Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku

KOŁO HOBBYSTEK – RĘKODZIEŁO

Wszyscy wiemy, jak ważną rzeczą jest, by mieć w życiu jakąś pasję. To nie tylko sprawia człowiekowi radość, ale często daje także motywację do innych działań, pomaga przezwyciężać swoje smutki i słabości, zniechęcenie i zwątpienie, a współdziałanie z innymi pasjonatkami sprzyja nawiązywaniu ciekawych relacji z otoczeniem i , co ważne, oddala poczucie samotności. A dla nas, hobbystek należących do Koła zainteresowań przy UTW taką pasją jest rękodzieło. Cieszy nas , gdy w naszych rękach powstają unikatowe ,a jednocześnie piękne rzeczy. Z kolorowych papierów, kartonów, wstążeczek i naklejek robiłyśmy kartki świąteczne na Boże Narodzenie, Wielkanoc i inne okolicznościowe. Na świecie, przypomnijmy, takie kartki są bardzo cenione, jako, że są dowodem na szczególny szacunek, z jakim traktujemy osobę przez nas obdarowaną. Podobne znaczenie mają różnego rodzaju opakowania dla prezentów np. tzw.„czekoladowniki”, które w niebanalny sposób podkreślają i upiększają drobny upominek w postaci czekolady.

Nie ograniczamy się bynajmniej do technik rękodzielniczych związanych z papierem. Robiliśmy np. przepiękne miseczki z glinki samoutwardzalnej. Każda innego kształtu, każda inaczej dekorowana, a wszystkie mieniące się odcieniami miedzi, srebra, starego złota…Z innej masy powstały breloczki do kluczy lub służące do ozdoby torebek. Śmieszne pieski, kotki, motylki i kwiatuszki  wywołują uśmiech na twarzy.

Warto wspomnieć o dekoracjach kwiatowych z krepiny. Wszyscy chyba pamiętają przepiękne malwy, które wyrosły w listopadowym „Ogrodzie marzeń”. To było nasze wspólne dzieło. Sięgamy także do modnego ostatnio wyplatania makramy. Oj, było trochę plączących się sznurków, ale jeszcze więcej radości. I tak powstało niezłe stadko makramowych sówek. A każda inna! Ta z miną marsową, tamta chudziutka na diecie, a inna z zalotną kokardką. Nie wspomniałam jeszcze o takich dekoracjach jak pisanki wielkanocne czy bombki na choinkę,

Czy to już koniec naszych pomysłów? Nie, kolejne już czekają na realizację.

Przypomnijmy, że liderem naszego koła jest Elżbieta Matyja, a jest nas wszystkich 10 (pełnych entuzjazmu)  hobbystek.

Tekst: Maria Niemczyk
Foto: Słuchacze UTW

KOŁO HOBBYSTEK – RĘKODZIEŁO
Przewiń na górę