Mała grupa 18 osób wybrała się na zwiedzanie Śląska.
11 czerwca zobaczyliśmy Katowice:
– Spodek, KTW/ kompleks 2 wieżowców o oryginalnej architekturze ,wyższy ma134m i jest obecnie najwyższym budynkiem Katowic/,Rondo Sztuki, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, NOSPR- siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Pomnik Powstańców Śląskich, Superjednostkę – blok mieszkalny dla 700 rodzin, Archikatedrę Chrystusa Króla/największa katedra w Polsce/.
– Nikiszowiec osiedle górnicze typu miejskiego wybudowane w latach1906-1912 przez koncern Giesche . wyposażone w szkoły, kościół św. Anny, pocztę , sklepy /kamzony/,budynek pralni i łaźni oraz ratusz.
– Giszowiec –osiedle w środku lasu wybudowane z inicjatywy dyrektora spółki Giesche- Antona Uthemanna ,które składało się z 300 domów robotniczych i 20 domów o wyższym standardzie dla rodzin urzędniczych, szkoły, pralni i łaźni, gospody i nadleśnictwa.
Wieczorem byliśmy na koncercie w Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia/sala może pomieścić 1800 osób, ma doskonałą akustykę i widoczność/.
12 czerwca zwiedzaliśmy Będzin:
– średniowieczny zamek z XIV w. wybudowany za czasów Kazimierza Wielkiego jako twierdza warowna . W obiekcie znajduje się jedna z największych kolekcji broni i uzbrojenia w Polsce.
– Pałac klasycystyczno- barokowy Kazimierza Mieroszewskiego z bogatymi XVIII w. polichromiami, zdobieniami ,zabytkami archeologicznymi, etnograficznymi i pięknymi meblami. Otoczony jest dużym parkiem.
Byliśmy też w Sosnowcu w eklektycznej katedrze Wniebowzięcia NMP zbudowanej w 1899r,w której polichromie wykonał Włodzimierz Tetmajer , a dekoracje i ornamenty Henryk Uziembło, który był uczniem St. Wyspiańskiego
W tych dwóch dni poznaliśmy historię Śląska.
Tekst : Anna Nowak
Zdjęcia : Jerzy Gałas














