Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wycieczka do Łodzi

Pierwszy dzień wiosny to odpowiedni czas do rozpoczęcia zwiedzania pięknych zakątków naszej Ojczyzny.

Rozpoczynamy od Łodzi. Fioletowe łąki kwitnących cebulic syberyjskich i śnieżników to ozdoba zabytkowego parku Klepacza. Teren ten należał do rodziny fabrykantów Richterów. W jednym z pałaców znajduje się obecnie Rektorat Politechniki Łódzkiej. Wśród rosnących w parku drzew wyróżnia się zabytkowy  Dąb Fabrykanta.

Następnie zwiedziliśmy Lapidarium Detalu a w nim zbiory dekoracji architektonicznych i elementów wykończenia wnętrz historycznych łódzkich budynków. Zbiory pochodzą z zasobów służb konserwatorskich. Lapidarium mieści się na posesji przy ul. Tadeusza Kościuszki 19, której właścicielem był Józef Bayer .

Łódź posiada też odpowiednik piotrkowskiej Mediateki. Jest  nim MEMOTEKA znajdująca się w dawnej willi Trianon na ul. Moniuszki. Pierwotnie ulica-pasaż i wiele obiektów znajdujących się na niej należała do Ludwika Mayera. Powstała w 1887 roku. W dawnej willi znajdują się oprócz biblioteki sale tematyczne:
– Bullerbyn ( dla dzieci młodszych )
– Gamingowa  ( sala gier komputerowych dla  młodzieży )
– Dysonans  ( dla uczących się gry na instrumentach muzycznych )   itp.

Kolejnym adresem, pod który zawędrowaliśmy razem z nieocenioną łódzką przewodniczką p. Elżbietą Pędziwiatr, to ulica Wólczańska 11 .Pałac łódzkiego architekta z 19-tego wieku Hieronima Majewskiego po remoncie został przeznaczony na cele kulturalne. Niewielka ulica Wólczańska charakteryzuje się zróżnicowanym podejściem do rewitalizacji budynków.

Spacer po odnowionych łódzkich zakątkach, to inspiracja do ponownego odwiedzenia stolicy naszego województwa.

Tekst: Stanisława Stus
Zdjęcia: Michał Stus

Wycieczka do Łodzi
Przewiń na górę