Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wycieczka Byki-Wolbórz

Członkowie Koła Podróżnik Stowarzyszenia UTW w dniu 30 czerwca 2022 roku wyjechali na wycieczkę  na trasie Byki-Wolbórz.

Byki (granice Piotrkowa Tryb.) obejrzeliśmy zamek – byłą siedzibę rodu Jaksa-Bykowskiego, obecnie od 1980 roku jest tu Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Wolbórz – w dawnym grodzie kasztelańskim i osadzie targowej, w mieście urodzin Andrzeja Frycza Modrzewskiego zwiedziliśmy:

– kolegiatę pw. św. Mikołaja Biskupa,
– Izbę Regionalną oraz Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej,
– barakowy zespół pałacowy – rezydencja magnacka z pięknym parkiem, obecnie siedziba szkół średnich,    – Stado Ogierów Bogusławice.

Wycieczka pokazała, jak bardzo trafna jest fraza poety i bajkopisarza – Stanisława Jachowicza „Cudze chwalicie swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”.

Tekst / Foto: M. Hińcza

Wycieczka Byki-Wolbórz