Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wycieczka na Żuławy

W dniach 22-24 sierpnia 2023 członkowie UTW pojechali na wycieczkę obejmującą Malbork Elbląg, przekop Mierzei Wiślanej, Kwidzyn, Chełmno.

Miasto Malbork jest od 1250 roku związane z historią zakonu krzyżackiego. Nazwa Malbork ( Marienburg ) wywodzi się od imienia Marii – patronki zakonu. Szybki rozwój miasta , budowa zamku, rozbudowa fortyfikacji spowodowało przeniesienie stolicy państwa krzyżackiego z Wenecji do Malborka. Po zniszczeniach miasta w 1945 r. z historycznych struktur miasta pozostało : kościół farny, ratusz, dwie bramy , fragment murów i mocno zniszczony zamek. Obecnie możemy zwiedzać odbudowany zamek jako jedną z największych budowli tego typu w Europie.

Elbląg jest jednym z najstarszych miast Polski, założone przez mistrza zakonu krzyżackiego w roku 1237. Usytuowane na granicy dwóch krain geograficznych Żuław Wiślanych i Wysoczyzny Elbląskiej.. Historia : osada handlowa w 13 wieku, prawa miejskie od 1220 r., rozwój miasta przyspieszyło powstanie stoczni w okresie zaboru pruskiego- produkcja maszyn parowych, lokomotyw, statków handlowych i wojennych. W roku 1945 Elbląg wraca na mapę Polski zniszczony w 50 % .

Uczestniczyliśmy w ciekawym rejsie po Kanale Elbląskim łączącym systemy jezior z okolic Ostródy, Iławy i jeziora Drużno. Główną atrakcją rejsu jest pokonywanie przez statek części trasy po szynach ułożonych na trawie. Byliśmy w najniżej położonym punkcie Polski na depresji Żuławskiej w miejscowości Raczki Elbląskie na poziomie -1.8 m ppm. .

Trzeciego dnia wycieczki zwiedziliśmy Kwidzyn i Chełmno – urokliwe miasteczka związane historią Polski i zakonu krzyżackiego.

Uczestnicy wycieczki mieli zapewnioną fachową opiekę przewodników we wszystkich zwiedzanych obiektach Wycieczka była udana i spełniła nasze oczekiwania.

Tekst : Stanisława Stus
Zdjęcia : uczestnicy wycieczki

Wycieczka na Żuławy
Przewiń na górę