Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Bezpieczny senior – cyberzagrożenia

Wykład wygłosiła pani aspirant Katarzyna Dębińska z Komendy Policji w Piotrkowie Tryb.

W dzisiejszych czasach seniorzy mieszkają zazwyczaj sami, są ufni i dlatego są narażeni na różne rodzaje oszustw. A tych oszustw i manipulacji starszymi ludźmi jest bardzo dużo. Najbardziej znaną i popularną metodą oszustwa, na którą wciąż nabierani są seniorzy to metoda „na wnuczka”. Oszust dzwoni i manipulując babcią lub dziadkiem przedstawia się jako wnuczek, który popełnił jakiś zły czyn i potrzebuje pieniędzy na wykupienie lub zatuszowanie sprawy. Dziadkowie dla wnuków zrobią wszystko, oddadzą również swoje ciężko uciułane oszczędności. „Odbieracze” pieniędzy to zazwyczaj przypadkowi ludzie, którzy za 100 czy 200 zł udają kolegę wnuczka.

Aby nie dać się zmanipulować najlepiej od razu zakończyć taką rozmowę i powiedzieć , że jest się w domu z synem, zięciem lub właśnie tym wnukiem. To odstraszy dzwoniącego oszusta.

Ale kreatywność oszustów jest ogromna. Naciągają też seniorów na policjanta, na inkasenta, na kominiarza, na pracownika socjalnego, na kuriera, na komitet obywatelski, na pracownika spółdzielni mieszkaniowej itp.

Pani aspirant przedstawiała nam takie zdarzenia wzięte z życia, również z naszego terenu.

Aby uniknąć np. kradzieży w domu dobrze mieć dodatkowe zabezpieczenie w postaci łańcucha, przez który możemy poprosić o wylegitymowanie się osoby, która podaję się np. za pracownika spółdzielni.

Nie należy też trzymać w przedpokoju torebek z dokumentami, a pieniądze w domu trzymać w kilku różnych miejscach. Nie wolno też podawać dzwoniącym obcym ludziom naszych danych:  numeru peselu, dowodu osobistego, numeru konta , PIN-u.

Wykład był bardzo pouczający i potrzebny nam seniorom. Dostaliśmy też życzenia i cukierki z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora. Dziękujemy!

Tekst :Krystyna Marciniak
Zdjęcia : Janina Franczak-Kujawska , Adam Niemczyk

Bezpieczny senior – cyberzagrożenia
Przewiń na górę