Pomimo rosnącej świadomości nadal zdarzają się oszustwa na seniorach. Oszustów trudno namierzyć i bardzo dużo spraw jest umarzanych.
Pani aspirant przytoczyła nam przykłady oszustw na seniorach z naszego regionu. Wyjaśniła też, że nie mamy obowiązku wpuszczać nikogo do domu, nawet policjantów. Administracja domów też musi wcześniej informować o wszelkich działaniach w bloku i naszych mieszkaniach. Także gazownia czy elektrownia informuje o sprawdzaniu liczników czy prawidłowej działalności przewodów. Nie należy więc nabierać się na takich pracowników i wpuszczać do domu nieznane nam osoby, a jeżeli już, to rozmawiać przez drzwi zabezpieczone łańcuchem. Należy też wyjmować klucz z zamka, żeby z zewnątrz można się było dostać do mieszkania. Wychodząc z domu należy powyłączać żelazko, pralkę, kuchenkę gazową.
Nie dać się wciągać w podejrzane rozmowy telefoniczne, najlepiej od razu się rozłączyć i ewentualnie zadzwonić do bliskich . Nie klikamy też w przysłane linki, jeżeli nie mamy pewności, że powinny nas dotyczyć.
Pani aspirant pokazała nam też najbardziej wymyślne skrytki, w których nasi wnukowie mogą chować narkotyki.
Nie powinniśmy też pozwolić naszym bliskim rządzić naszym życiem, okradać nas, czy też lekceważyć nasze potrzeby, gdyż podchodzi to pod przemoc w rodzinie.
Wykład pouczający i bardzo seniorom potrzebny. Dziękujemy.
Tekst: Krystyna Marciniak
Foto: Janina Franczak- Kujawska, Adam Niemczyk








