Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wycieczka do Katowic i Będzina

Mała grupa 18 osób wybrała się na zwiedzanie Śląska.

11 czerwca  zobaczyliśmy Katowice:

Spodek, KTW/ kompleks 2 wieżowców o oryginalnej architekturze ,wyższy ma134m i jest obecnie najwyższym budynkiem Katowic/,Rondo Sztuki, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, NOSPR- siedziba  Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Pomnik Powstańców Śląskich, Superjednostkę – blok mieszkalny dla 700 rodzin, Archikatedrę Chrystusa Króla/największa katedra w Polsce/.

– Nikiszowiec osiedle górnicze typu miejskiego wybudowane w latach1906-1912 przez koncern Giesche . wyposażone w szkoły,  kościół św. Anny, pocztę , sklepy /kamzony/,budynek pralni i łaźni oraz ratusz.

– Giszowiec –osiedle w środku lasu wybudowane z inicjatywy dyrektora spółki Giesche- Antona Uthemanna ,które składało się z 300 domów robotniczych i 20 domów o wyższym standardzie dla rodzin urzędniczych, szkoły, pralni i łaźni, gospody i  nadleśnictwa.

Wieczorem byliśmy na koncercie w Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia/sala może pomieścić 1800 osób, ma doskonałą akustykę i widoczność/.

12 czerwca zwiedzaliśmy Będzin:

–  średniowieczny zamek z XIV w. wybudowany za czasów Kazimierza Wielkiego jako twierdza warowna . W obiekcie  znajduje się jedna z największych kolekcji broni i uzbrojenia w Polsce.

 Pałac  klasycystyczno- barokowy Kazimierza  Mieroszewskiego z bogatymi XVIII w. polichromiami, zdobieniami ,zabytkami archeologicznymi, etnograficznymi i  pięknymi meblami. Otoczony jest dużym parkiem.

Byliśmy też w Sosnowcu w eklektycznej katedrze Wniebowzięcia NMP zbudowanej w 1899r,w której polichromie wykonał Włodzimierz Tetmajer , a dekoracje i ornamenty  Henryk Uziembło, który był uczniem St. Wyspiańskiego

W tych dwóch dni poznaliśmy historię Śląska.

Tekst : Anna Nowak
Zdjęcia : Jerzy Gałas

Wycieczka do Katowic i Będzina
Przewiń na górę