Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wycieczka do Zelowa

Kolejna wycieczka zorganizowana w ramach „Koła Podróżnika” odbyła się do miejscowości położonych, zgodnie z tradycją, niezbyt daleko od Piotrkowa  a jednocześnie ciekawych i atrakcyjnych.

Pierwszym punktem w programie wycieczki była Góra Kamieńska, na którą  wjechaliśmy kolejką linową, by z wysokości około 200 m licząc od podnóże góry ( 405,6 m n.p.m.) podziwiać piękny widok na  kopalnię odkrywkową węgla brunatnego w Bełchatowie oraz jej okolice. Przy słonecznej pogodzie, a taka właśnie była, mogliśmy zobaczyć nawet nasze miasto. Następnie odwiedziliśmy platformę widokową w Żłobnicy, a stamtąd udaliśmy się do Łobudzic. Niestety, piękny  zabytkowy kościół (pw. Św. Wawrzyńca) był zamknięty, lecz warto było chociaż obejrzeć jego ciekawą bryłę.

Głównym jednak celem naszej wycieczki był Zelów. Miasteczko, które choć niewielkie, pozostaje nadal najsilniejszym ośrodkiem mniejszości czeskiej w środkowej Polsce. Stanowi także centrum prężnie działającego kościoła ewangelicko- reformowanego. Odwiedziliśmy tenże kościół, a wielu informacji udzielił nam jego pastor. Byliśmy również w Miejskim Domu Kultury, gdzie  wysłuchaliśmy wykładu pana Andrzeja Dębkowskiego, wiceprezesa  Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich, a prywatnie wielkiego miłośnika Zelowa.  Odwiedziliśmy także cmentarze: rzymsko-katolicki oraz ewangeliczny.

Mnóstwo wiadomości o zwiedzanych miejscach  dostarczali nam świetni przewodnicy, a  wszystko to okraszone ciekawostkami i anegdotami.

Na końcu wycieczki czekała nas nie lada atrakcja: wizyta w sklepie „Johanka”, gdzie nie tylko mogliśmy zaopatrzyć się w artykuły sprowadzane prosto z Czech, ale i uczestniczyć w degustacji  czeskich win i piw. Do tego wszystkiego cały czas była wspaniała  pogoda. Niewątpliwie tę wycieczkę będziemy długo wspominać!

Tekst: Maria Niemczyk
Foto: Adam Niemczyk, Elżbieta Zielińska

Wycieczka do Zelowa
Przewiń na górę