Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wycieczka w dn. 09.08.2023 do Zabrza i Katowic

9.08.2023 r. z UTW wybraliśmy się na Górny Śląsk.

W Zabrzu w Sztolni Królowa Luiza kopalni Guido spędziliśmy ok. 3 godzin płynąc łodziami i pieszo po korytarzach sztolni, która została przerobiona na muzeum i w 2018 r. została udostępniona zwiedzającym. Jest to najdłuższy, podziemny spływ łodzią w Polsce. W roku 2020 Sztolnia Królowa Luiza została uhonorowana tytułem Pomnika Historii. 

Po obiedzie pojechaliśmy do Katowic i zaczęliśmy zwiedzanie od osiedla patronackiego Nikiszowiec tzw. familioki. Kiedyś to osiedle było swoistym miasteczkiem , gdzie wszystko potrzebne do życia było na miejscu. Dziś to osiedle jest odrestaurowane i wygląda bardzo atrakcyjnie.

W Strefie Kultury w Katowicach znajdującej się na zrewitalizowanym poprzemysłowym terenie dawnej kopalni Katowice mieliśmy okazję zajrzeć do nowoczesnego 5-kondygnacyjnego Muzeum Śląskiego, w którym 3 kondygnacje znajdują się pod ziemią. Obok muzeum jest wieża widokowa kopali „Warszawa”, nieopodal zaś znajduje się nowoczesna siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Niedaleko góruje nad ziemią słynny Spodek z bogatą historią wydarzeń rozrywkowych,  sportowych i wystawienniczych. Zakończyliśmy zwiedzanie przy pomniku Powstańców Śląskich. To była tylko cząstka tego co Katowice mają do zaoferowana, dlatego umówiliśmy się już na następną wycieczkę.

Tekst : Krystyna Marciniak
Zdjęcia : Adam Niemczyk

Wycieczka w dn. 09.08.2023 do Zabrza i Katowic
Przewiń na górę