Nasze Talenty

 

 

 

Roma Ogrodniczak - sympatyczna, miła, lubiana, zawsze chętna do pomocy jest „właścicielką” wielu talentów, jest po prostu artystką.  Jak mówi „to osamotnienie i chęć aktywności spowodowały, że zaczęłam szukać, co zrobić z nadmiarem wolnego czasu”. Jej wiersz pt. Samotność najlepiej charakteryzuje ten okres.


Jestem sama, samotna
i kto mi podpowie
gdzie zgubić tę samotność.
Przyplątała się do mnie
niechciana, nikomu niepotrzebna.
Ciąży jak zaklęty bagaż.
I każdy dzień, każdy miesiąc
jest coraz trudniejszy.


Słuchaczką naszego Stowarzyszenia jest od 2014 roku. Aktywnie uczestniczy w jego „życiu”, działa w kole Foto-UTW, kole Teatralno-Muzycznym (dawnym kole Liryka Jesieni). Bierze udział również w zajęciach (taniec, recytacje, malarstwo) w Klubie Seniora OEA MOK, oraz w programie ŁDK Przystanek 60+ (plenery, przeglądy). Wystawia swoje prace fotograficzne na wystawach organizowanych przez nasze UTW, a malarskie w przeglądach programu Przystanek 60+  (wyróżnienie za obraz w 2017 i 2018 rok). W zaciszu domowym wykonuje dla siebie i znajomych: dekoracje, ozdoby, stroiki.

 

Dzięki tak szerokiej aktywności znalazła jak twierdzi „zaspokojenie” swoich emocji i licznych talentów, które odkryła już w szkole podstawowej, a otrzymała je w genach, bo w rodzinie jest przecież uznany malarz.

luty 2020   

Tekst: M. Hińcza

 


 

 


Luty 2020 r.


 W dniach 2-15 października 2019 roku w holu UJK Filia w Piotrkowie Tryb. słuchacze UTW wystawiali zdjęcia na wystawie pt. Kwiaty uśmiechem rośliny. Swoje zdjęcia prezentowali: Teresa Adamus, Elżbieta Andrzejewska, Jolanta Biłek,  Barbara Frańczak,  Bożenna Gęgotek, Stanisław Jakubczak, Małgorzata Kaczor, Maria Krawiec-Hińcza, Anna Kruszyna, Róża Lesińska, Wanda Michalska, Dorota Nitecka, Roma Ogrodniczak, Alicja Petruzela, Hanna Tazbir, Grażyna Teodorczyk-Piejek, Ilona Sebastyjańczyk, Michał Stus.

 

Zapraszamy do obejrzenia kolaży wystawianych zdjęć przygotowanych przez Alicję Petruzelę.


Tekst: M. Hińcza

 

 

FOTOGALERIA
 

 


21 listopada 2019 r.


 Stanisław Jakubczak jest długoletnim członkiem naszego Stowarzyszenia UTW, był również członkiem Zarządu UTW. Fotografia interesowała go już w szkole średniej. Druh, Smiena, Zenit, były kolejnymi aparatami w dorobku fotoamatora. Jego hobby stała się fotografia barwna - przezrocza i samodzielne wywoływanie kolorowych zdjęć. Było to możliwe dzięki wielu "zarwanym" nocom w czasie studiów. Kolejnym etapem jego zainteresowań były zdjęcia rodzinne.


Uczestniczy w warsztatach fotograficznych na UTW, w zajęciach w Piotrkowskim Towarzystwie Fotograficznym Fcztery, a także bardzo interesujących warsztatach w Klubie Seniora OEA MOK w Piotrkowie. Więcej wolnego czasu pozwoliło mu zamienić hobby w pasję fotografowania, podglądania przyrody i patrzenia na otaczającą rzeczywistość innym okiem.

Uczestniczył w wystawach i w konkursach organizowanych przez: nasze Stowarzyszenie UTW, Starostwo Powiatowe w Piotrkowie, Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa, Radę osiedla Wierzeje, Gminny Dom Kultury w Kozach (część Bielska-Białej) a także w Konkursie Przeglądu Twórczości Dojrzałej "Przystanek60+" w Łódzkim Domu Kultury. Za swoje fotografie otrzymywał wiele wyróżnień i nagród co sprawiło mu wiele radości i satysfakcji.


Tekst: R.Lesińska

 

 

FOTOGALERIA
 

 


06 czerwca 2019 r.


 Aleksandra Zajewska
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Piotrkowie TrybunalskimMoja mała ojczyzna

 


...to prawie od półwiecza Piotrków Trybunalski. Nie jestem stąd. Zrządzeniem losu pożegnałam Poznań, gdzie podjęłam pierwszą pracę zawodową, by tutaj na dobre i złe pozostać. Różnica między tymi aglomeracjami ( nie chodzi o wielkość miast) była dla mnie tak rażąca i przygnębiająca, że spowodowała u mnie uraz na ćwierć wieku. Tam ład i porządek, tętniące życie; tutaj wszechobecny nieład, marazm, zatrzymany czas. Na szczęście moje środowisko okazało się przyjazne i to procentuje do dzisiaj. Mój ówczesny dylemat obrazuje fragment wiersza Wisławy Szymborskiej z tomiku o znamiennym dla mnie tytule: „Wystarczy”…. : "jednak największy kłopot mam ze słowem . Wygląda to na czynność pospolitą, uprawianą powszechnie, ale nie zbiorowo, w czasie teraźniejszym, w trybie niedokonanym, choć, jak wiadomo, dawno dokonanym.”


Moją adaptację w Piotrkowie zakończyło pojawienie się na świecie Wnuczki. To była klamra spinająca część życia, powodująca zaprzestanie mentalnych wyprowadzek. Zaczął się dla mnie dobry czas w tym mieście. Odkrywałam uroki, choć zaniedbanych, różnych miejsc Piotrkowa i cieszyłam się życiem.

 

A potem nastąpił boom, powodujący metamorfozę ulic, domów, placów, Rynku, nowych osiedli, dróg… Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, wszystkie te miejsca nie są takie same jak onegdaj. Dzisiaj cieszy mnie w Piotrkowie każda odrestaurowana kamienica, nowy szlak komunikacyjny, miejsca kultury, ilość oferowanych imprez, renowacja pomników na Starym Cmentarzu, itp. Również: oświetlenie ulic, zasadzone drzewa, wszechobecne kwiaty, kawiarniane ogródki i jeszcze długo by wymieniać. A dla wątpiących polecam obejrzenie tablic „Stare – nowe” umieszczonych w Parku Jana Pawła II.

 

Wreszcie po tylu latach buntu jestem u siebie, a nawet, parafrazując myśl prof. Leszka Kołakowskiego  „ bywam szczęśliwa”.

 

Rok 2017 to rozliczne uroczystości związane z obchodami 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego, mojej małej ojczyzny. I muszę na koniec wyznać: serce rośnie!Wydawnictwo Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie Trybunalskim pt. „Polski Niepodległej regionu korzenie” 

 


07 luty 2019 r.


 Hanna Tazbir jest długoletnią i aktywną słuchaczką Stowarzyszenia UTW w Piotrkowie Trybunalskim, działa też w piotrkowskim Klubie Seniora OEA MOK. To kobieta wielu talentów. Maluje, tworzy piękne witraże, uwiecznia otaczający nas świat w fotografii, pisze wiersze, teksty piosenek, skecze i scenariusze. Często sama lub z koleżankami prezentuje swoją twórczość literacką na spotkaniach integracyjnych Stowarzyszenia np. na piknikach i spotkaniach wigilijnych. Oprócz działalności artystycznej uczestniczy również w zajęciach grup sportowych: tenis stołowy i joga, bierze udział w zawodach sportowych dla Seniorów.

 

Tekst: M. Hińcza


 

 

Rajski Ptak


Rajski ptak ląduje tylko na dłoni,

Która otwarta jest i go nie chwyta.

Za własnym szczęściem w codziennej pogoni

Uwikłani, nie chcemy losu pytać

O przyszłość naszą przed nami zakrytą.

Bowiem wiedza w cieniu niewiedzy stoi.

Złe doświadczenia w duszy są wyryte.

Rajski ptak odlatuje, bo się boi.

Człowiek za ułudą na próżno goniąc

Kropelki szczęścia bezwiednie trwoni.


Hanna TazbirZapraszamy do obejrzenia Fotogalerii prezentującej twórczość Hanny Tazbir.

 

 

FOTOGALERIA
 

 

 Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z wystawy członków naszego Stowarzyszenia  "Smutek … Radość".  Wystawa była prezentowana w Filii UJK w Piotrkowie Tryb., w październiku 2018 roku.

 

 

FOTOGALERIA
 

 


19 listopada 2018 r.


 Zapraszamy do obejrzenia prac naszych słuchaczy prezentowanych w czerwcu, w czytelni Biblioteki Miejskiej w Piotrkowie, na wystawie "Piękna nasza Polska cała".

 

 

FOTOGALERIA
 

 


14 września 2018 r.


 Róża Lesińska jest słuchaczem UTW od 2007 roku, w tym kilka lat członkiem Zarządu Stowarzyszenia. Fotografią interesowała się od wielu lat. Zainteresowanie to zamieniło się w jej  hobby. Jak sama mówi – „ im więcej wiem, tym więcej muszę się uczyć”, dlatego już 10 lat temu podjęła naukę fotografii uczęszczając na warsztaty fotograficzne, obecnie w Klubie Seniora OEA MOK w Piotrkowie.  Założycielka i lider Koła Foto-Pasjonatów działającego na naszym UTW. Swoje prace prezentuje na licznych wystawach zbiorowych. W 2015 r. w galerii ODA w Piotrkowie Tryb. miała swoją wystawę indywidualną pt. „Jednym okiem”. Jest laureatką konkursów organizowanych między innymi przez Starostwo Powiatowe, Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa oraz MOK. W czerwcu 2018  otrzymała wyróżnienie w Przeglądzie Twórczości Dojrzałej Przystanek 60+ w kategorii Fotografia organizowanym przez Łódzki Dom Kultury.


Zapraszamy do obejrzenia Fotogalerii jej prac. 

 

Tekst: M. Hińcza

 

 

FOTOGALERIA
 

 


13 września 2018 r.


 Plener fotograficzny "Wapienniki-Sulejów"

 


 


 

 


10 kwietnia 2018 r.


 Plener fotograficzny "Rzeka Luciąża"

 


 


 

 


10 kwietnia 2018 r.


 Plener fotograficzny "Piotrków Kreatywny"

 


 


 

 


10 kwietnia 2018 r.


 Plener fotograficzny "Piotrków Świąteczny"

 


 


 

 


04 kwietnia 2018 r.


 Plener fotograficzny "Jesienne Kwiaty"
miejsce: Park im. ks. Józefa Poniatowskiego


 


 

 


04 kwietnia 2018 r.


 Helena Starostka - członek Stowarzyszenia UTW od 2007 roku, trzykrotna medalistka w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego Ogólnopolskich Olimpiad  Sportowych w Łazach koło Zawiercia "Trzeci Wiek na Start". Zdobyła złote medale w roku 2015 i 2016 oraz brązowy w 2017 roku.


Strzelanie Helenka uprawia całkiem amatorsko, ale bardzo to lubi i jak ma taką możliwość to chętnie z niej korzysta. Razem z mężem Januszem od wiosny do jesieni dużo jeżdżą na rowerach, uprawiają nording-walking, ale też na swojej działce często grywają w siatkówkę a ich wnuki trenują piłkę nożną. W ogóle jest to sportowa rodzina.


 

Tekst: K. Marciniak

 


 


 

 


30 marca 2018 r.


 Barbara Sakowicz-Zyś - członek Stowarzyszenia UTW w Piotrkowie Trybunalskim od 2009 roku, członek Zarządu przez dwie kadencje w latach 2010-2016, obecnie członek Rady Słuchaczy. Z wykształcenia pielęgniarka – rehabilant. Zawsze uśmiechnięta i chętna do pomocy, posiada jak sama mówi "artystyczną duszę". Występowała w kabarecie Trzeciaki i w teatrze Boczny Tor działających przy Klubie Seniora OEA MOK, a obecnie jest członkiem Klubu Liryka Jesieni naszego Stowarzyszenia. Od kilkunastu lat pisze wiersze głównie okolicznościowe związane z konkretnymi wydarzeniami osobistymi i rodzinnymi. Posiada zdolności manualne - dzierga na szydełku i drutach np. wzorzyste swetry i czapki, ale też wykonuje piękne gobeliny. Swoje prace przedstawia na konkursach i wystawach organizowanych dla seniorów np. ŁDK - Przystanek 60+, gdzie otrzymywała nagrodę i wyróżnienie.


 

Tekst: M. HińczaOto jeden z Jej wierszy, z 2016 roku.


 

 

Kocham Cię życie


Kocham Cię życie w twych barwach kolorów i snów

W kwiecie dywanów wiosennych soczystej zieleni drzew i pól

Choć w duszy mej często zakwita czerń wspomnień przeżytych mych lat

I wtedy ta szarość przesłania tak pięknie stworzony świat

Samotność tęsknota i smutek zaciemnia radości mej skry

Lecz spójrzmy dokoła są ludzie życzliwi weseli i młodzi

Jak kiedyś byliśmy i my

Przywołaj te chwile szczęśliwe dla których  tak warto jest żyć

I serce swe rozpal na nowo żarem miłości wspomnianych dni

 


 


 

 


09 marca 2018 r.


 W 2017 roku słuchacze UTW – członkowie koła Foto-Pasjonaci i koła Foto-UTW zdobyli liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych. Niżej podano imiona i  nazwiska nagrodzonych w tych konkursach członków UTW. Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII nagrodzonych zdjęć.


Ziemia Piotrkowska – moja mała ojczyzna w obiektywie. Konkurs organizowany przez Starostwo Piotrkowskie.

 

I nagroda -  Stanisław Jakubczak, zdjęcie nr 1  Wapienniki  
Wyróżnienia – Anna Kruszyna (zdjęcie nr 2), Bożena Gęgotek (zdjęcie nr 3)

 

 

Cały Piotrków w kwiatach - 47 edycja konkursu organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego.

 

I nagroda – Bożena Gęgotek (zdjęcia nr 4, 5, 6)
III nagroda – Róża Lesińska (zdjęcia nr  7, 8, 9)
Wyróżnienia - Teresa Adamus (zdjęcia nr 10, 11), Alicja Petruzela, (zdjęcie nr 12), Stanisław Jakubczak (zdjęcie nr 13),
Dorota Nitecka (zdjęcia nr 14, 15)

 

 


Fotografie wyjątkowych miejsc Sulejowa i okolic. Konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Sulejów dla Pokoleń                                                                                                                            Bożena Gęgotek (zdjęcie nr 16)

 

 

 

Wojewódzki Przegląd Twórczości Dojrzałej Przystanek 60+. Jest to program Łódzkiego Domu Kultury.                                 

Kategoria  Fotografia


II miejsce – Bożena Gęgotek cykl Pożar (zdjęcia nr 17, 18, 19, 20, 21)                                                           
Wyróżnienie - Stanisław Jakubczak cykl Moje kwiaty (zdjęcia nr 22, 23, 24, 25, 26)

Bożena Gęgotek (zdjęcie nr 27)

 

 

Kategoria Zdjęcia z plenerów


I miejsce -
Bożena Gęgotek (zdjęcie nr 28)                                      Wyróżnienie – Teresa Adamus (zdjęcie nr 29)

 


Piotrków i Opole – 800 lat. Konkurs zorganizowany przez OEA MOK w Piotrkowie Tryb.

Bożena Gęgotek (zdjęcia nr 30, 31)

 


Tekst: M. Hińcza

 

 

FOTOGALERIA

 

 


03 stycznia 2018 r.


 W dniach 4-9 października 2017 roku w holu UJK budynek A członkowie Stowarzyszenia UTW prezentowali swoje fotografie na wystawie "Świat zwierząt w Polsce".

Zapraszamy do ich obejrzenia. Zdjęcia zostały ułożone alfabetycznie, wg. nazwisk autorów.

 

 

Teresa Adamus

 

 

Elżbieta Andrzejewska

 

 

Jolanta Biłek

 

 

Barbara Frańczak

 

 

Bożena Gęgotek

>

 

 

Stanisław Jakubczak

 

 

Małgorzata Kaczor

 

 

Maria Krawiec-Hińcza

 

 

Anna Kruszyna

 

 

Róża Lesińska

 

 

Wanda Michalska

 

 

Dorota Nitecka

 

 

Roma Ogrodniczak

 

 

Alicja Petruzela

 

 

Danuta Woźniak

 


 

 


11 października 2017 r.


 "Piotrków – nasze miasto" to tytuł wystawy fotograficznej członków koła UTW Foto-Pasjonaci. Wystawa prezentowana była na Pikniku Integracyjnym, który odbył się 14 czerwca 2017 roku oraz będzie prezentowana na Rynku Trybunalskim na Imieninach Piotrkowa. Swoje zdjęcia na wystawie zaprezentowali: Alicja Petruzela, Bożena Gęgotek, Dorota Nitecka, Grażyna Piejek, Róża Lesińska, Stanisław Jakubczak oraz Teresa Adamus.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć członków grupy. Zdjęcia zostały ułożone alfabetycznie, wg. nazwisk autorów.

 

 

Teresa Adamus

 

 

Bożena Gęgotek

 

 

Stanisław Jakubczak

 

 

Róża Lesińska

 

 

Dorota Nitecka

 

 

Alicja Petruzela

 

 

Grażyna Piejek

 


 

 


14 czerwca 2017 r.


 Alicja Petruzela – członek UTW od 2009 roku, były skarbnik Zarządu Stowarzyszenia. Gdy przeszła na emeryturę po 30 latach intensywnej pracy zawodowej znalazła czas na rozwijanie swoich pasji i zamiłowań. I tak rozpoczęła się jej "przygoda" z haftem i fotografią. Jest członkiem Koła Foto-Pasjonatów UTW i Klubu Seniora OEA  MOK  w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie na warsztatach doskonali swoje talenty. Jej prace biorą udział w konkursach i pokazywane są na licznych wystawach, gdzie otrzymuje nagrody i wyróżnienia.

Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII prezentującej zdjęcia jej haftowanych obrazów prezentowanych na wystawie "Obrazy haftem malowane" w OEA MOK w grudniu 2016 roku.

 

 

FOTOGALERIATekst: M.Hińcza
Foto: A. Petruzela15 kwietnia 2017 r.


 W wrześniu 2016 roku w Małej Galerii Ośrodka Działań Artystycznych członkowie Koła Foto-Pasjonatów UTW, uczestnicy warsztatów fotograficznych OEA MOK prezentowali swoje prace na wystawie pt. "Wrocław i krasnale w obiektywie".


 


 

 


15 marca 2017 r.


 Na wystawie fotograficznej pt. "Kapliczki" członkowie koła Foto-Pasjonaci UTW – uczestnicy warsztatów fotograficznych OEA  MOK prezentowali swoje prace w lipcu 2016, w Centrum Idei Ku Demokracji, a w grudniu 2016 w OEA MOK.


 


 

 


15 lutego 2017 r.


 Nagrody i wyróżnienia zdobyte w konkursach fotograficznych  przez członków UTW w 2016 roku.

W 2016 roku słuchacze UTW uczestniczący w warsztatach fotograficznych przy UTW oraz OEA MOK zdobyli liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych. Niżej podajemy konkursy i nazwiska naszych słuchaczy, którzy otrzymali nagrody oraz zapraszamy do obejrzenia Fotogalerii nagrodzonych zdjęć.


Ziemia Piotrkowska – moja mała ojczyzna w obiektywie.
Konkurs organizowany przez Starostwo Piotrkowskie.

I nagroda - Grażyna Teodorczyk-Piejek, zdjęcie nr 1 Mierzyn wieczorową nocą.               
Wyróżnienie - Róża Lesińska, zdjęcie nr 2


Przyroda Łódzkiego – LUBIĘ TO.
Konkurs organizowany przez Piotrkowskie Stowarzyszenie 21.

Wyróżnienia:

Róża Lesińska, zdjęcie nr 3
Stanisław Jakubczak, zdjęcie nr 4
Bożena Gęgotek, zdjęcie nr 5


Cudze chwalicie swego nie znacie - najpiękniejsze zakątki osiedla Wierzeje oraz okolic. Konkurs organizowany przez Radę osiedla Wierzeje w Piotrkowie Tryb.                                  

Wyróżnienie – Stanisław Jakubczak, zdjęcie nr 6  Osiedle za wielką wodą


Cały Piotrków w kwiatach - 2016.
46 edycja konkursu organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego.


kategoria I

nagrody:

II nagroda – Alicja Petruzela, zdjęcia nr 7,8,9,10
III nagroda – Róża Lesińska, zdjęcia nr 11,12
III nagroda - Bożena Gęgotek, zdjęcia nr 13, 14,15
wyróżnienie - Dorota Nitecka, zdjęcie nr 16

kategoria II nagrody:

I nagroda – Stanisław Jakubczak, zdjęcia 17, 18,


Fotografie wyjątkowych miejsc Sulejowa i okolic.
Konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Sulejów dla Pokoleń.

I nagroda - Bożena Gęgotek, zdjęcie nr 19,  to zdjęcie zostało też pokazane na pocztówce wydanej przez Pocztę Polską


Wszystkie nagrodzone zdjęcia można obejrzeć
TUTAJTekst: M.Hińcza05 stycznia 2016 r.


 

 

W dniach 5–10 października 2016 roku członkowie UTW prezentowali na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego – Filia w Piotrkowie Tryb. swoje prace na wystawie fotograficznej - "Mało znane zabytki i zakątki Polski".

Na naszym UTW działają dwa koła fotograficzne: od 2009 roku koło Foto-Pasjonatów /dla zaawansowanych/ a od 2013 roku koło Foto-UTW /warsztaty/. Nasi słuchacze uczestniczą również w warsztatach fotograficznych prowadzonych przez Ośrodek Edukacji Artystycznej - MOK. W ubiegłych latach fotograficy UTW zdobywali liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach organizowanych w Piotrkowie, powiecie piotrkowskim i województwie łódzkim.

Na wystawie "Mało znane zabytki i zakątki Polski" swoje prace prezentowali słuchacze UTW:

Teresa Adamus, Jolanta Biłek, Barbara Frańczak, Bożena Gęgotek, Stanisław Jakubczak, Maria Krawiec-Hińcza, Anna Kruszyna, Róża Lesińska, Wanda Michalska, Dorota Nitecka, Alicja Petruzela, Grażyna Teodorczyk-Piejek.


Zdjęcia prezentowane na wystawie pokazujemy w Fotogalerii.FOTOGALERIATekst: M.Hińcza31 października 2016 r.