwałcenie prawa, przymuszanie, zastraszanie w dużej skali tak, aby przez swoje działania wywołać strach na świecie  poprzez porywanie samolotów, podkładanie bomb, zabójstwa i zamachy na instytucje użyteczności publicznej i.t,p.

Terroryści działają w dużych aglomeracjach, w bardzo zaludnionych miejscach i dużych skupiskach ludzi takich jak lotnisko, metro, plaża, kościół, gdzie przez atak można zgładzić lub uszkodzić wiele osób i gdzie łatwo się ukryć. Terroryzm jest zaliczany do stanu Klęski Żywiołowej, bo broń ABC (atomowa, biologiczna, chemiczna) można użyć wszędzie i w każdych okolicznościach. Są cztery stopnie zagrożenia Alfa, Brawo, Charlie i Delta.

Należy zawsze zwracać uwagę na podejrzane zachowania osób szczególnie cudzoziemców, ale też na dziwnie pozostawione paczki, czy długo parkujące samochody poza wyznaczonymi miejscami w pobliżu kościołów czy miejsc imprez masowych. W sytuacjach zagrożenia należy przede wszystkim zachować spokój, nie dyskutować i nie sprzeciwiać się rozkazom terrorystów czy ratowników. Starać się zapamiętać jak najwięcej szczegółów, które mogą pomóc w bezpiecznym opanowaniu sytuacji.

 

 

Tekst: K. Marciniak 

 


05 kwietnia 2017 r.


  

"Krótka historia dziejów regionu piotrkowskiego na tle historii Polski" to tytuł wykładu jakiego w dniu 15 marca 2017 roku wysłuchali członkowie UTW. Wykład wygłosił prof. dr hab. Marek Dutkiewicz z UJK.


W historii Piotrkowa ważną rolę odegrało położenie geograficzne miasta. To tu w Średniowieczu odbywały się zjazdy rycerstwa i szlachty, przybywali do miasta królowie. W 1578 roku powstał sąd najwyższej instancji - Trybunał Koronny Królestwa Polskiego, którego siedzibą był Piotrków i Lublin. Piotrków był jedną z kluczowych stacji Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, co dodatkowo wpłynęło na rangę miasta, szczególnie militarną. Wykładowca przedstawił też historię Legionów Polskich w regionie piotrkowskim, utworzonych w sierpniu 1914 roku. Miasto było siedzibą Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego Legionów. W Piotrkowie i regionie znajdowały się takie instytucje Legionów, jak: szpital wojskowy, kwatermistrzostwo, sanatorium wojskowe.


W rocznicę 800-lecia Piotrkowa dowiedzieliśmy się o wielu ciekawych, często mało znanych faktach z historii miasta. Wykładowca starał się przekonać nas jak ważne jest poznanie historii swojej Rodziny, swojego Miasta, swojej Ojczyzny.

 

 

Tekst: M. Hińcza 

 


15 marca 2017 r.


 Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI ze spotkania członków UTW w dniu 8 marca 2017 roku. w Sali Arresto z okazji Dnia Kobiet.

 

 

KLIKNIJ ABY OBEJRZEĆ

 

 

Foto: A. Petruzela, M. Hińcza 

 


08 marca 2017 r.


 W dniu 1 marca 2017 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim. Na wniosek Komisji Rewizyjnej Walne Zgromadzenie udzieliło absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia.
1 marca 2017 r.


 W zakładce "Biuletyn UTW" jest już dostępny dwudziesty pierwszy numer naszego periodyku. Aby go pobrać, należy kliknąć w tej zakładce na napis "BiuletynUTW_21.pdf". Gorąco zapraszamy do lektury.28 lutego 2017 r.


 Członkowie Koła Podróżnik w dniu 21 lutego 2017 roku wyjechali na wycieczkę do Łodzi. W najnowocześniejszym w Polsce Planetarium obejrzeliśmy pokaz pt. Gwiazdozbiory zimowego nieba. Planetarium mieści się w rewitalizowanej elektrociepłowni działającej w latach 1907–2000, gdzie w grudniu 2017 otwarte zostanie Centrum Nauki Techniki. W kompleksie fabryczno-pałacowym Księży Młyn zwiedziliśmy komnaty pałacu Karola Scheiblera, jednego z największych łódzkich, przemysłowców włokienniczych oraz bardzo ciekawe - jedyne w Polsce - Muzeum Kinematografii. Byliśmy również na otwartym w grudniu 2016 roku Dworcu Łódź Fabryczna.


Uczestnicy wycieczki przekonali się, że w Łodzi jest jeszcze wiele bardzo ciekawych miejsc do zwiedzania.


Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI z tej wycieczki.

 

 

KLIKNIJ ABY OBEJRZEĆ

 

 

Tekst i Foto: M. Hińcza

 


 

 


21 lutego 2017 r.


 W zakładce Nasze Talenty umieszczone są informacje i zdjęcia z wystaw fotograficznych w 2016 roku, na których swoje prace prezentowali członkowie Koła Foto-Pasjonaci UTW, uczestniczący w warsztatach w Klubie Seniora OEA MOK.


 

 


15 lutego 2017 r.


 Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się
1 marca 2017 roku
.

budynek "A" / aula/ UJK
I termin - godzina 17.00
II termin - godzina 17.15


Zarząd UTW


 

 


08 lutego 2017 r.


 W dniu 25 stycznia 2017 roku słuchacze UTW obejrzeli prezentację nt. Zwierzęta żyjące  w lasach i na łąkach ziemi piotrkowskiej. Prezentację przedstawił Paweł Kowalski – leśnik z Edukacyjnej Osady Leśnej i Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Kole /koło Piotrkowa Tryb.

Wykładowca pokazał swoje zdjęcia i krótkie filmiki zwierząt żyjących w lasach, na łąkach i wokół zbiorników wodnych w okolicach Piotrkowa Tryb. Prezentował również zdjęcia pięknych kwiatów i porostów rosnących na tych terenach. Każde zdjęcie opatrzone było komentarzem podającym ciekawe, często mało znane  cechy danego zwierzęcia. Pokazane były zdjęcia między innymi: bobrów, bocianów, żab, kaczek, gęsi, węży, sów, dzięciołów, kuropatw, wiewiórek, jaszczurek, nietoperzy, dzików, lisów, wilków, saren, jeleni, danieli, koni polskich.

Prezentacja z pięknymi zdjęciami była bardzo ciekawa. Z zwięzłego i dowcipnego komentarza dowiedzieliśmy się wielu nowych i nieznanych informacji o zwierzętach, które możemy spotkać w czasie spacerów po ziemi piotrkowskiej.

Tekst: M. Hińcza

 


 

 


26 stycznia 2017 r.


 11 stycznia 2017 roku wysłuchaliśmy wykładu "Na tropach naszych przodków. Genealogia i archiwa rodzinne". Wykład wygłosił mgr Maciej Hubka, pracownik Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Genealogia jest jedną z nauk pomocniczych historii, zajmuje się badaniami więzi rodzinnych między ludźmi na bazie zachodzącego między nimi pokrewieństwa i powinowactwa. Wykładowca przedstawił źródła i metody badań genealogicznych, podał dekalog genealoga rodzinnego oraz przekazał wiele cennych uwag i wskazówek do opracowywania rodzinnego drzewa genealogicznego.

Przesłanie wykładu to hasło "
Zostań archiwistą rodzinnym". Myślę, że wykład zachęcił wielu z nas do rozpoczęcia kompletowania materiałów i dokumentacji oraz tworzenia drzew genealogicznych swoich rodzin.

Tekst: M. Hińcza

 


 

 


19 stycznia 2017 r.


 W zakładce "Nasze Talenty" umieszczona jest informacja o nagrodach i wyróżnieniach słuchaczy UTW w konkursach fotograficznych w 2016 roku. Zapraszamy również do obejrzenia FOTOGALERII nagrodzonych zdjęć.


 

 


05 stycznia 2017 r.


 "Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku
Dzień, zwykły dzień, który liczy się od mroku
Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem
Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze"

Kolęda: słowa - K. Dzikowski , muzyka -  S. Krajewski

 

W dniu 21 grudnia 2016 roku słuchacze UTW spotkali się tradycyjnie jak co roku aby dzieląc się opłatkiem złożyć sobie najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją montażu słowno-muzycznego Święta Bożego Narodzenia przygotowanego przez członków Koła Poezji UTW. Przy tradycyjnych potrawach wigilijnych, śpiewając wspólnie kolędy stworzyliśmy miłą, serdeczną i rodzinną atmosferę tego spotkania.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego – Krzysztof Chojniak, Sekretarz Starostwa Piotrkowskiego – Ireneusz Czerwiński oraz członkowie Rady Naukowej naszego Stowarzyszenia – Andrzej Felchner i Jacek Bonarek.

Foto: T. Adamus


 


 

 


05 stycznia 2017 r.


 14 grudnia 2016 roku słuchacze UTW spotkali się w Muzeum w Piotrkowie Tryb. aby wspólnie obejrzeć wystawę "Najciekawsze nabytki Muzeum w Piotrkowie w latach 1995-2015". Wprowadzenie do wystawy wygłosił kustosz Muzeum mgr Jacek Ziętek.

Wystawa prezentuje interesujące nabytki, które w formie zakupów, darów i przekazów trafiły do zbiorów Muzeum w latach 1995-2015. Nowe okazy muzealne wzbogaciły zbiory wszystkich działów Muzeum: Archeologię, Historię Sztuki, Militaria, Etnografię, Archiwalia, Numizmatykę. Najcenniejsze nabytki to między innymi: dokumenty związane z Trybunałami, ozdoby kobiece wykopane koło Sulejowa oraz dokumentacja przekazana przez rodzinę piotrkowianina - nauczyciela, malarza, który przeniósł na płótno niemal wszystkie zabytki Piotrkowa i okolic - Franciszka Gnypa.

Wspólne oglądanie wystawy pozwoliło na uzyskanie na bieżąco dodatkowych informacji o prezentowanych okazach od kustosza wystawy, oraz dzielenie się swoimi wrażeniami w gronie znajomych.                                   Tekst i Foto: M. Hińcza


 


 

 


17 grudnia 2016 r.


 7.12.2016 r. wysłuchaliśmy wykładu adiunkta UJK dr Wiesława Rogalskiego nt. "Euro w polskim systemie finansowym".

Przed wykładem przedstawiciel Policji wygłosił krótką prelekcję nt. bezpieczeństwa na drodze, która była wynikiem ubiegłorocznych ankiet wypełnianych dla Policji przez naszych słuchaczy.


Po II wojnie światowej przywódcy zachodniej Europy doszli do wniosku, że pojedyncze państwa same nie podniosą się ze zniszczeń wojennych. Aby zapewnić postęp gospodarczy i społeczny swych państw Francja, Niemcy, Belgia, Holandia, Luksemburg i Włochy zawiązały Wspólnotę Węgla i Stali.  Z czasem dołączały do nich kolejne państwa. Zawiązano Europejską Wspólnotę Gospodarczą wyznaczając jako główny cel swoich wysiłków stałą poprawę warunków życia i pracy swoich narodów. Państwa EWG zaczęły się bardzo szybko rozwijać. Powołano Parlament Europejski. W 1991 r. zapoczątkowano pracę nad zmodernizowaniem powstałej unii. W ZSRR jest Pierestrojka, upada mur berliński a w Polsce rodzi się demokracja. W 1993 r. podpisano w Maastricht traktat, w  którym zdecydowano przejść do nowego etapu procesu integracji europejskiej z przywiązaniem do zasad wolności, demokracji, poszanowania praw człowieka i wolności, pogłębić solidarność między swymi narodami w poszanowaniu ich historii, kultury i tradycji. Postanowiono umocnić demokratyczny charakter i skuteczność działania instytucji, tak, aby były one w stanie lepiej spełniać, w jednolitych ramach instytucjonalnych, powierzone im zadania. Zdecydowano też o ustanowieniu unii gospodarczej i walutowej, w tym jednej i stabilnej waluty a integracji gospodarczej ma towarzyszyć równoczesny postęp w innych dziedzinach. Zdecydowano też realizować wspólną politykę zagraniczną, oraz ułatwienia swobodnego przepływu osób, przy zapewnieniu bezpieczeństwa swym narodom. 

W 1994 r. proces integracji rozpoczęło kolejnych 10 państw w tym Polska, która jest członkiem Unii od 1 maja 2004 roku. Obecnie członkami UE jest 28 państw, jej powierzchnia to 4 mln km kw., mieszka tu 550 mln ludzi i jest to największe porozumienie w dziejach świata.    

Od 1.01.1999 r. wprowadzono do obiegu wspólną walutę euro, którą większość państw już przyjęła. Polska teraz ma zbyt słabą walutę aby wprowadzić u nas euro. Ma to nastąpić w 2020 r.Tekst i Foto: K. Marciniak


 


 

 


14 grudnia 2016 r.


 30 listopada 2016 roku, w Sali „Aresto” odbyła się tradycyjnie, jak co roku, Zabawa Andrzejkowa.

Udział w tegorocznej imprezie wzięło 90 osób, nie tylko członkowie naszego Stowarzyszenia, ale także ich małżonkowie i przyjaciele.

Wieczór rozpoczęto sutym obiadem, przy bogato zastawionych stołach. Były mięsa: na zimno i w sosach, zupa, owoce, ciasta, soki, napoje... Mówiąc krótko - przyjęcie było bogate.

Po obfitym posiłku wodzirej zaprosił do tańców. Jak zawsze na parkiet pierwsze wyszły pary, lecz szybko dołączyła do nich duża rzesza uczestników zabawy.

Tany zaczęły się na „całego”. Tańczono w grupach, tworzono „pociągi”, „kółeczka” kręciły się we wszystkie strony. Jeden solenizant - Andrzej wodził przez pewien czas prym na parkiecie. Popisy taneczne uczestników zabawy były fantastyczne, pełne radości życia i wigoru.

Zabawa trwała do późnego wieczora, z żalem  się rozstawaliśmy obiecując sobie, że w przyszłym roku „Andrzejki” będą jeszcze fajniejsze.Tekst: W. Michalska


 


 

 


14 grudnia 2016 r.


 25 listopada 2016 roku pojechaliśmy  na wycieczkę do Warszawy. Program wycieczki przewidywał zwiedzanie Łazienek Królewskich i Zamku Królewskiego.

Łazienki przywitały nas bezlistnymi drzewami. Miało to dobre strony. Przez gałęzie drzew widać było Pawilon Japoński, Biały Domek w którym za czasów panowania Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego mieszkały tylko kobiety i perspektywę rozciągającą się z Pałacu na Wodzie.

W czasie II Wojny Światowej pałac został przez Niemców  podpalony. Pozostały nieliczne fragmenty ścian, złoceń, kominków. Na ich podstawie odbudowano zabytek.

Pałac Królewski stał niemalże nienaruszony do czasu Powstania Warszawskiego. Niemcy przygotowali Pałac Królewski do wysadzenia dynamitem wiercąc w murach niezliczone otwory. Ale dopiero po Powstaniu Warszawskim ogrom morza ruin pokazuje plan zagłady Stolicy.

Odbudowa Zamku Królewskiego także nie odbyła się bez „wpływu dziejów”. W okresie „słusznie właściwym” porządkowanie terenu Zamku szło bardzo opornie. Po 1965r. wydano zakaz wszystkich publikacji na temat Zamku Królewskiego.
Dopiero 1971 r. podjęto decyzję o odbudowie Zamku. We wrześniu 1981 r. wpisano Zamek Królewski i obszar Starego Miasta w Warszawie na „Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO”.

Oglądałam cuda Narodowej Kultury z osobistą refleksją - jak bardzo burzliwa jest historia naszego kraju, jakim bogatym jesteśmy narodem, jak piękne byłyby zbiory narodowe sztuki, gdyby nie burze i meandry historii.Tekst i Foto: W. Michalska


 


 

 


04 grudnia 2016 r.


 23 listopada 2016 roku UTW gościł wykładowcę dr Marcina Kępińskiego, absolwenta Uniwersytetu Łódzkiego - Wydziału Filozoficzno-Historycznego. Tematem jego pracy doktorskiej z antropologii kultury była twórczość Witolda Gombrowicza i taki był też temat wykładu. Wykładowca odesłał do lektury książki Joanny Siedleckiej pt. Jaśnie Panicz. O Witoldzie Gombrowiczu a także do własnej książki pt. Gombrowicza gry z kulturą

Witold Gombrowicz urodził się w 1905 roku w rodzinie szlacheckiej  z 400-letnimi korzeniami ze Żmudzi. Dzieciństwo upłynęło w sielskiej atmosferze dworów między innymi w Małoszycach i we Wsoli. Otoczenie rodziny i licznej służby jak i obciążenie psychiczne po kądzieli ukształtowało panicza Witolda i miało wpływ na jego twórczość. Familia matki aby nie dopuścić do rozproszenia majątku zawierała związki małżeńskie z osobami blisko spokrewnionymi co było przyczyną chorób psychicznych w rodzinie a także jego i matki ekscentryzmu.

Najbardziej znane powieści Gombrowicza określane jako groteskowo-satyryczne to Ferdydurke i Trans-Atlantyk oraz dramat Iwona, księżniczka Burgunda. W 1939 roku emigruje z kraju najpierw do Argentyny, potem do Berlina a następnie do Francji, gdzie umiera w 1969 roku. Pod koniec życia żeni się z Ritą Labrosse z Kanady, której powierza opiekę nad swoją spuścizną pisarską. We Wsoli /okolice Radomia/ dawnym rodzinnym pałacu znajduje się muzeum poświęcone życiu i twórczości pisarza.

Wykład bardzo ciekawy, prelegent natychmiast nawiązał kontakt z audytorium, temat przyjęty został "lekko i przyjemnieʼ".Tekst: O. Zajewska 

 


30 listopada 2016 r.


 "Prokurator - państwo - obywatel" to tytuł wykładu jakiego słuchacze UTW wysłuchali w dniu 16.11.2016 roku. Wykładowcą był Witold Błaszczyk - prokurator Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim. Wykładowca omówił między innymi takie pojęcia jak:  obywatelstwo i naród.

Obywatelstwo - więź prawna łącząca obywatela z państwem na mocy której obywatel ma określone prawa i obowiązki wobec państwa np. służba wojskowa i podatki, a państwo analogicznie ma prawa i obowiązki wobec obywatela. W Polsce obowiązują jako zasady obywatelstwa: prawo ziemi i prawo krwi. Określenie zasad nabycia obywatelstwa /pierwotne i wtórne/ i jego utraty należy wyłącznie do państwa.


Naród - wspólnota o podłożu etnicznym.

Prokurator Błaszczyk przedstawił również obecną strukturę prokuratury w Polsce i jej zadania. Podstawowym zadaniem prokuratury jest strzeżenie praworządności oraz czuwanie nad ściganiem przestępności.

Wykład wzbudził duże zainteresowanie o czym świadczą pytania zadawane przez słuchaczy.


Tekst: M. Hińcza

 


 

 


20 listopada 2016 r.


 09.11.2016r. wykładowca Szkoły Policealnej Samorządu Województwa Łódzkiego im. M. Kopernika – mgr Jadwiga Szulc - przedstawiła prezentację  "Aktywizacja seniorów-zdrowy styl życia".

Wg prowadzonych badań wynika, że społeczeństwo w Polsce starzeje się a nasze zdrowie zależy  aż w  53%  od  naszego stylu życia. Przedstawiona w prezentacji zasada zdrowego stylu życia -  6 x U  ujmuje trafnie jego zasady: urozmaicenie, umiarkowanie, uregulowanie, unikanie, uprawianie ćwiczeń fizycznych i uśmiech na co dzień./


Osoby w wieku 60+, które stosują te zasady pozostają nadal w dobrej kondycji psychofizycznej, mają ponadto doświadczenie życiowe, kwalifikacje i wolny czas, który mogą zagospodarować korzystając z różnych ofert aktywności np. organizowanych przez UTW.

Dobra rada dla tych, którzy  się starzeją: "Niech zacisną zęby i z życia się śmieją" /fragment wiersza przypisywanego W. Szymborskiej/.Tekst: J. Łukasik

 


 

 


16 listopada 2016 r.


 Na naszej stronie internetowej została założona nowa zakładka Nasze Talenty, która jest kontynuacją książki Nasze Talenty wydanej przez Stowarzyszenie z okazji 10lecia UTW. Na stronie tej umieszczane będą informacje i zdjęcia osiągnięć  artystycznych, literackich, sportowych słuchaczy UTW. Zapraszamy do przesyłania drogą elektroniczną  materiałów do umieszczenia w tej zakładce. 

W tej chwili możecie Państwo obejrzeć tam zdjęcia prezentowane na wystawie UTW Mało znane zabytki i zakątki Polski.
31 października 2016 r.


 26 października 2016 roku członkowie UTW wysłuchali wykładu "Kobiety dynastii Piastów i Jagiellonów" wygłoszonego przez mgr Artura Ostrowskiego.

Historię Średniowiecza pisali mężczyźni, więc przekazów dotyczących kobiet jest niewiele. Jednak gdyby nie żony władców to historia Polski i Europy wyglądałaby inaczej. Zacznijmy od Dobrawy żony Mieszka I. Ta czeska księżniczka doprowadziła do chrztu Mieszka I a później do chrztu Polski w 966 roku. Wraz z wiarą chrześcijańską przychodzi do Polski nowa kultura i poprzez uczonych zakonników także piśmiennictwo. Jej i Mieszka córka Sygryda Storada /Świętosława/ została żoną króla szwedzkiego Eryka a później była królową Danii. Nazywana matką królów, ponieważ jej synowie byli później królami Szwecji, Danii i Anglii. Elżbieta Łokietkówna żona króla Węgier Karola Roberta z dynastii Andegawenów miała znaczny wpływ na politykę polsko-niemiecko-austriacko-węgierską. Była matką Ludwika Węgierskiego zwanego Wielkim. Gdy zmarł Kazimierz Wielki postanowiono, iż królem Polski zostanie król Węgier Ludwik Węgierski wnuk Władysława Łokietka. Po jego śmierci królem Polski została jego córka Jadwiga Andegaweńska, późniejsza święta Kościoła katolickiego, patronka Polski. Na niej kończy się dynastia Piastów, która była bardzo silna w Europie.

Elżbieta Rakuszanka z dynastii Habsburgów była żoną Władysława IV. Ta była prawdziwą matką królów bowiem z ich trzynaściorga dzieci aż 5 synów zostało królami a 3 córki żonami królów.     

Wielki wpływ na losy Polski miała Bona Sforza d’Aragona żona Zygmunta Starego królowa Polski i wielka księżna litewska, księżna Rusi, Prus i Mazowsza itd., księżna Bari i Rosano, spadkobierczyni pretensji do Królestwa Jerozolimy. Jej córka Katarzyna Jagiellonka była żoną Jana III Wazy króla Szwecji i matką Zygmunta III Wazy. A Anna Jagiellonka została żoną elekcyjnie wybranego Węgra Stefana Batorego, który wygrywał wielkie wojny. Niestety, nie mieli potomstwa i po nich królem Polski zostaje Zygmunt III Waza. Nastaje dynastia Wazów.

Za czasów Piastów i Jagiellonów to właśnie kobiety miały największy wpływ na kształtowanie historii i obrazu Polski, ale także Europy. Dzięki nim powstawały mariaże z królami Szwecji, Danii, Rusi, Węgier, Austrii, Anglii a Polska była znaczącym się krajem w Europie.Tekst i Foto: K. Marciniak


 


 

 


31 października 2016 r.


 Łódzki Dom Kultury, 20.10.2016r Wojewódzki Przegląd Twórczości Dojrzałej „Przystanek 60+”. Moja obecność tam to odpowiedź na zaproszenie ŁDK, który przygotował ofertę kulturalną skierowaną do seniorów województwa łódzkiego.

Idea, która przyświeca tym działaniom to zwiększenie aktywności artystycznej seniorów, stworzenie im możliwości prezentacji własnej twórczości na poziomie ponadlokalnym.

Pierwszy „Przystanek 60+” to konkurs plastyczny.

Radość osób, które zgłosiły swoją pracę plastyczną i zobaczyły ją na wystawie jest dowodem na to, że pomysł jest trafiony w dziesiątkę.
Wręczenia nagród i wyróżnień odbyło się z udziałem Marszałka Województwa Łódzkiego, przedstawicieli władz samorządowych i mediów.

Gospodarzem  tego pilotażowego spotkania był p. Jacek Sokalski Dyrektor Łódzkiego Domu Kultury. Uważam, że może być zadowolony ze spotkania.

Zostaliśmy poinformowani o szczegółowej ofercie programowej ŁDK dla seniorów. Będą następne „Przystanki 60+” dot. teatru, muzyki, fotografii i innych.

Bardzo dobrym pomysłem jest, aby w konkursach mogły brać udział, oprócz twórców reprezentujących Domy Kultury, Uniwersytety Trzeciego Wieku, Koła Gospodyń Wiejskich, Związek Emerytów i Rencistów, także indywidualne osoby 60+ z terenu województwa łódzkiego.Tekst i Foto: J. Franczak-Kujawska


 


 

 


26 października 2016 r.


 "Skarby Piotrkowa Trybunalskiego - dawne kamienice przy ulicy Słowackiego" to tytuł wykładu jakiego słuchacze UTW wysłuchali w dniu 19.10.2016 roku. Wykład prowadził znany gawędziarz piotrkowski - lek. med. Leszek Józefacki. Wykładowca ograniczył się w swojej prezentacji do kamienic, które zostały zniszczone w czasie bombardowania miasta przez Niemców we wrześniu 1939 roku. Stały one przy ulicy Słowackiego /Kaliska/ nr 6, 8, 10, 12, 14 w miejscu obecnego Parku Jana Pawła II. Miejsce to mieszkańcy Piotrkowa nazywali Krzywda.

Ulica Słowackiego w wieku XIX i w I połowie XX wieku stanowiła centrum administracyjne i kulturalne miasta. Zbombardowane kamienice to luksusowe, dwupiętrowe domy o pięknej architekturze. Właścicielami kamienic byli Polacy. Podwórka kamienic wraz z ogrodami i oficynami sięgały aż do ul. Narutowicza. Na parterze kamienic mieściły się restauracje, luksusowe sklepy, księgarnia, apteka, punkty usługowe. Na pierwszym piętrze wynajmowano lokale między innymi na gabinety lekarskie, kosmetyczne, kancelarie adwokackie a na drugim piętrze mieszkali właściciele kamienic. Właściciele lokali reklamowali swoje towary w ówczesnych gazetach. Wykładowca cytował niektóre reklamy, treść ich była bardzo podobna do dzisiejszych reklam.

Wykład prowadzony bardzo ciekawie, pozwolił nam poznać życie mieszkańców naszego miasta przed II wojną światową, które znaliśmy przeważnie z opowiadań dziadków i rodziców.Tekst: M. Hińcza


 


 

 


20 października 2016 r.


 13 października 2016 roku pojechaliśmy do Łodzi na koncert. Odbył się w nowym budynku Filharmonii Łódzkiej. Z podziwem oglądaliśmy architekturę ze szkła, metalu, kamienia. Na mnie elegancja, prostota kształtu i szlachetność tworzywa zrobiła ogromne wrażenie.

W spektaklu uczestniczył 50 osobowy skład artystów Narodowego Teatru Opery i Baletu z Odessy. Zespół filharmoników prowadzony przez  Vitaliego Kovalchula wprowadzał w atmosferę aktualnie przedstawianych utworów. Program oparty był na znanych ariach operetkowych wodewilowych XIX i XX wieku.

Niesamowite wrażenie odbioru robił śpiew duetów. Połączenie bas-barytonu Alexandra Stryukina i sopranu koloraturowego Aliny Vorokh otwierało wyobraźnię i uczucia. Niepokojąca uroda Kateriny Lian wprowadzała w świat klimatów hiszpańskich. Do występów solistów dawał tło ośmioosobowy balet.

Występ Dymitra Foczanka - tenora, artysty niewysokiego, lecz z nieprawdopodobnie czystym tembrem głosu był dla mnie dużą przyjemnością. Wiśienką na torcie było zaśpiewanie po polsku szlagieru J. Petersburskiego "Brunetki, blondynki"

Spektakl pozostawił niezapomniane wrażenia.Tekst: W. Michalska


 

 


20 października 2016 r.


 W zakładce "Biuletyn UTW" jest już dostępny dwudziesty numerem naszego periodyku. Gorąco zapraszamy do lektury.16 października 2016 r.


 
Ze względu na dużą liczbę słuchachy, zaplanowane na jutro spotkanie organizacyjne, odbędzie się o godz. 17.00 w auli budynku A.


 

 


11 października 2016 r.


 INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2016-2017


Pieśnią Gaudeamus igitur w dniu 5 października 2016 roku członkowie UTW uroczyście rozpoczęli nowy rok akademicki 2016-2017. W uroczystości uczestniczyli: władze Piotrkowa Tryb. - wiceprezydent Andrzej Kacperek, przedstawiciel Rady Miasta -  Jan Dziemdziora, władze UKJ - prof. dr hab. Zygmunt Matuszak oraz członkowie powołanej 20 września 2016 roku Rady Naukowej UTW prof. zw. dr hab. Andrzej Felchne r- UJK, dr hab. Jacek Bonarek - UJK, dr Marta Walak – Muzeum Okręgowe w Piotrkowie Tryb. , dr Błażej Cecota – Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie Tryb.

Nowo przyjęci członkowie Stowarzyszenia złożyli ślubowanie i otrzymali legitymacje. Wykład inauguracyjny "Mity i fakty wojny polsko-rosyjskiej /polsko-bolszewickiej/ 1919-1920" wygłosił  prof. dr hab. Zygmunt Matuszak. Przed inauguracją otwarta została wystawa fotograficzna członków UTW - Mało znane zabytki i zakątki Polski oraz prezentowana była Kronika UTW.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii autorstwa Stanisława Jakubczaka.


FOTOGALERIA

 


Tekst: M. Hińcza10 października 2016 r.


 0BYWATELSKI PARLAMENT SENIORÓW II kadencja 2016-2019

Obywatelski Parlament Seniorów zebrał się 3 października 2016 r. Jest to już II kadencja OPS, który jest organizacją środowisk polskich seniorów, tj. Uniwersytetów  Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, gminnych rad seniorów oraz innych organizacji senioralnych.


OPS ma charakter apolityczny i neutralny światopoglądowo.


Podczas sesji miały miejsce wystąpienia np. Adama Bodnara Rzecznika  Praw Obywatelskich, Krzysztofa Kwiatkowskiego Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Władysława Kosiniak-Kamysza b. Ministra Pracy i Polityki Społecznej także Krystyny Lewkowicz Przewodniczącej Obywatelskiego Parlamentu I  i  II kadencji dot. polityki senioralnej w Polsce, prawach osób starszych, aktywności społecznej osób starszych.

Podczas sesji zostali wybrani: Przewodniczący, Wiceprzewodniczący i członkowie Prezydium OPS II kadencji.

OPS jednoczy różne środowiska senioralne i skutecznie reprezentuje interesy i wyraża stanowisko osób starszych, przyczynia się do upowszechnienia wiedzy o zróżnicowanych potrzebach osób starszych i możliwości ich zaspokajania poprzez edukację, badanie potrzeb oraz inspirowanie właściwej polityki społecznej i gospodarczej państwa.

Delegatem ze strony Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim na II kadencję Obywatelskiego Parlamentu Seniorów jest
Prezes UTW - Janina Franczak-Kujawska.Tekst i Foto: J. Franczak-Kujawska


 


 

 


10 października 2016 r.


 1 października 2016 roku w Sejmie RP odbyła się konferencja „Rady seniorów – partnerstwo z samorządami”, której organizatorem była Komisja Polityki Senioralnej przy udziale Ministerstw: Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wiceminister Elżbieta Bojanowska wskazała, że rady seniorów których jest w Polsce 255 odgrywają rolę integracyjną i koordynującą w działaniach na rzecz polityki społecznej w środowisku lokalnym.

Bardzo ciekawe było wystąpienie Wiceprezydenta Gdyni dot. sukcesów i wyzwań w zakresie  polityki senioralnej. Gdynia, jako pierwsze polskie miasto uzyskało certyfikat „ Miasto przyjazne starzeniu”.

Wystąpił także prof. dr hab.  Jerzy Szyszkowski z
Katedry Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego. Mówił na temat samorządowej  pomocy społecznej wobec  ludzi starych.

Uczestnicy konferencji, wśród których znaleźli się przedstawiciele organizacji seniorskich, parlamentarzyści i członkowie Rady Ministrów oraz eksperci, rozmawiali o współpracy gminnych rad seniorów a władzą samorządową.

Tekst i Foto: J. Franczak-Kujawska


 


 

 


10 października 2016 r.


 1.10.2016 r. w Międzynarodowym Dniu Seniora uczestniczyliśmy w olimpiadzie sportowej Zdrowy Senior w Radomsku. Olimpiadę zorganizował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomsku oraz Fundacja Aktywne Centrum Edukacji Uniwersytet Otwarty Dla Każdego.

Celem olimpiady było: popularyzacja kultury fizycznej wśród seniorów, propagowanie zdrowego stylu życia oraz integracja seniorów. W olimpiadzie uczestniczyło 5 drużyn: UTW Radomsko, UTW Tomaszów Maz., UTW Koziegłowy, UTW Piotrków Tryb. oraz Klub Seniora w Radomsku.

Rozegrano 9 konkurencji:  wyścig z woreczkiem na głowie, toczenie piłki, zawody łucznicze, slalom zręcznościowo-sprawnościowy, rzuty do celu, tor przeszkód, rzut piłką lekarską, tunel, slalom. Wszystkie konkurencje rozgrywano w drużynach 8-osobowych.

W ogólnej punktacji wygrało nasze Stowarzyszenie UTW Piotrków Tryb. Otrzymaliśmy puchar, medale orazokolicznościowe, upominki.

Gospodarze oprócz świetnej organizacji zapewnili nam też obiad i słodkie przekąski. Pogoda i humory oraz kibice dopisali, impreza była bardzo udana.Tekst: K. Marciniak


 

 


07 października 2016 r.


 20 września 2016 r. podpisaliśmy porozumienie w sprawie powołania Rady Naukowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dotychczas funkcjonujące porozumienie utraciło aktualność. Dlatego Uniwersytet Trzeciego Wieku, Miasto Piotrków Trybunalski i Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Filia w Piotrkowie postanowiły powołać w nowym składzie Radę Naukową jako organ doradczy UTW.

W skład Rady wchodzą:

  • Pani prof. dr hab. Patrycja Jakóbczyk-Adamczyk,
  • Pani dr Marta Walak,
  • Pan dr Błażej Cecota,
  • Pan prof. zw. dr hab. Andrzej Felchner,
  • Pan dr hab. Jacek Bonarek,
  • Pan prof. zw. dr hab. Marian Kępiński,
  • Pan dr Marcin Kępiński.


Rada Naukowa jest organem opiniodawczo-doradczym gwarantującym utrzymanie wysokiego poziomu merytorycznego zajęć.Tekst: J. Franczak-Kujawska


 


 

 


25 września 2016 r.


 ...znowu spotkaliśmy się na szlaku

7 września 2016 roku byliśmy na wycieczce w Ogrodzieńcu, Górze Birów i Złotej Górze. To tylko "odrobina" Szlaku Orlich Gniazd.

Gród na Górze Birów – to rekonstrukcja drewnianej osady okresu wczesnego średniowiecza, która istniała już od połowy XIII wieku.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu jest jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów na szlaku. Malowniczo położony pośród wapiennych skał o fantazyjnych kształtach, nadaje warowni magiczny wygląd. Usytuowany na górze Janowskiego 515 m. n.p.m. Największy okres świetności przypada na rządy Seweryna oraz Stanisława Bonara, którzy rozbudowując zamek uczynili z niego renesansową rezydencję magnacką. Zwiedzając Muzeum Zamkowe zobaczyliśmy eksponaty związane z historią zamku i okolic. Zbrojownia Zamku, to pokaz uzbrojenia na przestrzeni epok. Sala tortur, to wystawa narzędzi i technik katowskich. Karczma Rycerska umiejscowiona w dawnych zamkowych spichlerzach ugościła nas smacznym obiadem.

W nieprzypadkowej bliskości Jasnej Góry w Parku Miniatur Sakralnych w Złotej Górze pokazane są miniatury najpiękniejszych bazylik i sanktuariów. Spacerując alejami Parku mogliśmy przejść na "Ty" z architekturą sakralną, zachwycić wykonaniem miniatur, przemierzyć biblijne ogrody, spotkać postacie z Pisma Świętego – jednym słowem – odnaleźć swój skrawek nieba. Największa na świecie statua Jana Pawła II /14 m/ pożegnała zwiedzających.

Dużo wrażeń jak na jeden dzień. Pora wracać do domu….Tekst: D. Wożniak
Foto:
J. Franczak-Kujawska


 


 

 


20 września 2016 r.


 
Inauguracja roku akademickiego 2016/2017
odbędzie się dnia 05.10.2016 r. o godzinie 17:00, w auli budynku "A" Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Tyb. ul Słowackiego 116.

OBOWIĄZUJĄ BIRETY!


 

 


15 września 2016 r.