Aktualności

 

 

„Dzieje Żydów w Piotrkowie Trybunalskim" - to tytuł wykładu jaki słuchacze Stowarzyszenia wysłuchali w dniu 17 listopada 2021 roku. Wykład wygłosił dr Daniel Warzocha z Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim, autor książki  pt. „Piotrkowska Judaika”. Wykładowca przedstawił między innymi:

 

- historię Żydów na ziemiach polskich, która rozpoczęła się w X wieku oraz historię ludności żydowskiej w Piotrkowie Trybunalskim;

- osadnictwo żydowskie w Piotrkowie na terenie wokół Zamku - tzw. Wielkiej Wsi, gdzie powstała dzielnica żydowska;

- powstanie Gminy Żydowskiej, Synagogi, Cmentarza Żydowskiego;

- aktywną działalność w życiu społecznym, politycznym, kulturalnym i gospodarczym ludności żydowskiej w Piotrkowie szczególnie w okresie międzywojennym XX wieku, przerwaną wybuchem II wojny światowej i powstaniem w miesiącu październiku 1939 roku pierwszego w Polsce getta żydowskiego.

 

Temat wykładu bardzo ciekawy, wiele przedstawionych faktów nawet dla rodowitych Piotrkowian jest mało znanych. Może należałby jeszcze raz wrócić do tego tematu?


Tekst: M. Hińcza


 

 

 


23 listopada 2021 r.


 

 

 

W zakładce "Biuletyn UTW" jest już dostępny wspólny - dwudziesty dziewiąty i trzydziesty numer naszego periodyku. Gorąco zapraszamy do lektury.10 listopada 2021 r.


 Henryk VIII i jego perypetie małżeńskie - to tytuł wykładu jakiego słuchacze naszego Stowarzyszenia wysłuchali 27.10.2021 roku w Muzeum. Wykład wygłosiła dr Małgorzata Piotrkowska – kustosz Muzeum w Piotrkowie Tryb.

 

Henryk VIII Tudor (ur. 1491- zm. 1547) drugi monarcha Anglii z dynastii Tudorów, syn Henryka VII sześciokrotnie zawierał związki małżeńskie. Jego żonami były: Katarzyna Aragońska, Anna Boleyn, Jane Seymour, Anna Kliwijska, Katarzyna Howard, Katarzyna Parr. Ich historie według  wyliczanki angielskiej – „rozwiedziona, ścięta, zmarła tragicznie ” nie były godne pozazdroszczenia. „Perypetie” małżeńskie króla doprowadziły między innymi do rozłamu z kościołem rzymskokatolickim i ustanowienie kościoła anglikańskiego podporządkowanego Anglii.

Wykład ciekawy i poprowadzony z dużą ekspresją. Pobyt w Muzeum pozwolił nam zapoznać się również z eksponatami muzealnymi i aktualnymi wystawami.


Tekst: M. Hińcza


 

 

 


10 listopada 2021 r.


 

 

 

Profilaktyka zdrowotna w zapobieganiu chorobom nowotworowym – to tytuł wykładu - prezentacji jakiego słuchacze naszego Stowarzyszenia wysłuchali w dniu 20 października 2021 roku.  Wykład  wygłosił  Jacek  Stępnicki – Prezes  Fundacji  NU-MED Tomaszów Mazowiecki, której celem jest pomoc pacjentom leczonym na choroby nowotworowe oraz proponowanie profilaktyki mającej na celu zapobieganie oraz odpowiednie leczenie i rehabilitację.


Prelegent przedstawił: statystykę chorób nowotworowych w Polsce i na świecie, czynniki rakotwórcze i główne przyczyny choroby nowotworowej, sposoby i czas powstawania raka, metody rozpoznawania i leczenia nowotworów, metody rehabilitacji. Wykład  przedstawiony, a sposób interesujący, rozszerzający nasze informacje o chorobach nowotworowych.

 

Data wykładu nie jest przypadkowa. Miesiąc październik to miesiąc „Różowej Wstążki”- która jest międzynarodowym symbolem walki z rakiem piersi, a Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi to dzień 15 października.

 

Tekst: M. Hińcza


 

 

 


25 października 2021 r.


 

 

 

Po wielomiesięcznej przerwie /pandemia/ słuchacze Stowarzyszenia spotkali się 13.10.2021 roku na wykładzie–prezentacji pt. Obrzędy rodzinne w starożytnej Grecji - Ewy Kurylak i Krzysztofa Pisera.


Wykładowcy przedstawili: podstawowe informacje o starożytnej Grecji oraz poszczególne fazy i zasady życia rodzinnego: szczęśliwe dzieciństwo, nauka w greckich szkołach dla chłopców, małżeństwo i obrzędy z nim związane, macierzyństwo i poród, rozwody, rola mężczyzn i kobiet w rodzinie, szacunek dla osób starszych, lubiane zajęcia: sport, muzyka, obrzędy pogrzebowe.


Temat wykładu przedstawiony w formie prezentacji z licznymi zdjęciami oraz cytatami i aforyzmami uczonych i mędrców greckich podobał się słuchaczom.

 

Tekst: M. Hińcza


 

 

 


25 października 2021 r.


 

 

 

 

9.10.2021 roku nasze Koło Nordic Walking „Wędrowniczki” zorganizowało, tak jak 2,5 roku wcześniej wycieczkę do Olsztyna k/Częstochowy.

 

Tym razem naszym celem był rezerwat Sokole Góry, na południe od zamku. Zaplanowana trasa prowadziła wokół rezerwatu i składała się z fragmentów dłuższych szlaków prowadzących przez Jurę Krakowsko-Częstochowską. Piękna pogoda i wciąż nowe widoki były powodem,  że wędrowałyśmy nieśpiesznie, robiąc liczne postoje na fotografowanie. Było tak pięknie, że nie chciałyśmy zbyt szybko dotrzeć do końca trasy. Po przebyciu 8 km dotarłyśmy do punktu wyjścia zamykając pętlę wokół Sokolich Gór. Był to czas na „małe co nieco” w leśnym barze. Żurek, kwaśnica czy zupa grzybowa wzmocniły nasze nadwątlone siły.

 

A dalsza część wyprawy to spacer na wzgórze zamkowe, skąd rozciągają się wspaniałe widoki na skałki i ruiny zamku. Więc znów aparaty i komórki w dłonie! Z żalem opuszczałyśmy Olsztyn bo słonko jeszcze świeciło a nawet przygrzewało. Ale cóż, trzeba wracać!


Tekst: D. Nitecka  
Foto: Członkowie Koła


 

 

 


25 października 2021 r.


 

 

 

Wojewódzkie obchody Dnia Seniora 2021


Dzień Seniora obchodzony jest w Polsce kilka razy w roku:


- 1 października jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych,

- 20 października  jako Europejski Dzień Seniora,

- 20 listopada jako Ogólnopolski Dzień Seniora.

 


6 października 2021 roku grupa członków (20 osób)  naszego Stowarzyszenia uczestniczyła w Wojewódzkich Obchodach Dnia Seniora 2021. Uroczystość odbyła się w Teatrze Wielkim w Łodzi pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreibera i Wicemarszałka Zbigniewa Ziemby. Organizatorem obchodów było Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi a uczestnikami członkowie organizacji senioralnych województwa łódzkiego. Licznie przybyłych seniorów powitał Marszałek Województwa - Grzegorz Schreiber.

 

W programie artystycznym wystąpiły laureaci XXI i XXII Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dojrzałej w kategorii kabaret i teatr programu Przystanek 60+ realizowanego od 2016 roku przez ŁDK. Obejrzeliśmy z repertuaru Teatru Wielkiego w Łodzi piękną, barwną i porywającą opowieść o radości życia - balet pt. Grek Zorba. Choreografia Lorki Massine`a, muzyka Mikis Theodorakis.

 

Tekst: M. Hińcza


 

 

 


12 października 2021 r.


 

 

 

 

23 września 2021 roku członkowie UTW wyjechali na wycieczkę.


Byliśmy w:


- królewskim mieście Kłodawa i jedynej pracującej Kopalni Soli (zjechaliśmy na poziom 600 m),

- Turku, zwiedziliśmy Muzeum J. Mehoffera i kościół  p.w NSPJ  w którym podziwialiśmy piękne witraże, freski i ołtarze których twórcą był Józef  Mehoffer.


Tekst: A. Nowak
Foto: M. Kaczor


 

 

 


25 października 2021 r.


 

 

 

Dnia 20 stycznia 2006 roku  Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim zostało zarejestrowane w Sądzie Rejonowym w Łodzi. W tym roku mija więc 15 lat działalności naszego Stowarzyszenia. Z tej okazji wydane zostało okolicznościowe wydawnictwo pt. 15 lat Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim, a dnia 29 września 2021 roku w sali MOK w Piotrkowie Tryb. odbyła się Gala Jubileuszowa i inauguracja nowego roku akademickiego 2021-2022. W jubileuszu wzięli udział członkowie Stowarzyszenia oraz zaproszeni goście:


- Wiceprezydent Piotrkowa Trybunalskiego – Adam Karzewnik, Sekretarz Starostwa Piotrkowskiego – Ireneusz Czerwiński,


- przedstawiciele Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalski oraz przedstawiciele  instytucji piotrkowskich: MOK, Mediateki 800-lecia, Muzeum, Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa,


- przedstawiciele zaprzyjaźnionych UTW:  z Opoczna, Bełchatowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Radomska – UTW i UTW Wiem więcej oraz UTW z Łodzi im. Heleny Kretz,


- przedstawiciele organizacji senioralnych działających w Piotrkowie i powiecie piotrkowskim oraz Wojewódzkiej i Powiatowej Rad Seniorów.


W formie prezentacji przedstawiona została historia powstania i działalność Stowarzyszenia w latach 2016-2020. Zasłużeni - aktywni członkowie Stowarzyszenia otrzymali dyplomy i kwiaty. Nowoprzyjętym członkom UTW wręczono legitymacje i Statuty Stowarzyszenia.

Przed salą widowiskową MOK prezentowana była Kronika naszego Stowarzyszenia, wystawa fotograficzna koła Foto-UTW pt. Słomiane chaty…… szklane domy, medale zdobyte przez naszych sportowców  oraz wystawa rękodzieła artystycznego koła Hobbystek.

 

W części artystycznej wystąpiła z recitalem Jadwiga Kocik - finalistka The Voice Senior oraz Monika Kamieńska z zespołem z Łódzkiego Teatru Piosenki.


Na profilu na Facebook naszego Stowarzyszenia – www.facebook.com/utw-piotrkow umieszczona jest galeria zdjęć z tej uroczystości. Zapraszamy do obejrzenia.

 

Tekst: M. Hińcza12 października 2021 r.


  

XIII Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Roku i Organizacji Senioralnych Trzeci Wiek na Start odbyła się 16-17 września 2021 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Głównym organizatorem olimpiady jest UTW w Łazach. Członkowie Grupy Sportowej naszego Stowarzyszenia tradycyjnie jak w ubiegłych latach startowali w kilku konkurencjach zdobywając w swoich grupach wiekowych medale i wysokie lokaty.


Tadeusz Przygrodzki - medal brązowy, bieg 150 m

Teresa Frankowska – IV miejsce, strzelanie z łuku

Jolanta Wiernicka - VIII miejsce, pchnięciu kulą

Mirosław Lada - IX miejsce, jazda przełajowa na rowerze

Janusz Starostka - V miejsce pchnięcie kulą

Adam Knopik – V miejsce bieg 150 m

 

Gratulujemy!


Foto: uczestnicy Olimpiady


 

 

 


12 października 2021 r.


 

 

 

 

23 września 2021 roku członkowie UTW wyjechali na wycieczkę.


Byliśmy w:


- królewskim mieście Kłodawa i jedynej pracującej Kopalni Soli (zjechaliśmy na poziom 600 m),

- Turku, zwiedziliśmy Muzeum J. Mehoffera i kościół  p.w NSPJ  w którym podziwialiśmy piękne witraże, freski i ołtarze których twórcą był Józef  Mehoffer.


Tekst: A. Nowak
Foto: M. Kaczor


 

 

 


25 października 2021 r.


 

 

 

 

W dniach 24-27 sierpnia 2021 r. członkowie UTW uczestniczyli w ciekawej wycieczce na Podkarpacie.

 

W czasie wycieczki odwieliśmy ciekawe miejsca i miejscowości:

 

 

Dzień pierwszy - 24 sierpnia

 

– Rzeszów - stolica województwa podkarpackiego oraz stolica rzymskokatolickiej diecezji rzeszowskiej. Dwie wyższe uczelnie: Uniwersytet  Rzeszowski  i Politechnika. Miasto posiada również międzynarodowy port lotniczy. Prawa miejskie nadał  w XIV w król  Kazimierz Wielki

 

Zwiedziliśmy:


Muzeum etnograficzne - oddział Muzeum  Okręgowego z bardzo ciekawymi zbiorami

 

Pałac letni Lubomirskich – zabytkowa rezydencja powstała w latach 90-tych XVII w. z elementami stylu rokoko

 

Kościół farny – Kościół Św. Wojciecha i Św. Stanisława z gotyckim prezbiterium - gotycko-barokową nawą główną

 

Konwent Popijarski. W obiekcie mieści się obecnie Muzeum Okręgowe  oraz Liceum  im. St. Konarskiego

 

Rynek – obecna zabudowa  z XIX wieku  jest skutkiem pożaru w 1842 r.

 

Dominujący budynek wolnostojący - ratusz z XVII wieku.

 

 

Dzień drugi  - 25 sierpnia

 

Przeworsk - miasto powiatowe na pogórzu rzeszowskim z XIV wieku. Duża ilość zabytków, najważniejsze klasztory obronne  - kościół Św. Barbary i Bożogrobowców – Bazylika i Kaplica Grobu Bożego Sanktuarium Matki Bożej Boreckiej -  zwane Jasną Górą  Różańcową. Liczne pielgrzymki  do cudownego obrazu.

 

Skansen w Markowej - w zbiorach zabytkowe budynki oraz narzędzia i urządzenia z okresu XIX i XX wieku

 

Jarosław Kamienica Orsettich – jeden z zabytków architektury mieszczańskiej, od 1945 muzeum, w którym znajdują się ekspozycje związane z historią miasta i kulturą mieszczańcami.

 

Dzień trzeci  - 26 sierpnia

 

Łańcut - miasto założone przez króla Kazimierza Wielkiego  zasiedlone kolonistami niemieckimi zwanych przez rdzenną ludność  Głuchoniemcami W Łańcucie zwiedziliśmy piękną magnacką rezydencję z okalającym parkiem wzniesioną na polecenie Stanisława Lubomirskiego w latach 1630–1642.

 

Przemyśl - miasto powiatowe w województwie podkarpackim , ok. 60 tys. mieszkańców. Piękne miasto z licznymi zabytkami – w przewodnikach piszą : „jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast  w tej części Europy". I to jest prawda.

 

Zdążyliśmy odwiedzić: Archikatedrę  rzymskokatolicką , Archikatedrę greckokatolicką, podziwialiśmy z Wieży Zegarowej piękną panoramę miasta  z zamkiem i kopcem tatarskim.


Dzień czwarty  - 27 sierpnia


Krasiczyn zamek - najpiękniejszy pomnik polskiego renesansu. Budowę rozpoczął Stanisław Krasicki w wieku, zamek na podstawie czworokąta z czterema basztami. Zamek otoczony parkiem ze starym drzewostanem i pięknymi zbiornikami wodnymi

 

Przemyśl c.d.  - odwiedziliśmy muzeum fajek i dzwonów w Wieży Zegarowej


Wycieczka udana  - ciekawe miejsca i dobra organizacja.

 

Tekst: Michał Stus


 

 

 


04 października 2021 r.


 

 

 

W miesiącu wrześniu 2021 roku w dniach 1-2,  8- 9,  15-16,  22-23, 30,  w biurze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim ul. Słowackiego 116, bud. B, pokój nr 6  w godz.15.00–17.00 przyjmowane będą zapisy nowych członków na rok akademicki 2021/2022.

 

Roczna składka członkowska -  80,00 zł,

jednorazowe wpisowe - 50,00  zł,

biret - 15,00

W podanych wyżej terminach przyjmowane będą również składki członkowskie od dotychczasowych słuchaczy oraz słuchaczy, którzy zrezygnowali z członkostwa  w UTW w roku akademickim  2020 /2021.

 

Zainteresowani będą proszeni o podanie informacji czy są:


- zaszczepieni przeciwko COVID-19 (pełne szczepienie) ewentualnie czy są ozdrowieńcami.


Zarząd UTW
30 września 2021 r.


 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia w zakładce Nasze Talenty zdjęć słuchaczy naszego Stowarzyszenia nagrodzonych w konkursie fotograficznym Ośrodka Edukacji Artystycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim pt. Piotrkowska Przyroda. Konkurs rozstrzygnięto dnia 8.07.2021 roku.


 

 

 


21 sierpnia 2021 r.


 

 

 

 

6.07.2021r. słuchacze UTW Piotrków Trybunalski uczestniczyli w wycieczce do Uniejowa i Poddębic.


Uniejów to jedyny kurort, który oferuje kąpiele w ciepłej solance (pomaga leczyć: reumatyzm, nerwobóle, choroby skóry i układu oddechowego jodem). Trzygodzinny pobyt na różnego rodzaju basenach, mnóstwo atrakcji i jeszcze więcej radości. Na pewno tu wrócimy jeszcze nie raz.


Po kąpieli zjedliśmy obiad i zwiedziliśmy:


- Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich,

- Wieżę widokowa na Zamku,

- Gotycki kościół parafialny,

- Park Aleksandra Tolla.

 

 

W Poddębicach zwiedziliśmy:

- Ogród Zmysłów,

- Renesansowy Pałac Grudzińskich.

 

Wyjazd był pożyteczny dla zdrowia, ciekawy i dobrze zorganizowany.


Tekst: Janina Kujawska
Foto: Janina Franczak Kujawska, Elżbieta Knopik, Zofia Pryczak.


 

 

 


21 września 2021 r.


 

 

 

 

Tradycyjnie, jak co roku (oprócz roku 2020 – pandemia), słuchacze UTW spotkali się 23.06.2021 roku na Pikniku, tym razem w ośrodku Dresso w Sulejowie – Polanka. Tańce przy dobrej muzyce, smaczny obiad, emocjonujące zawody sportowe zorganizowane przez naszych kolegów Janusza Starostkę i Tadeusza Przygodzkiego oraz ognisko z  pieczeniem kiełbasek - to program tego spotkania.

 

Dobra organizacja, pachnący sosnowy las, niedaleko rzeka Pilica, pogoda idealna na spotkanie w plenerze, ale przede wszystkim możliwość spotkania kolegów i koleżanek po długiej pandemicznej izolacji, spowodowały, że atmosfera spotkania była bardzo serdeczna.


Tekst: M. Hińcza
Foto: D. Nitecka, M. Hińcza


 

 

 


29 czerwca 2021 r.


 

 

 

 

W dniach 15 -17 czerwca 2021 roku członkowie UTW wyjechali na wycieczkę na Dolny Śląsk.

 

Zwiedziliśmy:


- Jelenią Górę; plac Ratuszowy i Ratusz, Bazylikę Św. Erazma i Pankracego, Cerkiew Św. Piotra i Pawła, Kościół Łaski, Podwyższenia  Św. Krzyża, Baszty Wojanowską, Grodzką i Zamkową;


- pałace w Dolinie Pałaców i Ogrodów  w Wojanowie, Łomnicy, Bobrowie i Mysłakowicach;


- perłę architektury Dolnego Śląska Lubomierz z jego zabytkami oraz Muzeum Kargula i Pawlaka;


- Lwówek Śląski z zabytkami: renesansowy Ratusz, XIII wieczny Kościół Wniebowzięcia  NMP;


- Szwajcarię Lwówecką /zespół skał wapiennych/, zamek Grodziec, Zaporę Pilchowicką ;


- Krzeszów - barokowe pocysterskie Opactwo o wspaniałej architekturze, freskach i rzeźbach: kościół klasztorny-bazylika Wniebowzięcia NMP z kaplicą Loretańską, Mauzoleum Piastów, misterne stalle, unikalne organy i wspaniały ołtarz główny z ikoną Matki Bożej Łaskawej, Kościół Św. Józefa z pięknymi freskami M. Willmanna, Kościół Smutki i Radości Św. Józefa, Kalwarię Krzeszowską, Dom Gościnny Opata;


- Świdnicę:  kościół Pokoju  - największy barokowy drewniany kościół w Europie, wpisany na Listę UNESCO w 2001 roku, majestatyczną katedrę budowaną w latach 1377-1486 z wieża o wys. 103 m, muzeum Broni i Militariów, z wieży oglądaliśmy miasto i okolicy.

 

Pogoda sprzyjała spacerom, przewodnicy Leszek Koprowski i Bogumił Kociumak  ciekawie opowiadali o zwiedzanych obiektach, na pewno chętnie jeszcze wrócimy na Dolny Śląsk.


Tekst: A. Nowak
Foto: S. Jakubczak


 

 

 


29 czerwca 2021 r.


 

 

 
23 czerwca 2021 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim. Na wniosek Komisji Rewizyjnej Zgromadzenie udzieliło absolutorium za 2020 rok Zarządowi Stowarzyszenia UTW.


Tekst: M. Hińcza   
Foto:  D. Nitecka 

 


29 czerwca 2020 r.


  

Koło UTW Nordic Walking -  Wędrowniczki

W czerwcu 2021 roku po raz trzeci próbujemy wrócić do normalnej działalności. Może tym razem się uda. Pierwsze wyjście 12.06.2021 r. do lasu na Wierzejach było bardzo udane, pogoda dopisała, frekwencja spora no i zaliczone 9,5 km po leśnych ścieżkach, wśród bujnej zieleni. Wreszcie spotkanie w większym gronie koleżanek.

 

A jak było od czasu pojawienia się COVID-19?! Mimo wszystko działo się dużo. Ostatnie nasze przedcovidowe „kijkowanie” to 29.02.2020 r. Ale już pod koniec kwietnia pierwsze odważne koleżanki, pojedynczo lub parami ruszyły na trasy. I tak minęła wiosna i lato 2020 roku. Z wielką radością i nadzieją spotkałyśmy się 3.10.2020 roku na trasie nad Bugajem i Wierzejką. Niestety zaraz po tym pojawiła się druga fala. I znów reszta jesieni i zima to tylko „kijkowanie" w grupach po dwie, trzy osoby. 13 marca 2021 roku tradycyjnie choć nielicznie uczestniczyłyśmy w rajdzie NW OSIR po czym zaraz „wybuchła” trzecia fala. Teraz mamy nadzieję, że już nam nic nie przeszkodzi i przez lato nadrobimy stracony czas.

 

Wszystkie nasze działania są szczegółowo opisane w naszej Kronice Koła przez Ewę Dudę i Anię Merk.


Tekst: D. Nitecka
Foto: Członkowie Koła


 

 

 


18 czerwca 2021 r.


 

 

 
19 maja 2021 r. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim uczestniczyli w wycieczce do Rogowa i Lipiec Reymontowskich.


ROGÓW

Arboretum (łac. albor -drzewo ) w Rogowie powstało w 1923 r. i należy obecnie do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Pełni funkcję naukową jako obiekt w którym prowadzi się próby aklimatyzacji i obserwację obcych gatunków drzew i krzewów ze stref klimatu umiarkowanego.

Najbardziej efektownymi i podziwianymi w maju są kwitnące krzewy magnolii i różaneczników.

 

LIPCE REYMONTOWSKIE

Miejscowość związana z twórczością Władysława Reymonta, który w 1924 r. otrzymał literacką nagrodę Nobla za powieść "Chłopi".

Akcja powieści umiejscowiona została w Lipcach, nadała gminie rozgłos i utrwaliła obraz życia mieszkańców na przełomie wieków.

Zwiedziliśmy Galerię Pamiątek Regionalnych – świetne miejsce by poznać historię chłopów, a przez zgromadzone zbiory przyjrzeć się realizmowi wsi polskiej.

Miły gospodarz z entuzjazmem opowiadał o zgromadzonych eksponatach, pokazywał wszystko co związane było z książką i filmem „Chłopi".

 

 


 

 


02 czerwca 2021 r.


 Zarząd Stowarzyszenia UTW informuje Słuchaczy, że WALNE ZGROMADZENIE SPRAWOZDAWCZE członków Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Piotrkowie Tryb. odbędzie się:


23.06.2021 r. o godz. 13:00 (I termin)

23.06.2021 r. o godz. 13:15 (II termin)


w  Ośrodku Wczasowym  „DRESSO”  w Sulejowie  /Polanka/


Proponowany porządek obrad na Walnym Zgromadzeniu Sprawozdawczym członków Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Piotrkowie Tryb. w dniu 23 czerwca 2021 r. :

 

1. Otwarcie

2. Przyjęcie porządku obrad

3. Wybór Prezydium Walnego Zgromadzenia członków:

a) Przewodniczącego,

b) Sekretarza

4. Przyjęcie regulaminu obrad

5. Powołanie:

a) Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej,

b) Komisji Uchwał i Wniosków,

6. Złożenie sprawozdania z działalności Zarządu

7. Złożenie sprawozdania z działalności finansowej Stowarzyszenia

8. Złożenie sprawozdania z działalności Komisji Rewizyjnej

9. Informacja o działalności Rady Słuchaczy

10. Dyskusja dot. działalności za 2020 r.

11. Podjęcie uchwał:

a) w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Zarządu,

b) w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego,

c) w sprawie zatwierdzenie sprawozdania Komisji Rewizyjnej,

d) w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi,

e) w sprawie ustalenia składki członkowskiej na rok akademicki 2021/2022

12. Dyskusja dotycząca programu działania na następny rok

13. Przyjęcie uchwał i wniosków

14. Sprawy różne

15. Zakończenie obrad


Dojazd: Będą podstawione autobusy na ul. Słowackiego przy biurze UTW odjazd o godz. 12:30. Obecność  każdego członka UTW na Walnym Zgromadzeniu obowiązkowa.


Zarząd UTW


 

 


027maja 2021 r.


 

 

Zarząd Uniwersytetu informuje o planowaniu niżej wymienionych imprez i wycieczek:


  • 19.05.2021 r. - Arboretum w Rogowie i Lipce Rejmontowskie - 20 zł

  • 15-17.06.2021 r. - Jelenia Góra, Wojanów, Łomnica, Świdnica i Krzeszów - 400 zł


  • 23.06.21 - Piknik od godz. 13.00 (Dresso, Polanka) - 20 zł (przy wpłacie należy zadeklarować, czy słuchacz zamierza skorzystać z transportu – będzie podstawiony autobus na parkingu UTW)

  • 25.06.2021 r. - Mszczonów, Park Suntago – 50 zł (dla osób z orzeczeniem niepełnosprawności)

 


Zapisy na wycieczki i imprezy można dokonać w dniach 12 maja, 19 maja , 26 maja,
2 czerwca, 9 czerwca br. w godzinach 15.00 – 17.00  w biurze UTW.

 

Kontakt w sprawie wycieczek Ania Nowak - 603 689 817.

 


WAŻNE


DODATKOWO INFORMUJEMY że w dniu 23 czerwca br. przed  Piknikiem odbędzie się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze. Szczegółowe informacje zamieszczone będą na stronie UTW oraz na tablicy ogłoszeń przy biurze UTW.


Zarząd UTW
13 maja 2021 r.


 Z okazji DNIA KOBIET serdeczne życzenia Koleżankom z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim; zdrowia, spełnienia marzeń, uśmiechu, pogody ducha oraz szybkiego spotkania na wykładach i zajęciach składają

koledzy z Uniwersytetu
05 marca 2021 r.


 W zakładce "Historia" jest dostępna aktualizacja. Gorąco zapraszamy do lektury.24 lutego 2021 r.


 Szanowni słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim.


20 stycznia 2021 roku mija 15 lat od zarejestrowania naszego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim.


Ze względu na panującą pandemię koronawirusa nie spotykamy się na wykładach, ale to nie znaczy, że nic się nie dzieje. Trwają prace nad przygotowaniem – miejmy nadzieję, że się odbędzie - JUBILEUSZU 15-LECIA.

Jest już prezentacja filmowa dot. naszych wykładów, spotkań, wyjazdów do teatru i filharmonii, wyjść do kina, wycieczek, wyjazdów na olimpiady sportowe seniorów, spotkań na Wigilii, dniu Kobiet, balach karnawałowych, Juwenaliach, piknikach, udziału w różnych projektach /”Nasza mała Ojczyzna”, Przystanek 60+, Senioraliach/, a także wielu innych zdarzeniach.

Autorką prezentacji jest nasza słuchaczka Alicja Petruzela. Dziękuję.


Prezentacja jest w trzech częściach po ok. 10 minut.


Linki do tej prezentacji zamieszczamy poniżej.

 

CZĘŚĆ I

CZĘŚĆ II

CZĘŚĆ III


 

Janina Franczak-Kujawska
Prezes UTW
20 stycznia 2021 r.


  

Ze względu na aktualną sytuację pandemiczną
/ strefa czerwona /

Zarząd UTW podjął decyzję o


ZAWIESZENIU DO ODWOŁANIA WYKŁADÓW


Zawieszenie obowiązuje od dnia 21.10.2020 r.
do odwołania.


Pozostają aktualne dyżury  skarbnika i członka Zarządu w każdy czwartek  w godz. 15.0017.00.

 


Podczas dyżurów można:


  • odebrać aktualny biuletyn.
  • wypełnić ankietę dotyczącą działalności naszego UTW (dane z ankiety, po opracowaniu, znajdą się  w wydawnictwie jubileuszowym), 
  • wpłacić składkę członkowską , opłatę na wycieczkę do W-wy, na wyjazd do teatru,
  • realizować wypłaty - zwroty za basen, pilates i inne


Ważne informacje dla słuchaczy UTW będą umieszczane na profilu Facebook i naszej stronie  internetowej.


Zarząd UTW
23 paźdiernika 2020 r.


 W zakładce "Biuletyn UTW" jest już dostępny dwudziesty ósmy numer naszego periodyku. Gorąco zapraszamy do lektury.23 paźdiernika 2020 r.


 


30 września 2020 roku w sali widowiskowej MOK odbyła się uroczysta inauguracja na UTW nowego roku akademickiego 2020-2021. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Andrzej Kacperek - wiceprezydent Piotrkowa Tryb, Elżbieta Łągwa-Szelęgowska – dyrektor  MOK,  członkowie Rady Naukowej UTW - dr hab. prof. Filii UJK Jacek Bonarek i dr Błażej Cecota - kier. CIT w Piotrkowie, a w imieniu nowego dziekana Filii UJK - dr Jolanta Jarocka-Piesik.

Nowi członkowie UTW złożyli uroczyste ślubowanie i otrzymali z rąk Andrzeja Kacperka legitymacje członkowskie Stowarzyszenia. Wszyscy zaśpiewaliśmy studencką pieśń hymniczną Gaudeamus igitur.

Wykład inauguracyjny pt. „Zoe o oczach czarnych jak węgiel i inne cesarzowe Bizancjum X wieku” wygłosił dr hab. Jacek Bonarek.

W holu przed salą widowiskową prezentowana była wystawa fotograficzna słuchaczy Stowarzyszenia pt. "Magia światła".Tekst: M. Hińcza


 

 


02 października 2020 r.


 SZANOWNI SŁUCHACZE
UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU
w Piotrkowie Trybunalskim

 


UROCZYSTA INAUGURACJA roku akademickiego 2020/2021 odbędzie się:


30 września 2020 roku (środa) o godz. 17.00 
w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim przu ul. Aleja 3 Maja 12.


Podczas inauguracji prof. dr hab. Jacek Bonarek wygłosi wykład:

„Zoe o oczach czarnych jak węgiel i inne cesarzowe Bizancjum X wieku"


Podczas inauguracji będzie można podziwiać wystawę fotograficzną 
„MAGIA ŚWIATŁA" zorganizowaną przez Koło Foto-UTW.


Obowiązują maseczki, podpisy na liście wraz numerem telefonu, dezynfekcja rąk przed wejściem na salę, zajmowanie na sali co drugiego miejsca.


Sala może pomieścić 159 osób.


Podczas inauguracji podamy miejsce następnego wykładu oraz  informacje o Biuletynie nr 28.


Wszystkie te problemy są spowodowane pandemią COVID-19 oraz związaną z nią odmową udostępnienia auli w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie Trybunalskim przez władze uczelni.


Proszę o udostępnienie tej informacji, aby mogła dotrzeć do jak najszerszej grupy słuchaczy UTW.

 


Do zobaczenia na inauguracji

Janina Franczak-Kujawska
Prezes Stowarzyszenia UTW

24 września 2020 r.


  

Liczba odwiedzin: