2017/2018

 29.09.2018 r. w Międzynarodowy Dzień Seniora uczestniczyliśmy w olimpiadzie „Zdrowy Senior” w Radomsku. Olimpiadę zorganizował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomsku.


Celem olimpiady było: popularyzacja kultury fizycznej wśród seniorów, propagowanie zdrowego stylu życia oraz integracja seniorów. W olimpiadzie uczestniczyły UTW Radomsko, UTW Radomsko-Wiem Więcej, UTW Uniejów, UTW Koziegłowy, UTW Piotrków Tryb.   Rozegrano 8 konkurencji: wyścig z piłeczką pinpongową, toczenie piłki, zawody łucznicze, slalom zręcznościowo-sprawnościowy, rzuty do celu, tor przeszkód, podawanie piłki nad głowami, slalom z obręczami. Wszystkie konkurencje rozgrywano w drużynach 4-osobowych. W ogólnej punktacji wygrał UTW Koziegłowy. My zajęliśmy II miejsce za co dostaliśmy puchar, medale oraz okolicznościowe upominki.

Gospodarze oprócz świetnej organizacji zapewnili nam też ciepły posiłek i słodkie przekąski. Pogoda dopisała, humory i kibice też, więc impreza była bardzo udana.


 


Tekst/Foto: K. Marciniak


 

 


30 września 2018 r.


 W ramach Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dojrzałej Przystanek 60+ Łódzkiego Domu Kultury,  w dniu 28.09.2018 roku członkowie naszego UTW uczestniczyli w Plenerze, w Przedborskim Parku Krajobrazowym, gdzie prowadzone były warsztaty malarskie, fotograficzne i rękodzielnicze.

 


Foto: A. Petruzela


 

 


29 września 2018 r.


 
Inauguracja roku akademickiego 2018/2019
odbędzie się dnia 03.10.2018 r. o godzinie 17:00, w auli budynku "A" Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Tyb. ul Słowackiego 116.

OBOWIĄZUJĄ BIRETY!


 

 


21 września 2018 r.


 

 

20 września w Centrum Idei ku Demokracji odbyło się Forum Twórczości Dojrzałej - Przystanek 60+.

 

Licznie przybyli na nie nasi słuchacze. Program spotkania był bogaty. Przybyli goście z Opoczna i Radomska oraz Dyrektor Łódzkiego Domu Kultury p. Jacek Sokalski. Ciepło przywitał wszystkich zgromadzonych ksiądz Dyrektor Mariusz Jersak. Forum zakończył recital Andrzeja Rybińskiego, który porwał swoją muzyką słuchaczy do tańca. Było to bardzo udane spotkanie. 

 


20 września 2018 r.


 
7 i 14 września, 2 grupy naszych słuchaczy skorzystały z Term w Uniejowie. Pogoda 7 września i humory dopisywały. Korzystano zarówno z kąpieli jak i słońca. Mimo pochmurnego nieba 14 września humor dopisywał. Zaplanowane trzy godziny mijały bardzo szybko. Obiady były smaczne. Nieco zmęczeni ale zadowoleni uczestnicy wracali do domu mówiąc, że chętnie jeszcze nie raz skorzystaliby z dobrodziejstwa ciepłych i słonych wód Term Uniejowskich.

 

 

FOTOGALERIA

 

 

Tekst: R. Lesińska


 

 


18 września 2018 r.


 
Mimo, że wystawa fotograficzna prac naszych słuchaczy "Piękna nasza Polska cała", nie jest już dostępna w tradycyjnej formie, wszystkich z Państwa, którzy nie dotarli na nią, ewentualnie chcielby jeszcze raz obejrzeć prezentowane na niej prace, zapraszamy do zakładki Nasze Talenty.


 

 


14 września 2018 r.


 
Zapraszamy do zakładki Nasze Talenty, gdzie znajduje się nowa fotogaleria prac Róży Lesińskiej – słuchaczki naszego Stowarzyszenia.


 

 


13 września 2018 r.


 2 września 2018 roku około 80 słuchaczy naszego UTW uczestniczyło w Wojewódzkich Dniach Seniora 2018, które  odbyły się na boisku i w salach wykładowych UJK Filia w Piotrkowie. Organizatorem Dni  jest  Regionalne Centrum Polityki Społecznej Samorządu Wojewódzkiego Łódzkiego w Łodzi. Przedsięwzięcie ma na celu aktywizację i integrację osób w wieku senioralnym i jest organizowane w czterech podregionach: skierniewickim, piotrkowskim, sieradzkim i zgierskim.  W Dniach Seniora  uczestniczą  członkowie organizacji i stowarzyszeń (w tym UTW) senioralnych oraz przedstawiciele instytucji pracujących na rzecz seniorów. W Dniu Seniora w Piotrkowie uczestniczyli również przedstawiciele władz łódzkiego wojewódzkiego samorządu, władz miasta Piotrkowa i Uniwersytetu J. Kochanowskiego Filia w Piotrkowie oraz przedstawiciele Społecznej Rady Seniorów Województwa Łódzkiego.

 

Na stoisku naszego UTW prezentowaliśmy wystawę fotograficzną koła Foto-UTW, piękne prace koła Hobbystek (robótki ręczne) oraz kronikę naszego UTW i kroniki koła fotograficznego, koła historycznego i koła Nordic Walking - Wędrowniczki. Uczestnicy Dnia Seniora mogli obejrzeć występy artystyczne zespołów organizacji senioralnych, wysłuchać wykładów i szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Piotrków reprezentowały: zespół wokalny Senior - Evki i chór Radość Życia działające w Klubie Seniora w OEA MOK. Była kawa, herbata, woda mineralna, banany, ciastka i gorący posiłek. Na zakończenie wystąpił przyjęty z owacją na stojąco zespół No To Co


 


Tekst/Foto: M. Hińcza 

 


05 września 2018 r.


 9 sierpnia 2018 roku słuchacze UTW wyjechali na wycieczkę do Kalisza - jednej z najstarszych miejscowości w Polsce.  Obejrzeliśmy i zwiedziliśmy między innymi:


- Rynek Główny z pięknym neogotyckim Ratuszem,

- mury obronne, Planty miejskie,

- Bazylikę kolegiacką Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny / św. Józefa z  Nazaretu/ z kaplicą Męczeństwa i Wdzięczności poświęconą kapłanom zamordowanym w obozie Dachau,

- kościół katedralny św. Mikołaja z kaplicą Pod Orłami z polichromią Włodzimierza Tetmajera,

- rezerwat archeologiczny - Kaliski Gród Piastów na Zawodziu,

- Skwer historyczny przy granicy, utworzony w miejscu dawnej granicy między zaborem niemieckim i rosyjskim,

- dworzec kolejowy w Nowych Skalmierzycach, który był najnowocześniejszym dworcem na początku XX wieku.


Poznaliśmy też epizody z życiorysów wybitnych Kaliszan: Adama Asnyka, Marii Konopnickiej, Stefana Szolc-Rogozińskiego oraz Marii Dąbrowskiej - autorki  powieści "Noce i dnie", której akcja toczy się między innymi na ziemi kaliskiej.

Piękne zabytki miasta po których oprowadzał nas i bardzo ciekawie o nich opowiadał Pilot PTTK, pozwoliły nam zrealizować zaplanowany program wycieczki, mimo lejącego się z nieba żaru (powyżej 30 stopni C).


 


Tekst/Foto: M. Hińcza 

 


21 sierpnia 2018 r.


 Od 20 do 22 czerwca, członkowie UTW udali się na wycieczkę do Krakowa.

Nasza historyczna stolica przywitała nas wielojęzycznym gwarem turystów. Zwiedzanie zaczęliśmy od Pomnika Grunwaldzkiego. Dzień pierwszy to Sztuka Młodej Polski. Witraże Stanisława Wyspiańskiego w Kościele Franciszkańskim m.in. "Bóg Ojciec – Stań się", zany też jako "Stworzenie świata" i polichromie w cudowne secesyjne kwiaty. Dom "Pod Szyszkami” to muzeum Józefa Mehoffera z pamiątkami rodzinnymi i wspaniałymi obrazami mistrza. Byliśmy także w Jamie Michalika.
Wieczorem spacer pod Sukiennicami, z ekspozycją wykopalisk archeologicznych.

 

Drugi dzień to Krakowski Kazimierz. W skupieniu oglądaliśmy synagogi słuchając opowieści o historii, religii, zwyczajach polskich Żydów. Wieczorem wyjście do teatru na „Wieczór kawalerski”.

 

Trzeci dzień to zwiedzanie: Ojcowskiego Parku Narodowego z „Jaskinią Łokietka” i „Bramą Krakowską”, Ojcowa oraz Zamku na Pieskowej Skale z ”Maczugą Herkulesa” w tle.

 

Wycieczka była znakomita.


 


Tekst: W. Michalska 

 


22 sierpnia 2018 r.


 7 czerwca 2018 roku w Bibliotece Miejskiej w czytelni dla dorosłych odbył się wernisaż wystawy poplenerowej „Piękna nasza Polska cała” członków koła fotograficznego Foto-UTW naszego Stowarzyszenia. Na wystawie prezentowane są fotografie z plenerów Koła z lat 2017-2018: Wapienniki-Sulejów, Jesienne kwiaty – park im. Poniatowskiego w Piotrkowie, Piotrków-Kreatywny, Piotrków Świąteczny, Rzeka Luciąża, Murowaniec-Przygłów, Zalew Sulejowski, Podklasztorze, Góra Kamieńsk. Swoje fotografie pokazali członkowie Koła: Teresa Adamus, Elżbieta Andrzejewska, Jolanta Biłek, Barbara Frańczak, Małgorzata Kaczor, Maria Krawiec-Hińcza, Anna Kruszyna, Wanda Michalska, Dorota Nitecka, Roma Ogrodniczak. Wystawa została zorganizowano w ramach programu Kulturalny Piotrków i można ją oglądać do końca czerwca br.


 


Tekst: M. Hińcza 
Foto: T. Adamus 

 


21 czerwca 2018 r.


 15 czerwca 2018 roku w ŁDK w Łodzi odbył się finał i rozstrzygnięcie konkursów XI i XII Przeglądu Twórczości Dojrzałej Przystanek 60+ w kategorii literatura i fotografia. Na te Przeglądy swoje prace fotograficzne i literackie wysłali również słuchacze naszego Stowarzyszenia. Zostali oni zaproszeni przez organizatorów  do udziału w podsumowaniu Przeglądów.  Wyróżnienie w kategorii Fotografia otrzymała nasza koleżanka Róża Lesińska. W czasie uroczystości na Telebimie prezentowane były fotografie naszych słuchaczy wysłane na konkurs.

 

Oprócz ogłoszenia i wręczenia nagród laureatom Przeglądów w programie było bardzo ciekawe spotkanie z Moniką Kamieńską i Moniką Mularską–Kucharek, autorkami książki pt. „Srebrne tabu” oraz recital  Andrzeja Rybińskiego.


 


Tekst: M. Hińcza 
Foto: ŁDK 

 


21 czerwca 2018 r.


 W dniu 13 czerwca 2018 roku nad jeziorem Bugaj - Pod Lipami Stowarzyszenie UTW w Piotrkowie Tryb.  zorganizowało Spotkanie integracyjne, kulturalno-sportowe Uniwersytetów Trzeciego  Wieku. Spotkanie było kontynuacją odbywających się od wielu lat Pikników Integracyjnych kończących kolejny rok akademicki. Oprócz licznej grupy słuchaczy naszego UTW były delegacje UTW z Bełchatowa, Opoczna, Tomaszowa Mazowieckiego, Radomska oraz  Radomszczański UTW „Wiem więcej”. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Krzysztof Chojniak - prezydent Piotrkowa Trybunalskiego, Marian Błaszczyński - przewodniczący Rady Miasta, Włodzimierz Kaczmarek - pełnomocnik Starosty Piotrkowskiego, Magdalena Ciżewska - instruktor OEA MOK w Piotrkowie, Teresa Radzikowska - konsultant teatralny Łódzkiego Domu Kultury.


W czasie spotkania swoje programy artystyczne prezentowały poszczególne UTW. W zawodach sportowych brali udział słuchacze wszystkich UTW, a liderzy konkurencji: rzut woreczkami do koła, strzelanie piłką do bramki oraz rzut lotką do tarczy otrzymali nagrody.


Dobre jedzenie, muzyka i tańce towarzyszyły nam do godzin wieczornych. Było radośnie, miło i wesoło. Do zobaczenia za rok…
Tekst / Foto: M. Hińcza 

 


15 czerwca 2018 r.


 1 czerwca grupa słuchaczy Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim uczestniczyła w korowodzie otwierającym Juwenalia w Piotrkowie. Przybyła też grupa z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Tomaszowa Mazowieckiego, oraz grupa Piotrkowskiego Uniwersytetu Pierwszego Wieku. Gośćmi byli Prezydent Miasta - Krzysztof Chojniak i Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego - Marek Mazur.

 

Wesoły korowód przeszedł od uczelni do Amfiteatru, gdzie Klucze do Miasta na ręce Przewodniczącej Samorządu Studenckiego przekazał Prezydent Krzysztof Chojniak. Organizatorzy - brać studencka piotrkowskiej Filii Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach zadbała o swoich gości. Przygotowała dla nich wodę, kawę oraz poczęstunek. Dziękujemy.
Tekst / Foto: R. Lesińska 

 


15 czerwca 2018 r.


 
6 czerwca 2018 roku słuchacze UTW spotkali się z leśnikiem – Pawłem Kowalskim, kierownikiem Leśnej Osady Edukacyjnej i Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kole. Temat spotkania „Fotografia przyrody – jak robić zdjęcia”. Wykładowca podzielił się swoim długoletnim doświadczeniem  w robieniu zdjęć przyrody głównie okolic Piotrkowa. Z wykładu dowiedzieliśmy się, że pokazanie na fotografiach przyrody wymaga jej dobrej znajomości, dużej cierpliwości oraz odpowiedniego sprzętu i urządzeń pomocniczych np. maskujących fotografa i sprzęt. Prezentowane były fotografie i krótkie filmiki zwierząt i kwiatów zrobione przez wykładowcę z jego dowcipnym komentarzem dotyczącym sposobu i okoliczności ich wykonania.

 

Temat spotkania szczególnie zainteresował słuchaczy - pasjonatów fotografii z długoletnim doświadczeniem ale również rozpoczynających „przygodę” z fotografią.

 

 

 

Tekst: M. Hińcza


 

 


12 czerwca 2018 r.


 
23 maja 2018 r. grupa słuchaczy UTW w Piotrkowie Trybunalskim brała udział w Dniu Seniora w siedzibie zespołu Śląsk w Koszęcinie. Można było odwiedzić miasteczko zdrowia, stoiska z kuchnią śląską i nie tylko, odwiedzić stoiska promocyjne i sprzedażowe. Zwiedzaliśmy pałac oraz mogliśmy z bliska obejrzeć pamiątki z różnych stron świata, jakie otrzymał zespół Śląsk. Obejrzeliśmy również z bliska przykłady kostiumów, jakie można oglądać na scenie. Zwieńczeniem Dnia Seniora był koncert zespołu Śląsk. Widowisko nawiązywało do setnej rocznicy odzyskania Niepodległości w 1918 roku. Fragmenty występu można podziwiać w galerii. Wracaliśmy pełni wrażeń.

 

 

FOTOGALERIA

 

 

Tekst / Foto: R. Lesińska


 

 


12 czerwca 2018 r.


 
23 maja 2018 roku słuchacze UTW spotkali się w Muzeum Okręgowym w Piotrkowie Tryb. Wysłuchaliśmy wykładu  „Piotrkowskie zakątki”, który wygłosiła Natalia Dubrowin - historyk sztuki, pracownik Muzeum. Wykładowca przedstawiła historię piotrkowskiego zamku królewskiego, w którym od 1918 roku mieści się Muzeum. Zamek został zbudowany w latach 1512-1519 na polecenie króla Zygmunta Starego. Budowla ta nie miała charakteru obronnego, a pełniła rolę mieszkalno-reprezentacyjną, dlatego nazwana jest również wieżą królewską lub pałacem wieżowym. Była oficjalną rezydencją królewską oraz odbywały się tu obrady Trybunału Koronnego.

 

Po wykładzie oglądaliśmy wystawę malarstwa najbardziej znanych piotrkowskich artystów pt. „Piotrkowskie zakątki”.

 

 

 

Tekst: M. Hińcza


 

 


27 maja 2018 r.


 Członkowie Koła Podróżnik UTW w dniu 22 maja 2018 roku wyjechali na wycieczkę do Pszczyny.

Pszczyna - Perła Górnego Śląska, historia jej sięga X wieku, jako osady leżącej na szlaku handlowym z Krakowa na Śląsk i dalej na południe Europy. Położona wśród lasów nad rzeką Pszczynką, uznawana jest za zielone płuca Śląska.

Zwiedziliśmy :

- Muzeum Zamkowe mieszczące się w okazałym pałacu, będącym dawnym zamkiem książęcym, odtworzone wnętrza wyróżniono w 1995 roku dyplomem Europa Nostra,

- Zabytkowy Park okalający zamek,

- Pokazową Zagrodę Żubrów, w której oprócz Zubrów są jelenie, sarny, daniele, muflony, lisy, kozy oraz ptactwo,

- Rynek ze średniowiecznym układem urbanistycznym, z centralnie położonym Rynkiem z kamienicami, Ratuszem i kościołami.

Po kilku godzinnym zwiedzaniu Pszczyny odpoczywaliśmy w pięknie zaprojektowanych z różnorodną roślinnością i pomysłową architekturą „Ogrodach do zwiedzania” Gospodarstwa Szkółkarskiego KAPIS w Goczałkowicach-Zdrój.
Tekst / Foto: M. Hińcza 

 


27 maja 2018 r.


 Członkinie  Koła  Nordic Walking – Wędrowniczki UTW wyjechały 9 maja 2018 roku na wycieczkę po majowych ogrodach Warszawy.

 

Trasa: z Metro Kabaty przez Las Kabacki będący rezerwatem przyrody do Ogrodu Botanicznego, spacer po ogrodzie wśród kwitnących azalii i rododendronów, roślin polskich gór i nizin oraz egzotycznych piękności w oranżeriach. Potem Ogrody Wilanowskie z pięknymi kobiercami kwiatów na pałacowych klombach i park wilanowski z tajemniczymi zakątkami. Na koniec Krakowskie Przedmieście i Ogród Saski. W sumie 17 km pieszo. Pogoda nam dopisała, azalie i rododendrony zakwitły w odpowiednim momencie, a przelotny deszcz skropił Warszawę, kiedy przemieszczałyśmy się miejskim autobusem na Krakowskie Przedmieście. Tak więc nasza wyprawa była w pełni udana.Tekst: D. Nitecka
Foto: T. Adamus, D. Nitecka 

 


27 maja 2018 r.


 19.05.2018 r. w Łazach / k. Zawiercia odbyła się X Jubileuszowa Międzynarodowa Olimpiada Sportowa Seniorów „Trzeci Wiek na Start”. W olimpiadzie wzięło udział 71 UTW i Organizacji Senioralnych, w tym drużyny z Ukrainy i Austrii. Z naszego UTW startowało 12 zawodników w 12 konkurencjach. Srebrny medal zdobył nasz kolega Tadeusz Przygodzki w biegu na 200 m. Mimo dwóch kontuzji inni nasi zawodnicy też zajmowali dobre miejsca.

 

Oprócz startu w zawodach można było skorzystać z bezpłatnych badań i porad medycznych, takich jak: EKG serca, bilans serca, pomiar ciśnienia krwi, pomiar BMI, czy pomiar cholesterolu.


Atrakcją były występy zespołów artystycznych z UTW oraz Organizacji Senioralnych: kabaretowych, tanecznych i wokalnych. Obejrzeliśmy wspaniały występ zespołu tanecznego niepełnosprawnych dzieci - Mazowiacy. Impreza była bardzo udana, a pogoda i humory dopisały. Teraz czas na przygotowania do kolejnej Olimpiady, która już w przyszłym roku.
Tekst / Foto: K. Marciniak 

 


21 maja 2018 r.


 
Żałuję tylko jednej rzeczy-mogłam zrobić więcej. To uczucie
żalu będzie mi  towarzyszyć aż do momentu śmierci.

Irena Sendlerowa


 

Rok 2018 Sejm RP ustanowił Rokiem Ireny Sendlerowej. 16 maja 2018 roku słuchacze naszego Stowarzyszenia wysłuchali wykładu pt. „Irena Sendlerowa”, który wygłosił Krzysztof Wiączek - wicedyrektor Muzeum Okręgowego w Piotrkowie.


Wykładowca przedstawił postać  Ireny Sendlerowej z domu Krzyżanowskiej (1910-2008), pseudonim Jolanta, działaczki społecznej, członkini PPS, współzałożycielki Żegoty - Rady Pomocy Żydom, uczestniczki Powstania Warszawskiego.  Irena Sendlerowa – Matka Dzieci Holocaustu, która wyprowadziła z warszawskiego getta około 2,5 tys. żydowskich dzieci, odznaczona została między innymi medalem Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, Orderem Orła Białego i Orderem Uśmiechu. Była kandydatką do Pokojowej Nagrody Nobla w 2007 i 2008 roku. Jej bogaty życiorys był inspiracją dla twórców spektakli teatralnych i filmów np. Life in a Jar, Dzieci Ireny Sendllerowej, Listy Sendlerowej, Wróżka getta.

 

Irena Sendlerowa po śmierci ojca wraz z matką przez kilka lat mieszkała w Piotrkowie Trybunalskim, w budynku przy al. 3 Maja nr 14, ucząc się w Gimnazjum Heleny Trzcińskiej gdzie zdała maturę. W 2009 roku na tej kamienicy została odsłonięta tablica pamiątkowa.

 

 

 

Tekst: M. Hińcza


 

 


18 maja 2018 r.


 
09 maja 2018 roku wykład dla słuchaczy UTW poprowadziła mgr Grażyna Kałużna - wykładowca szkól TEB Edukacja. Tematem wykładu były „Choroby oczu".

Wykładowca dogłębnie zapoznała słuchaczy z głównymi elementami budowy oka oraz wadami wzroku. Omówiony został mechanizm widzenia i główne choroby oczu, do których zalicza się jaskrę oraz zaćmę. Choroby te nie wykryte w porę, mogą doprowadzić nawet do utraty wzroku. Dlatego tak ważne są badania kontrolne wzroku, profilaktyka oraz właściwa dieta.

Temat wykładu dostosowany był do wieku słuchaczy i został  przedstawiony w sposób zrozumiały i przystępny.Tekst: M. Górka


 

 


18 maja 2018 r.


 
Kobiety – Pionierki to tytuł wykładu, jakiego członkowie naszego Stowarzyszenia wysłuchali w dniu 25 kwietnia 2018 roku. Wykład wygłosiła Paulina Tompa – wykładowca UJK Filia w Piotrkowie.


Wykładowczyni przedstawiła postacie wybitnych, często mało znanych kobiet tzw. kobiet  wyzwolonych, które walczyły o godną pozycję społeczną w okresie drugiej połowy XIX wieku i w wieku XX. Przedstawione zostały życiorysy kobiet:


Alexandra  David-Néel (1869-1969 r.) – francuska orientalistka, anarchistka, znawczyni Tybetu, buddystka, pisarka, śpiewaczka operowa.


Mary Kingslej (1862-1900 r.) – angielska pisarka i podróżniczka, znawczyni Afryki.


Maria Czaplicka (1886-1921 r.) – polska etnograf i antropolog, badaczka i znawczyni Syberii.


Halina Konopacka (1900-1989 r.) - wszechstronna sportsmenka polska, pierwsza polska medalistka olimpijska (rzut dyskiem), poetka, malarka, współtowarzyszyła przy wywozie z Polski złota Banku Polskiego we wrześniu 1939 roku.


Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (ur. 1936 r.) - inżynier budowy okrętów, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, na jachcie Mazurek, jako pierwsza kobieta na świecie, opłynęła dookoła glob ziemski.


Z wykładu dowiedzieliśmy się również, że kobiety wynalazły np. lodówkę i zmywarkę, tratwę ratunkową, ogrzewanie centralne, również energią słoneczną, strzykawkę medyczną, schody ewakuacyjne, technologię komunikacji bezprzewodowej, grę Monopoly, ale też technologię produkcji piwa.


Wykład bardzo ciekawy, poznaliśmy życiorysy kobiet, które posiadały wiele talentów, zainteresowań oraz pasji i potrafiły mimo napotykanych trudności je realizować.

 

 

 

Tekst: M. Hińcza


 

 


01 maja 2018 r.


 
Członkowie Radomszczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Wiem Więcej”, w dniu 18 kwietnia 2018 roku, przedstawili dla  słuchaczy naszego UTW koncert pt. „Powróćmy jak za dawnych lat – lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Słuchając piosenek z okresu międzywojennego oraz oglądając multimedialną prezentację przenieśliśmy się w niepowtarzalny i ulotny klimat "szalonych lat dwudziestych". Słuchaliśmy najbardziej popularnych piosenek warszawskich kabaretów: Qui Pro Quo, Morskie Oko, Cyrulik Warszawski, chóru Diana, piosenek nadawanych przez Radio Lwów, a śpiewanych przez duet Szczepcio i Tońcio oraz piosenek z filmów. Wspólnie z solistami śpiewaliśmy między innymi, takie piosenki jak: Powróćmy jak za dawnych lat, Ada to nie wypada, O czym marzy dziewczyna, Mała kobietka, Jak można się nudzić, Ta mała piła dziś, Dziś panna Andzia ma wychodne, Zimny drań, Umówiłem się z nią na dziewiątą, Święty Antoni, Noce takie są upalne, Kiedy znów zakwitną białe bzy.

 

Koncert bardzo nam się podobał i artystów żegnaliśmy owacją na stojąco. Był miłym wspomnieniem, tak jak słowa piosenki śpiewanej przez Ludmiłę Warzechę w filmie „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”


„Lata dwudzieste, lata trzydzieste

Kiedyś dla wzruszeń będą szelestem

Zapachem dawno już zwiędłych bzów

Poezją skrytą wśród zwykłych słów”

 

 

 

Tekst: M. Hińcza


 

 


01 maja 2018 r.


 Członkowie Koła Podróżnik UTW w dniu 17 kwietnia 2018 roku zwiedzili Piotrkowską Oczyszczalnię Ścieków. W czasie zwiedzania poznaliśmy:


- historię systemu kanalizacyjnego w mieście, którego początki sięgają pierwszej połowy XIX wieku,

- proces technologiczny oczyszczania ścieków w zmodernizowanej i rozbudowanej oczyszczalni.Rozbudowa i modernizacja Oczyszczalni, która zakończyła się w listopadzie 2014 roku, została sfinansowana w około 70% z funduszy Unii Europejskiej. Proces technologiczny oczyszczania ścieków obejmuje część mechaniczno-biologiczną oraz część przerobu odpadów, jest zautomatyzowany i kontrolowany przez nowoczesne laboratorium badawcze. Pozwala to na oczyszczenie wszystkich ścieków oraz wód deszczowych naszego miasta, przy zachowaniu wszystkich aktualnie obowiązujących polskich i europejskich norm ochrony środowiska.

Wycieczka do Oczyszczalni Ścieków pozwoliła na poszerzenie wiedzy nt gospodarki wodno-ściekowej naszego miasta, a w szczególności nowoczesnej technologii oczyszczania ścieków.
Tekst: M. Hińcza

Foto: T. Adamus / M. Hińcza 

 


01 maja 2018 r.


 12 kwietnia słuchacze UTW pojechali na wycieczkę do Łodzi.


Łódź - miasto czterech kultur. Zawsze gdy jadę do Łodzi przypominam sobie kadr z filmu Andrzeja Wajdy "Ziemia obiecana"


- "Tak, ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic – zaśmiał się głośno.

– To razem właśnie mamy tyle, w sam raz tyle, żeby założyć wielką fabrykę..."

 

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od cmentarza ewangelickiego, na którym spoczywają znamienici obywatele miasta, wśród nich Karol Scheibler, spoczywający w neogotyckim grobowcu-kaplicy.


Następnie pojechaliśmy do Pałacu Herbsta. Okazała neoklasycystyczna bryła budynku, a w nim: obrazy, dzieła sztuki użytkowej, złocenia i przepych secesji. Sala koncertowa i galeria obrazów mistrzów Młodej Polski: J. Malczewskiego, M. Gierymskiego, S. Wyspiańskiego.


A tuż obok - Księży Młyn - rozległa robotnicza dzielnica. Rzędy budynków z nieotynkowanej czerwonej cegły - łódzkich "famuł", dwie izby na jedną rodzinę, szkółka elementarna dla robotniczych dzieci i szpitalik, a obok pałacowe parki. W inny świat wprowadziła nas wystawa multimedialna Leonarda da Vinci (1452-1519): 70 eksponatów, 40 historycznych modeli, 46 instalacji multimedialnych. Co geniusz ma wspólnego z Łodzią - otóż zajmował się udoskonaleniem maszyn tkackich. Łódź to przecież również stolica polskiego filmu. Na wystawie pokazano także prace polskich genialnych wynalazców: biopleograf - pierwszy projektor Kazimierza Prószyńskiego, teletroskop - protoplastę telewizji, światowej sławy wynalazek - system barwienia filmów - Technikolor, oraz kamizelkę kuloodporną - wszystkie stworzone przez Jana Szczepanika.


Do współczesności wróciliśmy na Dworcu Fabrycznym (2011-2016). Ogromne, zurbanizowane przestrzenie mogą być wykorzystane w przyszłości. Z ciekawością oglądaliśmy Pasaż Róży - lustrzaną mozaikę pokrywającą ścianę dawnego Hotelu Polskiego. Jadąc ulicami miasta mijaliśmy murale zdobiące ściany domów.


Łódź - miasto tak bliskie i tak nieznane.
Tekst: A. Nowak 

 


01 maja 2018 r.


 
Zapraszamy do zakładki Nasze Talenty, w której prezentowane są efekty plenerów Koła Foto-UTW. Fotografie prezentowane były na wystawie w holu przed aulą UJK w czasie Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia UTW w dniu 7 marca br.


 

 


10 kwietnia 2018 r.


 W dniu 11 kwietnia br. w Auli Budynku "A" odbędzie się wykład Pana Pawła Kowalskiego pt: "Fotografia przyrody - jak robić zdjęcia przyrody".10 kwietnia 2018 r.


 
W zakładce Nasze Talenty prezentowane są osiągnięcia sportowe Heleny Starostki - słuchaczki naszego Stowarzyszenia.


 

 


30 marca 2018 r.


 
"Patriotyzm fundamentem niepodległości" to tytuł wykładu dr Rafała Jaworskiego - wykładowcy UJK, którego członkowie naszego Stowarzyszenia wysłuchali w dniu 21 marca 2018 roku.


Głównym przesłaniem wykładu było pokazanie, że fundamentem powstania w 1918 roku niepodległej Polski był patriotyzm ( łac. patria, - ojczyzna). W 1918 roku po przeszło 120 lat niewoli żyło już pokolenie, które nie pamiętało niepodległej ojczyzny, język polski nie był językiem urzędowym, analfabetyzm sięgał około 30%, nie było granic, władzy, administracji i kadry do kierowania przemysłem. Ojczyznę trzeba było tworzyć od podstaw, a możliwe to było dzięki patriotyzmowi – miłości Polaków do swojej ojczyzny, gotowości do pracy dla jej dobra oraz pielęgnowaniu kultury, języka i tradycji.

 

 

Tekst: M. Hińcza


 

 


23 marca 2018 r.


 
14.03.2018 r. wykład  pt. „Kleopatra - portret kobiety i polityka” wygłosiła dla słuchaczy naszego Stowarzyszenia dr Małgorzata Piotrowska – pracownik Muzeum Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Kleopatra znana jest jako ostatnia królowa (ostatni faraon) Egiptu. Na tronie zastąpiła ojca Ptolemeusza XII ze swoim 10-letnim bratem Ptolemeuszem XIII , którego poślubiła zgodnie z egipską tradycją. Była obdarzona charyzmą, urodą i niezwykłą siłą perswazji. Władała wieloma językami. Urodziła czworo dzieci - z Juliuszem Cezarem i Markiem Antoniuszem. Mądrze rządziła swoim państwem przez 21 lat do roku 30 p.n.e. Popełniła samobójstwo w wieku 39 lat – stała się ofiarą ukąszenia bardzo jadowitego węża. Po jej śmierci Egipt stał się rzymską prowincją.

Odległe czasy, sylwetki wielkich władców i sposób przekazania tych informacji „zauroczyły” audytorium.

 

 

Tekst: J. Łukasik


 

 


16 marca 2018 r.


 8 marca o godz. 17.00 wszystkie miejsca w Sali Bankietowej "Arresto" zostały zajęte. Wszysto za sprawą Dnia Kobiet piotrkowskiego UTW. Koleżanki wyglądały pięknie. Suknie, fryzury, makijaże - pełna gala.

 

Po krótkim powitaniu, kolega Albin elegancko złożył nam życzenia. Zastawione potrawami stoły, gorące dania i DJ Marcin zaprasza nas do tańca.

 

Bawiłyśmy się znakomicie - spódnice fruwały w tańcu. W dobrym towarzystwie, przy smacznym jedzeniu i tanecznej muzyce, żartobliwych tekstach i piosenkach przedstawianych przez nasze utalentowane koleżanki, czas upłynął nadspodziewanie szybko.

 

Zadowolone ze wspaniałej zabawy, w świetnych humorach rozstawałyśmy się z planami na kolejne niezapomniane spotkanie.

 

Obserwując moje koleżanki jestem pełna podziwu i wiem, że kobiety to jednak wyjątkowe istoty.

 

 


Tekst: W. Michalska 
Foto: T. Adamus 

 


16 marca 2018 r.


 7 marca 2018 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawo- zdawczo-Wyborcze członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim. W związku z rezygnacją Anny Kruszyny ze stanowiska Wiceprezesa Zarządu ds. sportu i turystyki, na to stanowisko Zgromadzenie wybrało Różę Lesińską. Zgromadzenie na wniosek Komisji Rewizyjnej podjęło Uchwałę o udzielenie absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia.

W holu przed aulą, w której odbywały się obrady Zgromadzenia prezentowana, była wystawa poplenerowa członków koła fotograficznego Foto-UTW naszego Stowarzyszenia.

 

 

Tekst: M. Hińcza09 marca 2018 r.
 

W zakładce Nasze Talenty prezentowane są osiągnięcia artystyczne  Barbary Sakowicz-Zyś - słuchaczki Stowarzyszenia UTW.


09 marca 2018 r.


 W zakładce "Biuletyn UTW" jest już dostępny dwudziesty trzeci numer naszego periodyku. Gorąco zapraszamy do lektury.09 marca 2018 r.


 Członkowie UTW Karnawał w 2018 roku żegnali w dniu 9 lutego na Balu Karnawałowym w Sali Arresto. Dobre towarzystwo, świetna muzyka, smaczne jedzenie, to idealny zestaw, aby bal stał się niezapomnianym karnawałowym wspomnieniem.

 


Tekst: W. Michalska 
Foto: T. Adamus 

 


16 luty 2018 r.


 Zarząd Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku

 

zawiadamia


że w dniu 7 marca 2018 r. o godz. 17.00 w auli budynek „A” Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Tryb. ul. Słowackiego 116 odbędzie się WALNE ZGROMADZENIE SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Piotrkowie Tryb.

Drugi termin Walnego Zgromadzenia ustala się na godz. 17.15 tego samego dnia.Proponowany porządek obrad na Walnym Zgromadzeniu Sprawozdawczo-Wyborczym członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Piotrkowie Tryb.
w dniu 7 marca 2018 roku

1. Otwarcie.

2. Przyjęcie porządku obrad.

3. Wybór Prezydium Walnego Zgromadzenia Członków:

a/ Przewodniczącego,

b/ Sekretarza.

4. Przyjęcie regulaminu obrad oraz wyboru na nieobsadzoną funkcję władz.

5. Podjęcie uchwały w sprawie ustąpienia Wiceprezesa ds. turystyki i sportu.

6. Powołanie:

a /Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej,

b/ Komisji Uchwał i Wniosków.

7. Wybory uzupełniające Wiceprezesa ds. turystyki i sportu.

8. Złożenie sprawozdania z działalności Zarządu za 2017 r.

9. Złożenie sprawozdania z działalności finansowej Stowarzyszenia za 2017 r.

10. Złożenie sprawozdania z działalności Komisji Rewizyjnej za 2017r.

11. Informacja o działalności Rady Słuchaczy.

12. Dyskusja.

13.Podjęcie uchwał:

a/ w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Zarządu,

b/ w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego,

c/ w sprawie zatwierdzenia sprawozdania Komisji Rewizyjnej,

d/ w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi.

14. Przyjęcie uchwał i wniosków.

15. Sprawy różne.

16. Zakończenie obrad.13 luty 2018 r.
 
27 stycznia 2018 roku – sobotni wieczór karnawałowy słuchacze UTW spędzili w Teatrze Muzycznym w Łodzi na koncercie karnawałowym Step by step w reżyserii Zbigniewa Maciasa. W programie koncertu słuchaliśmy polskich przebojów lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, najsłynniejszych amerykańskich przebojów  musicalowych np. Cabaret, Grease, New York, New York, i oraz evergeeny takie jak Moon River, Hit the road Jack. Podziwialiśmy choreografię do piosenek broadwayowskich musicali: Brigdoon, 42 ulica, Mężczyźni wolą kobiety. Na scenie w pięknej scenografii królowało tango, cza-cza i step. Solistom towarzyszył chór, orkiestra i balet teatru oraz mistrzowie stepowania – Joanna i Chris Ernest.


Było kolorowo, rytmicznie i dynamicznie, w karnawałowych nastrojach  wracaliśmy  do Piotrkowa.

 


Tekst: M. Hińcza


 

 


01 luty 2018 r.


 


24 stycznia 2018 roku w UTW gościł Paweł Kowalski - leśnik i kierownik Leśnej Osady Edukacyjnej i Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Kole z prezentacją filmu pt: „Życie owadów”.


Owady stanowią najliczniejszą gromadę zwierząt na świecie i zamieszkują wszystkie kontynenty. W Polsce żyje ok. 30 tyś. gatunków. Największa grupa to chrząszcze. Mają różnorakie znaczenie w świecie przyrodniczym. Niektóre są bardzo pożyteczne, inne są szkodnikami. Odgrywają też ważną rolę w zapylaniu roślin.


Pomimo usterek technicznych w projekcji filmu, słuchacze z przyjemnością wysłuchali komentarzy do filmu p. Kowalskiego.

 


Tekst: J. Łukasik


 

 


28 stycznia 2018 r.


 Początki piwowarstwa w Piotrkowie Trybunalskim sięgają średniowiecza i są związane z historią powstania miasta. Najstarsza zachowana wzmianka o piotrkowskim piwie pochodzi z 1487 roku, w której król Kazimierz Jagiellończyk potwierdził prawa kupców do wytwarzania piwa w mieście. W Piotrkowie piwo wytwarzane jest już od wielu wieków i dlatego miasto nazwane jest Miastem Piwowarów.

 

 

13 stycznia 2018 roku członkowie Koła Podróżnik UTW zwiedzili Browar Rzemieślniczy Jan Olbracht w Piotrkowie Trybunalskim. Piwowar Kacper Włodarczyk przedstawił cały proces produkcji piwa, poszczególne etapy produkcyjne oraz rodzaje piw wytwarzane w Browarze i ich walory smakowe. Zwiedzanie browaru zakończyło się degustacją piwa, które przygotowane było do butelkowania.

 


Tekst: M. Hińcza 
Foto: uczestnicy wycieczki


 


 

 


20 stycznia 2018 r.


 


10 stycznia 2018 roku członkowie Stowarzyszenia wysłuchali wykładu mgr pielęgniarstwa Grażyny Kałużnej pt. Cukrzyca jako jedno z głównych zagrożeń XXI wieku.

Cukrzyca uznana jest za chorobę społeczną i jest jednym z najpoważniejszych schorzeń cywilizacyjnych.  Szacuje się, że obecnie na świecie na cukrzycę choruje 420 mln ludzi a w Polsce około 3 mln.

 

 

Z wykładu dowiedzieliśmy się:


- co to jest cukrzyca i o rodzajach /typach/ tej choroby, 
- o przyczynach choroby i jej objawach,  
- o metodach diagnozowania i sposobach jej leczenia,
- o poważnych powikłaniach w przypadku nieleczenia choroby,
- o konieczności przestrzeganiu w czasie leczenia zaleceń lekarza prowadzącego ponieważ cukrzyca to choroba przewlekła i  nieuleczalna.

 

 

Wykładowca szczególną uwagę zwróciła na profilaktykę tej choroby, szczegółowo omówiła sposoby zapobiegania cukrzycy takie jak: zdrowa i zrównoważona dieta, aktywność fizyczna, unikanie nadwagi oraz stała współpraca z lekarzem prowadzącym.

 

Wykład ciekawy, a tematyka ważna dla osób w wieku 60+ i przekazana w sposób bardzo przystępny.

 


Tekst: M. Hińcza


 

 


12 stycznia 2018 r.


 


W zakładce Nasze Talenty umieszczona jest informacja o nagrodach i wyróżnieniach słuchaczy UTW w konkursach fotograficznych w 2017 roku oraz Fotogaleria nagrodzonych zdjęć.


 

 


03 stycznia 2018 r.


 Hej kolędo, leć
Hej kolędo, leć
Obudź serca, otwórz domy
Popatrz ludziom w twarz

słowa - J. Kondratowicz, muzyka: S. Krajewski20 grudnia 2017 roku słuchacze naszego Stowarzyszenia spotkali się na tradycyjnym Spotkaniu wigilijnym. Dzieląc się opłatkiem składaliśmy sobie najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne. Nasz Klub Liryka Jesieni przedstawił montaż słowno-muzyczny pt. "Wigilijne zwyczaje". Przy tradycyjnych potrawach wigilijnych, śpiewając wspólnie kolędy, stworzyliśmy świąteczną, ciepłą i serdeczną atmosferę tego spotkania.


W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego - Krzysztof Chojniak, Sekretarz Powiatu Piotrkowskiego - Ireneusz Czerwiński, przedstawiciel Rady Miasta - Urszula Czubała oraz członkowie Rady Naukowej Stowarzyszenia - dziekani wydziałów UJK filia w Piotrkowie - Andrzej Felchner i Jacek Bonarek.

 


Tekst i foto: M. Hińcza


 


 

 


25 grudnia 2017 r.


 


Dnia 14 grudnia 2017 roku w Łódzkim Domu Kultury odbyła się gala podsumowująca projekt pt. Wojewódzki Przegląd Twórczości Dojrzałej – Przystanek 60+ oraz wystawa poplenerowa

 

Twórcze działanie naszych koleżanek na plenerze w Rezerwacie Przyrody zaowocowało następującymi nagrodami:

 

I miejsce w kategorii - fotografia: kol. Bożena Gęgotek

Wyróżnienie w kategorii - fotografia:  kol. Teresa Adamus

Wyróżnienie w kategorii -  malarstwo: kol. Roma Ogrodniczak

Wyróżnienie w kategorii - tkanina: kol. Barbara Sakowicz-Zyśk

 

O krótkie wystąpienie, jako zaproszonego gościa, poproszono naszą Panią Prezes - Janinę Franczak–Kujawską, która poruszyła temat opieki administracji nad działalnością osób dojrzałych.


Galę uświetnił występ wspaniałego tenora, artysty scen warszawskich - Iwo Orłowskiego, któremu na skrzypcach akompaniował Mariusz Kielan.

 

 

Tekst: W. Michalska 

 


17 grudnia 2017 r.


 Na wystawie "Orzechołomy" w Muzeum w Piotrkowie Tryb. prezentowana jest kolekcja dziadków do orzechów, której właścicielami są Jan i Mateusz Łomniccy. Kolekcja liczy około 400 eksponatów i uznawana jest za największą w Polsce. Eksponaty pochodzą z różnych regionów Polski ale też z Niemiec, Anglii, Węgier, państw bałkańskich, USA i Chin. W dniu 13 grudnia 2017 roku słuchacze UTW spotkali się w Muzeum aby wspólnie obejrzeć tę wystawę.


Kustosz wystawy Krzysztof Wiączek w prelekcji wygłoszonej przed zwiedzaniem wystawy przedstawił wiele ciekawych informacji o różnych odmianach orzechów takich jak: włoskie, laskowe, ziemne, pistacjowe, arachidowe, piniowe, nerkowce, brazylijskie, pekan, macedamia,  kola, migdały, kasztany jadalne, kokosy. Podał ich pochodzenie, sposoby uprawy, właściwości odżywcze i lecznicze  oraz historię narzędzi  do ich rozłupywania. Narzędzia te miały różne nazwy np.  orzechołom, staruszek, ząb, tłuczek. Nazwa dziadek do orzechów używana jest od XVIII wieku i stała się popularna dzięki baletowi "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego na motywach baśni E. T. A. Hoffmana.

 


Tekst: M. Hińcza
Foto: M. Hińcza


 


 

 


17 grudnia 2017 r.


 6 grudnia 2017 r. w Łódzkim Domu Kultury odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie konkursów organizowanych w ramach programu "Przystanek 60+ Przegląd Twórczości Dojrzałej” w zakresie: muzyki, literatury i fotografii.


Inaugurację rozpoczęli artyści muzykujący. Występy chóralne i indywidualne były na bardzo wysokim poziomie, a widownia znająca popularne utwory, śpiewała razem z artystami. Fantastyczny był popis arii operetkowych jaki dał Mieczysław Kincel – kunsztem muzycznym dorównujący operetkowym pieśniarzom.


Konkurs recytatorski wprowadził słuchaczy w melancholijne gamy, gdy autorki recytowały swoje utwory. Były wśród nich także nasze słuchaczki: Barbara Sakowicz-Zyśk, Danuta Woźniak i Nina Stępień.


Natomiast konkurs fotograficzny, był dla nas piotrkowian, członków UTW uświetnieniem wieczoru. Koleżanka Bożena Gęgotek otrzymała aż dwie nagrody: wyróżnienie za fotografię „Kolejarz” oraz II nagrodę za  cykl fotografii „Pożar” - fotografie tak intrygujące, że aż jurorzy zadali pytanie - „jak udało się uchwycić taki temat”.


Wyróżnienie otrzymał także kol. Stanisław Jakubczak za cykl:

„Kwiaty i owady”. Pięknie pokazane kwiaty, a na nich przysiadły biedronki, żuczki i motyle, czyli... lato zamknięte w fotografii.


Całość spotkania uświetnił występ artystki Marii Kamieńskiej, która śpiewając piosenki z repertuaru:  Edith Piaf, Violetty Villas, Hanki Ordonówny przeniosła nas w odległy czas wspaniałych kabaretów.


Podsumowując: BYŁO WSPANIALE.

 


Tekst: W. Michalska
Foto: D. Śmigielski


 


 

 


12 grudnia 2017 r.


 06.12.2017 r. mgr Paulina Tompa – wykładowca UJK - przedstawiła słuchaczom UTW wykład pt.: „Kobiety agentki II Wojny Światowej”.


Czasy działań wojennych, udział w nich służb specjalnych - głównie mężczyzn zostały szeroko opisane. Niemniej od dłuższego czasu rola kobiet w tym okrutnym okresie zostaje doceniona – pojawia się coraz więcej publikacji na temat dziewczyn, kobiet - wojennych agentek, które wspierały walkę z wrogiem. Pani mgr przybliżyła biografie dwóch z nich, które działały skutecznie w brytyjskiej tajnej organizacji rządowej (SOE).

 

Krystyna Skarbek - "Ulubiona agentka Churchilla" uczestniczyła w wielu misjach specjalnych w krajach okupowanych przez Niemcy, do Polski docierała na nartach z Węgier, gdzie obserwowała ruchy niemieckich czołgów.

 

Noor Khan – uzyskała wszechstronne wykształcenie. Odbyła szkolenie w operacjach specjalnych i jako pierwsza kobieta – radiotelegrafistka - działała we Francji.


Wykład przybliżył  słuchaczom działanie służb specjalnych w czasie II wojny światowej, metody szkoleń, werbunku i budowania międzynarodowych siatek, a także udział kobiet w ich strukturach, choć ich działania są owiane tajemnicą i klauzulą tajności.

 

 

 

Tekst: J. Łukasik


 

 


12 grudnia 2017 r.


 W dniu 5 grudnia 2017 roku słuchacze UTW uczestniczyli w  konferencji popularnonaukowej pt. "Polski Niepodległej regionu korzenie". Konferencja została zorganizowana przez UJK Filia w Piotrkowie, w ramach projektu Nasza mała ojczyzna - w poszukiwaniu utraconego czasu. Jest to kolejny temat w realizacji tego projektu, który otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i ma na celu wspierać działalność Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Wykłady dotyczące rodzenia się niepodległości naszej małej ojczyzny - ziemi piotrkowskiej wygłosili wykładowcy UJK oraz pracownicy Archiwum Państwowego w Piotrkowie. Bardzo osobistą refleksją - Moja mała ojczyzna, podzieliła się z uczestnikami konferencji nasza koleżanka Aleksandra Zajewska.

 

 

 

Tekst: M Hińcza


 

 


07 grudnia 2017 r.


 W ramach projektu Wojewódzki Przegląd Twórczości Dojrzałej Przystanek 60+, w dniu 22 listopada 2017 roku, w Centrum Idei  Ku Demokracji odbyło się spotkanie Przystanek 60+ - Forum Piotrków Tryb. Organizatorem spotkania był Łódzki Dom Kultury, a współorganizatorem nasze Stowarzyszenie UTW. Celem Forum była integracja i wymiana doświadczeń środowisk i organizacji seniorskich oraz rozwijanie aktywności kulturalnej i artystycznej pokolenia 60 +. W spotkaniu oprócz bardzo licznej grupy słuchaczy naszego Stowarzyszenia uczestniczyli również przedstawiciele zaprzyjaźnionych UTW z Radomska, Opoczna i Tomaszowa Mazowieckiego.


Kilkugodzinny program Forum obejmował:


Wykłady: Nazwa terenowa jako nośnik kultury – Marzeny Żemejdy  oraz Facebook jako narzędzie prezentacji siebie i swojej twórczości – Joanny Cieślik-Ospalskiej,


Prezentację działalności UTW przy Politechnice Łódzkiej,

 

Występy artystyczne: fragmenty Dobrego Wojaka Szwejka w interpretacji aktora teatru Powszechnego w Łodzi Mirosława Henke oraz koncert solistki Teatru Muzycznego w Łodzi Sylwii Strugińskiej wraz z zespołem, która zaśpiewała piosenki okresu międzywojennego, znane i lubiane arie operetkowe oraz piosenki z repertuaru Anny German.


Z rozmów z uczestnikami Forum wynika, że spotkanie było interesujące, a występy artystyczne bardzo się podobały o czym świadczą  bisy wykonawców.Tekst: M. Hińcza
Foto: D. Nitecka


 


 

 


24 listopada 2017 r.


 
Zarząd informuje, że 5 grudnia 2017 r. o godzinie 11.00 w auli budynku A Filii  UJK odbędzie się konferencja dotycząca projektu "Nasz mała Ojczyzna w poszukiwaniu utraconego czasu".


Nasza słuchaczka Aleksandra Zalewska wygłosi wykład  "Moja mała Ojczyzna".


Serdecznie zapraszamy!

Zarząd UTW 

 


21 listopada 2017 r.


 "Sztuka przynosi nam dowód, że istnieje coś innego niż nicość"

Marcel Proust


 

Kilka jesiennych wieczorów słuchacze naszego Stowarzyszenia spędzili na wspólnych wyjściach lub wyjazdach do teatru. Obejrzeliśmy następujące spektakle:

 

Monodram Grubaska w dniu 15.10.2017 roku na Piotrkowskiej Scenie Regionalnej Teatru im S. Jaracza w Łodzi.  Jest to adaptacja opowiadania pt. ,,Lardżerka’’  Wandy  Szymanowskiej


Recital Hanny Banaszak w dniu 21.10.2017 roku na sali widowiskowej MOK


Noc w Wenecji - operetkę Johana Straussa II w dniu 27.10.2017 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi. Oglądając spektakl przenieśliśmy się w atmosferę weneckiego karnawału z piękną muzyką, niezwykłymi i kolorowymi kostiumami oraz tajemniczymi maskami.


Koncert Muzyczna podróż z Wiednia do Rio w dniu 16. 11. 2017 roku w Teatrze Muzycznym w Łodzi. W pięknej scenografii odbyliśmy muzyczną podróż ze stolicy walca Wiednia przez Belgrad, Pragę, Budapeszt, Warszawę, Neapol, Chicago na pełen gorących rytmów karnawał do Rio w Brazylii. Solistom towarzyszył chór, balet i orkiestra.

 

Każdy z nas w zaproponowanej ofercie mógł znaleźć to co lubi i to co go interesuje. Z przedstawień wracaliśmy pełni teatralnych i muzycznych przeżyć i wrażeń.

 

 

Tekst: M Hińcza


 

 


21 listopada 2017 r.


 Dnia 9 listopada 2017 roku słuchacze UTW wyjechali na wycieczkę do Uniejowa.


Uniejów jest miastem położonym nad Wartą. Pierwsze wzmianki o terenie obecnego Uniejowa zapisane już są od XI w. Natomiast w XIV i XV w. zamek w Uniejowie został zbudowany jako rezydencja arcybiskupów gnieźnieńskich. Stąd: - Kolegiata ze wspaniałymi freskami i sarkofagiem arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego z XVI w. i zamek z XVI w. z 30 metrową wieżą służąca za miejsce obronne i więzienie. Przewodnik, oprowadzając nas opowiadał wiele ciekawych anegdot dotyczących ubiorów średniowiecznych np:  dlaczego używa się powiedzonka "stroić się w piórka" lub "dbać o swoje klejnoty". Na koniec ze szczytu wieży oglądaliśmy wspaniały krajobraz zakola Warty.

 

Następnie już nieco zziębnięci poszliśmy do basenów termalnych. Termy otworzono w 2008 r. natomiast kompleks basenowy otwarty został w 2012 r.  Kompleks składa się z dwu dużych basenów z wodą mineralną i termalną, oraz basenu pływackiego. Atrakcją były także masaże wodne. Szkoda, że nie mogliśmy skorzystać ze Spa /czynne od 16-tej/.

 

Wycieczka zakończyła się sutym obiadem. Wróciliśmy bardzo zadowoleni.Tekst: W. Michalska
Foto: J. Biłek


 


 

 


21 listopada 2017 r.


 W dniu 8 listopada 2017 roku słuchacze UTW spotkali się w pięknie odremontowanym piotrkowskim Kościele Ewangelicko-Augsburs-kim.

Proboszcz ks. Wiesław Żydel przedstawił:

- powstanie w Kościele Chrystusowym zapoczątkowanego przez Marcina Lutra w 1517 roku ruchu religijno-polityczno-społecznego nazwanego reformacją,

- historię osiedlania się w wielokulturowym Piotrkowie  Niemców wyznania luterańskiego,

- historię powstania kościoła i parafii luterańskiej w naszym mieście,

- cztery pryncypia luteranizmu: Sola Scriptura - jedynie Pismo Święte, Solus Christus - jedynie Chrystus, Sola gratia – jedynie łaska, Sola fide – jedynie wiara.

Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie wśród członków naszego Stowarzyszenia o czym świadczy duża frekwencja oraz licznie zadawane pytania. Ks. W. Żydel poprowadził spotkanie dowcipnie i bardzo ciekawie.Tekst: M. Hińcza
Foto: S. Jakubczak


 


 

 


13 listopada 2017 r.


 
UWAGA!

Wyjazd do UNIEJOWA - 9 listopada, godz. 9:00, parking Filii UJK


 

 


6 listopada 2017 r.


 25.10.2017 r. Pani Nina Kołek z Urzędu Miasta gościła na UTW z wykładem „Jak zachować się w sytuacjach niebezpiecznych?”.

 

Współczesny człowiek winien mieć podstawową wiedzę o zagrożeniach typu:

- pożar

- atak terrorystyczny

- zadymienie

- użycie broni bakteriologicznej czy chemicznej.

 

Jak należałoby się zachować aby nie ulec panice - choć strach to emocje towarzyszące człowiekowi? Co robić, kiedy uciekać i w jakim kierunku? Jak dopasować maskę? Kiedy kłaść się na podłodze, a kiedy nie dyskutować tylko słuchać wydawanych poleceń?

W/w informacje były w skrócie przekazane na wykładzie.

 

 

Tekst: J. Łuksik


 

 


29 października 2017 r.


 20.10.2017 r. w ramach programu „Przystanek 60+” organizowanego przez Łódzki Dom Kultury, 22 członkinie Naszego Uniwersytetu wyjechało na plener artystyczny do  Rezerwatu Przyrody Dęby w Meszczach.

Drzewa w  rezerwacie „Dęby” przywitały nas jesienną barwą liści i magicznym zamglonym światłem, co oczywiście najbardziej podobało się koleżankom z koła fotograficznego.

Podzielono nas na koła zainteresowań: fotograficzne, malarskie i tkackie.

Zajęte twórczymi pracami nie zwróciłyśmy uwagi, że kilka godzin minęło jak jedna chwila.

W trakcie pleneru odwiedził nas dyrektor Łódzkiego Domu Kultury – pan Jacek Sokalski, któremu z przyjemnością zaprezentowałyśmy nasze prace.

Mimo mgły, lekkiego chłodu z pleneru wróciłyśmy bardzo zadowolone.

 


Tekst: W. Michalska
Foto: W. Michalska, T. Adamus


 


 

 


26 października 2017 r.


 18.10.2017 r. słuchacze UTW wysłuchali wykładu dr hab. Marcina  Kępińskiego z UŁ  pt. „Literacki mit polskiej wsi”.

Na przełomie XIX i XX wieku (Młoda Polska) tematyka chłopska była bardzo popularna w literaturze i malarstwie. Interesowano się obyczajowością, barwnością stylu życia oraz warunkami panującymi na wsi. Jednym z przejawów tego zainteresowania były małżeństwa z chłopkami zawierane przez artystów. Często przedstawiano wieś nie tylko w sposób sielankowy ale także naturalistyczny i wstrząsający. Opisywano relacje pomiędzy różnymi grupami chłopów.

Wieś przedstawioną w „Chłopach”, „Konopielce” i „Malowanym ptaku” wykładowca przybliżył w sposób bardzo klarowny, komunikatywny i chwilami dowcipny.

 

Tekst: J. Łuksik


 

 


22 października 2017 r.


 W dniu 7 października 2017 r. członkowie naszego Stowarzyszenia  wzięli udział w kolejnej edycji Olimpiady Zdrowy Senior w Radomsku. Olimpiada zorganizowana była przez radomszczański UTW oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomsku. W zawodach brało udział siedem 8 osobowych drużyn. W ogólnej punktacji nasz UTW, podobnie jak w ubiegły roku, zajął I miejsce. Gratulujemy zawodnikom wspaniałych wyników.


Foto: Anna Kruszyna 


 

 


14 października 2017 r.


 Vivat Academia, vivant professores,
Vivat Academia, vivant professores,
Vivat membrum quodlibet, vivant membra quaelibet,
Semper sint in flore, semper sint in flore
/słowa pieśni – hymnu studenckiego/

 

 

W dniu 4 października 2017 roku członkowie Stowarzyszenia UTW już po raz dwunasty uroczyście rozpoczęli nowy rok akademicki 2017 - 2018. W uroczystościach uczestniczyli zaproszeni goście: Krzysztof Chojniak - prezydent Piotrkowa Trybunalskiego, Urszula Czubała - przedstawiciel Rady Miasta, Elżbieta Łągwa-Szelągowska – dyrektor MOK oraz członkowie Rady Naukowej Stowarzyszenia, wykładowcy UJK prof. zw. dr hab. Andrzej Felchner i dr hab. Jacek Bonarek. Nowo przyjęci członkowi Stowarzyszenia złożyli ślubowanie i otrzymali legitymacje.

Prezydent Miasta w formie krótkiej prezentacji przedstawił rozwój Piotrkowa w ostatnich latach oraz plany na lata następne. Wykład inauguracyjny pt. "Starcy na tronie Bizancjum" wygłosił dr hab. Jacek Bonarek. Przed inauguracją w holu UJK została otwarta wystawa fotograficzna słuchaczy UTW pt. "Świat zwierząt w Polsce".

 


Tekst: M. Hińcza
Foto: Słuchacze UTW


 


 

 


11 października 2017 r.


 W zakładce Nasze Talenty znajdziecie Państwo fotografie członków naszego Stowarzyszenia prezentowane na wystawie Świat zwierząt w Polsce w holu przed dużą aulą UJK budynek A w dniach 4–9 października 2017 roku.
11 października 2017 r.


 1 października 2017 roku w Warszawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbyła się III Sesja Plenarna Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, której jako delegat uczestniczyłam.


Wystąpienia programowe między innymi mieli:

 

- Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Prawa osób starszych – obszary wymagające systemowych rozwiązań.

- Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski. Sytuacja osób starszych w Polsce – wnioski z działalności NIK

- Wiceprzewodnicząca OPS Elżbieta Ostrowska. Sytuacja dochodowa osób starszych.

 

Delegaci Obywatelskiego Parlamentu Seniorów uznają za konieczne podnoszenie poziomu wiedzy obywatelskiej i świadomości społecznej inspirującej seniorów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w formach partycypacji obywatelskiej i wyrażania swojego stanowiska w sprawach ważnych dla kraju i społeczeństwa.

 

Obywatelski Parlament Seniorów będzie kontynuować kampanię na rzecz poprawy sytuacji materialnej osób starszych w tym zwłaszcza wypracowania waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych, zwiększenia środków na powszechny system opieki zdrowotnej, ochrony przed likwidacją szpitalnych oddziałów geriatrycznych.

 


Tekst: J. Franczak-Kujawska


 


 

 


11 października 2017 r.


 „Kto chce – znajdzie sposób; kto nie chce – znajdzie powód”

 

 

W Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 2 października 2017 roku odbyła się Konferencja „Najpilniejsze potrzeby i oczekiwania seniorów w Polsce”.

 

Została ona zorganizowana przez Komisję Polityki Senioralnej wspólnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej.


Szczególne zainteresowanie obecnych wzbudziły tematy:

1. Polityka społeczna wobec osób starszych.

2. Potrzeby i oczekiwania polskich seniorów w zakresie opieki zdrowotnej.

3.Zapotrzebowanie na geriatrię.

 

A także:

Panel dyskusyjny „Polityka samorządowa wobec osób starszych”


Swoje działania na rzecz osób starszych przedstawili:

- Wiceprezydent Miasta Poznania,

- Starosta Pucki,

- Wójt gminy Kościerzyna,

- Przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu.

- Przewodniczący Rady Krakowskich Seniorów


Moderatorem dyskusji była Małgorzata Zwiercan.


Można pozazdrościć działań prowadzonych na rzecz osób starszych np. przez samorząd Poznania.

W Piotrkowie Trybunalskim, jak do tej chwili, nie mamy Rady Seniorów. Cóż, należy uwzględnić obiektywny fakt istnienia ludzi, którzy zmian nie chcą.

 


Tekst: J. Franczak-Kujawska


 


 

 


11 października 2017 r.


 Na drugim posiedzeniu Społecznej Rady Seniorów Województwa Łódzkiego, która odbyła się 29 września 2017 r., zajęliśmy się:

- założeniami do planowanego na drugie półrocze 2017 r. badania dotyczącego diagnozy potrzeb osób starszych 60+ w województwie łódzkim (próba to ok. 1500 osób wyłonionych wg określonych kryteriów z bazy PESEL. Tak więc mogą do niektórych z nas trafić ankieterzy),

- konsultacjami projektu „Regulaminu wydawania i użytkowania Karty Seniora Województwa Łódzkiego” (jest to program działań na rzecz wsparcia osób starszych w województwie łódzkim).


Podmioty oferujące ulgi i uprawnienia będą mogły żądać okazania karty wraz z dokumentem tożsamości.


 

Tekst: Janina Franczak-Kujawska


 


 

 


10 października 2017 r.


 W zakładce "Biuletyn UTW" jest już dostępny dwudziesty drugi numer naszego periodyku. Gorąco zapraszamy do lektury.10 października 2017 r.


 
UWAGA!

Dzień 27 (środa) września 2017 r. jest OSTATNIM DNIEM WPŁAT SKLADEK CZŁONKOSKICH na rok akademicki 2017/2018.


 

 


36 sierpnia 2017 r.


 
ZAPISY DO STOWARZYSZENIA UTW DLA NOWYCH CZŁOKÓW
odbywać się będą w biurze (budynek B, pokój nr 6), w dniach:


06.09.2017 r. w godz. 15.00-17.00
07.09.2017 r. w godz. 15.00-17.00
13.09.2017 r. w godz. 15.00-17.00
14.09.2017 r.
w godz. 15.00-17.00
20.09.2017 r. w godz. 15.00-17.00
21.09.2017 r. w godz. 15.00-17.00
30 sierpnia 2017 r.


 
Inauguracja roku akademickiego 2017/2018
odbędzie się dnia 04.10.2017 r. o godzinie 17:00, w auli budynku "A" Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Tyb. ul Słowackiego 116.

OBOWIĄZUJĄ BIRETY!


 

 


30 sierpnia 2017 r.