Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Aleksandra Zajewska

Aleksandra Zajewska
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim

Moja mała ojczyzna

…to prawie od półwiecza Piotrków Trybunalski. Nie jestem stąd. Zrządzeniem losu pożegnałam Poznań, gdzie podjęłam pierwszą pracę zawodową, by tutaj na dobre i złe pozostać. Różnica między tymi aglomeracjami ( nie chodzi o wielkość miast) była dla mnie tak rażąca i przygnębiająca, że spowodowała u mnie uraz na ćwierć wieku. Tam ład i porządek, tętniące życie; tutaj wszechobecny nieład, marazm, zatrzymany czas. Na szczęście moje środowisko okazało się przyjazne i to procentuje do dzisiaj. Mój ówczesny dylemat obrazuje fragment wiersza Wisławy Szymborskiej z tomiku o znamiennym dla mnie tytule: „Wystarczy”…. : „jednak największy kłopot mam ze słowem . Wygląda to na czynność pospolitą, uprawianą powszechnie, ale nie zbiorowo, w czasie teraźniejszym, w trybie niedokonanym, choć, jak wiadomo, dawno dokonanym.”

Moją adaptację w Piotrkowie zakończyło pojawienie się na świecie Wnuczki. To była klamra spinająca część życia, powodująca zaprzestanie mentalnych wyprowadzek. Zaczął się dla mnie dobry czas w tym mieście. Odkrywałam uroki, choć zaniedbanych, różnych miejsc Piotrkowa i cieszyłam się życiem.

A potem nastąpił boom, powodujący metamorfozę ulic, domów, placów, Rynku, nowych osiedli, dróg… Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, wszystkie te miejsca nie są takie same jak onegdaj. Dzisiaj cieszy mnie w Piotrkowie każda odrestaurowana kamienica, nowy szlak komunikacyjny, miejsca kultury, ilość oferowanych imprez, renowacja pomników na Starym Cmentarzu, itp. Również: oświetlenie ulic, zasadzone drzewa, wszechobecne kwiaty, kawiarniane ogródki i jeszcze długo by wymieniać. A dla wątpiących polecam obejrzenie tablic „Stare – nowe” umieszczonych w Parku Jana Pawła II.

Wreszcie po tylu latach buntu jestem u siebie, a nawet, parafrazując myśl prof. Leszka Kołakowskiego  „ bywam szczęśliwa”.

Rok 2017 to rozliczne uroczystości związane z obchodami 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego, mojej małej ojczyzny. I muszę na koniec wyznać: serce rośnie!

Wydawnictwo Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie Trybunalskim pt. „Polski Niepodległej regionu korzenie”

Aleksandra Zajewska
Przewiń na górę