Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wycieczka do Ćmielowa, Krzemionek Opatowskich i Ostrowca Świętokrzyskiego

12.10.23r. dużą grupą 47 osób wybraliśmy się na wycieczkę dofinansowaną przez PFRON. Zwiedzanie zaczęliśmy od Fabryki Porcelany AS Ćmielów, gdzie w Muzeum Żywej Porcelany zobaczyliśmy ręczną produkcję luksusowej porcelany. Dowiedzieliśmy się o kolejności prac przy produkcji porcelany, składzie masy/kaolin ,skaleń i kwarc/, suszeniu, czyszczeniu, wypalaniu, dekoracji czyli malowaniu. Przy tradycyjnej ręcznej produkcji tylko 8% wyrobów jest dobrej jakości, dlatego i cena jest tak wysoka. Byliśmy w środku starego pieca do wypału. Widzieliśmy wystawę starej porcelany, która produkowana  jest tam od 1804r., galerię ikon i obrazów na porcelanie, 47 obrazów „ Piękne Małpy Europy”, galerię sztuki współczesnej VAN KIJ.

Byliśmy w sklepie,  gdzie można było kupić wyroby /ceny od 350zł – nie dla emeryta/. W kawiarni „ Leżąca kotka” można wypić kawę/herbatę w wybranej sobie filiżance z Ćmielowa.

Następnie pojechaliśmy do Ostrowca Świętokrzyskiego do Muzeum Historyczno–Archeologicznego w Częstocicach w Pałacu Wielopolskich, gdzie też była porcelana ćmielowska oraz Wystawa historii Neonów w Ostrowcu . W czasie przejazdu przez miasto przewodnik opowiedział nam historię miasta, o przemyśle, który tam był  oraz pokazał najważniejsze zabytki, parki i obiekty sportowe.

Kolejny etap naszej wycieczki to Rezerwat Krzemionki czyli neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego gdzie zobaczyliśmy wystawę  „Władcy krzemienia i opowieść o świecie neolitycznych górników znad Kamiennej”. Wystawa była ilustracją wykładu „Historia ubioru” p. Ewy Kurylak, który odbył się 11.10.br. Zapoznaliśmy się z historią Krzemionek Opatowskich ,które zostały odkryte w 1922r. Przeszliśmy podziemną trasą dawnej kopalni gdzie zobaczyliśmy złoża krzemienia pasiastego oraz warunki w jakich tam pracowano w neolicie i  początkach epoki brązu /3900-1600 p.n.e./. Pomimo upływu tysięcy lat ten wyjątkowy
 rozległy obiekt przetrwał do naszych czasów w prawie niezmienionym stanie.

Pogoda sprzyjała naszej wycieczce, wróciliśmy z nowymi wiadomościami  i pełni wrażeń z podróży.

Tekst: Anna Nowak
Foto: Teresa Adamus, Janina Franczak- Kujawska, Ilona Sebastyanczyk

Wycieczka do Ćmielowa, Krzemionek Opatowskich i Ostrowca Świętokrzyskiego
Przewiń na górę