Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Łowiectwo jako element ochrony środowiska przyrodniczego – wykład pana Waldemara Komendy z Polskiego Związku Łowieckiego

Pan Komenda jest również przewodniczącym Parlamentu Łowieckiego, który liczy 49 członków. Najbardziej w naszym kraju przyrodę chronią myśliwi, leśnicy i rolnicy. To  oni dbają o prawidłową populację zwierząt i ptaków wolnożyjących. Nadmiar populacji bobra, łosia, wilka,  gołębia grzywacza czy innych jest odstrzeliwany pod kontrolą i planowanie odstrzałów muszą zatwierdzić nadleśnictwa.

Polski Związek Łowiecki i Koła Łowieckie płacą też odszkodowania rolnikom za straty wyrządzone przez zwierzęta leśne. W gospodarce leśnej jest dużo wycinanych drzew,  szczególnie sosen. Na ich miejsce są nowe nasadzenia lasów mieszanych, głównie liściastych, ale potrzeba bardzo wielu lat, aby z małych sadzonek drzew wyrósł las.

Zdaniem wykładowcy w szkołach powinno uczyć się o leśnictwie i łowiectwie, bo dzieci i młodzież nie mają o tym prawie żadnej wiedzy. Koła łowieckie prowadzą w szkołach spotkania z przyrodą,  ale ma to miejsce  tylko w miejscowościach, gdzie te koła działają.

Zdarza się,  że myśliwym i  leśnikom przeszkadzają ekolodzy i zieloni. Najczęściej nie mają racji protestując, bo nie mają też odpowiedniej wiedzy w zakresie zwierzyny czy łowiectwa.

Myśliwi są objęci ustawą z 1995 roku o prawie łowieckim.

Tekst: Krystyna Marciniak
Foto:  Janina Franczak-Kujawska, Adam Niemczyk

Łowiectwo jako element ochrony środowiska przyrodniczego – wykład pana Waldemara Komendy z Polskiego Związku Łowieckiego
Przewiń na górę