Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wielokulturowa historia w świetle zabytków architektury województwa Łódzkiego

Kolejny wykład w ramach projektu „4 kultury- odNOWA pamięci 0,4” nosił tytuł „Wielokulturowa historia w świetle zabytków architektury województwa Łódzkiego”. Wygłosiła go pani archeolog dr Anna Nierychlewska. Wśród budynków  wymienionych jako spuścizna po Żydach zamieszkałych w Piotrkowie  wymienić należy przede wszystkim : Wielką i Małą Synagogę, cmentarz oraz szpital żydowski, w którym obecnie znajduje się Biblioteka Pedagogiczna. Inne budynki związane z działalnością Żydów to dawne huty, zakłady produkcyjne, młyny parowe i drukarnie. Wiele z tych budynków nadal istnieje, choć zmieniło swoje przeznaczenie.

Historia naszego miasta obejmuje równie okres przebywania  w nim Rosjan, a więc oczywistą rzeczą jest, że i prawosławie odcisnęło swoje piętno na architekturze Piotrkowa. Tu wymienić należy Cerkiew przy ul. Słowackiego, dom parafialny, kamienica przy ul. Dąbrowskiego oraz cmentarz. 

Kolejną nacją, która zamieszkiwała w Piotrkowie byli Niemcy, wśród których dominowali ewangelicy.  Podobnie, jak i wcześniej wymienione kultury, także i oni zostawili swój ślad w postaci  zabytków architektury. Są to : kościół Ewangelicko- Augsburski- przy ul. Rwańskiej wraz z domem parafialnym oraz cmentarz.

Tekst: Maria Niemczyk
Foto: Janina Franczak- Kujawska, Adam Niemczyk

 

Wielokulturowa historia w świetle zabytków architektury województwa Łódzkiego
Przewiń na górę